Šéf SDKÚ: Odrazili sme sa od dna, návrat do prvej ligy ešte potrvá dlhšie

Bratislava 4. januára (TASR/HSP – Foto:TASR)

 

Pavol Frešo poháňa SDKÚ dopredu

Ak by bola SDKÚ-DS vo vláde, nerobila by opatrenia, ktoré zhoršia tvorbu pracovných miest, pretože urobiť zo Slovenska daňovo neatraktívnu lokalitu v rámci V4, je obrovská chyba. Súčasnú opozíciu považuje za funkčnú, avšak to, či je aj efektívna, sa ukáže pri voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) a prezidentských voľbách. Napriek tomu, že za ideálneho kandidáta na prezidenta považuje Ivetu Radičovú, priznáva, že súhlas na takéto uznesenie straníckeho prezídia nemal. Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo v bilančnom rozhovore pre TASR tvrdí, že na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja bude opäť kandidovať, ak získa podporu širokej koalície.

– Výrok, že pravica je v rozklade, takmer zľudovel. Ako sa to počúva predsedovi strany, ktorá bola roky lídrom pravice?

Zle sa mi to počúvalo, keď som nebol predseda strany, je to teda jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol kandidovať za predsedu. Za posledné dva roky som tento výrok často počul. Teraz, keď je nové vedenie v SDKÚ-DS, tak je to jeden z krokov proti rozkladu pravice.

– Máme dnes na Slovensku funkčnú zdravú opozíciu?

Máme tu štandardné stredopravé strany, ktoré robia štandardnú opozičnú politiku. Rozdiel v počte mandátov v parlamente medzi vládnymi socialistami a nami je značný, čo vytvára dojem, že nás nie je počuť a podobne. Opozícia je funkčná, to či je aj efektívna, sa ukáže pri župných voľbách a prielom môže nastať pri voľbách na prezidenta.

– Môže vývoju na pravej strane pomôcť vznik Ľudovej platformy?

Bola to prirodzená reakcia tradičných stredopravých strán a určite nápomocná, lebo definovala hodnotový základ, na ktorej tie tri strany dokážu spolupracovať. Ja by som Ľudovú platformu nepreceňoval ani nepodceňoval. Vždy konkrétne kroky určia, či je to projekt viac alebo menej úspešný. Keby platforma a SaS dokázala mať jedného kandidáta na prezidenta, bol by to opäť významnejší posun v rámci opozičnej spolupráce. Rovnako, keby dokázala mať opozícia aj so SaS v každom kraji jedného kandidáta na župana. To by bolo niečo, čo by našich voličov mohlo presvedčiť, že poučení minulosťou to myslíme vážne.

Platformisti

– Platforma podpísala memorandum, ktorému sa dostalo aj kritiky pre jeho bezobsažnosť a všeobecnosť. Nechceli ste byť pri jeho koncipovaní odvážnejší?

Tá kritika bola naozaj zbytočne prehnaná. Tri stredopravé strany vyslali signál, že spoluprácu myslia vážne. Kritikom odkazujem nech sa páči, môžu dopísať, čo považujú za dôležité. Nezaznamenal som zatiaľ žiaden praktický návrh.

– Praktický návrh bol, aby ste tam zadefinovali spoločný postup vo voľbách do VÚC a prezidentských voľbách.

Memorandum nám na to vytvára predpoklady, aby strany, ktoré majú k sebe hodnotovo najbližšie, prišli vo finále so spoločnými kandidátmi.

– Prečo to tam nie je?

Ale veď to je snáď úplne jasné. Hádam si nemyslíte, že to stálo u nás. Máme ešte čas, aby sme k tomu v praktickej politike dospeli.

– Kde to stálo?

Memorandum je o hodnotách, nie o postupe. Verím, že pri voľbách príde k čo najširšej zhode medzi nami.

– Aká je dnes vaša pozícia v SDKÚ-DS?

Ako predseda vediem stranu.

– Pýtam sa preto, lebo po odvolaní Ľudovíta Kaníka z čela poslaneckého klubu to viacerí komentátori označili za vašu prehru. Boli ste jediný, kto nehlasoval za jeho odvolanie.

Hlasoval som ale za to, aby Lucia Žitňanská bola predsedníčkou. Zároveň som hovoril, že Ľudovít Kaník je poslanec, ktorý tu má svoje miesto vrátane jeho menej ortodoxných nápadov. Dôležitý je ale princíp v strane, a to je diskusia. Na tej sa zhodneme a potom už jednu líniu ťaháme ďalej. V tomto sme boli, sme a budeme vždy iní ako socialisti.

– Bol Ľudovít Kaník dobrý predseda klubu? Prečo musel odísť?

Nechcem špekulovať, máme novú predsedníčku a Ľudo Kaník je platným členom.

– Kaník po svojom odvolaní a zvolení Žitňanskej povedal, že sa stretlo staré s novým a to staré vyhralo.

To si, myslím, už obaja vyjasnili.

– Zohral úlohu jeho návrh zdaňovať všetky bezhotovostné transakcie tzv. minidaňou, ktorý v strane, aj medzi odborníkmi vyvolal vlnu nevôle?

Ak chceme viesť o tomto ekonomickú debatu, tak najprv u seba. Jeho návrh bol znížiť dane a ja pevne verím, že ak si ho vydiskutujeme medzi sebou, vydiskutujeme ho aj pred verejnosťou.

– Lucia Žitňanská pôvodne odmietla vami ponúknutý podpredsednícky post v strane s tým, že sa chce venovať Bratislave. Teraz sa jej bola ochotná vzdať, aby sa mohla venovať klubu. Rozumiete tomuto obratu?

Hľadá si pozíciu v strane. Keď dostala takúto veľkú dôveru od členov klubu, tak sa tomu chce venovať. Ja nemám dôvod neveriť tomu, čo ona hovorí, aj keď si myslím, že niektoré z týchto rozhodnutí sme mohli urobiť už po kongrese.

– Po rokovaní prezídia ste oznámili, že najvhodnejším kandidátom na post prezidenta by bola Iveta Radičová. Mali ste jej súhlas?

Tento názor je hlbokým presvedčením, ktoré je vo väčšine členov strany a voličov stredopravej scény. Jednoducho sme povedali to, čo je hlboká pravda a čo si väčšina ľudí myslí. Povedali sme to preto, lebo to naozaj malo zaznieť a ak sa chceme pohnúť v rokovaniach o spoločnom kandidátovi vpred, tak aj tento názor musí niekto povedať nahlas. Myslím, že SDKÚ-DS urobila dobre. Povedať pravdu je správna politika.

– Vedela Iveta Radičová, že idete hlasovať o takomto uznesení?

Na to, aby som povedal svoj názor, nemusím sa pýtať nikoho, či môžem. To platí aj pri prezídiu. Nie, dopredu sme sa s nikým neradili, povedali sme svoj úprimný názor aj so všetkými rizikami. Milo ma prekvapila jednoznačná zhoda na prezídiu. Táto debata u nás nebola po prvý raz, no teraz sme sa rozhodli to zverejniť.

– Podľa vás je takýto postup korektný, Ján Figeľ povedal, že je neslušné hovoriť o menách bez elementárneho súhlasu dotknutého.

Neslušné by z našej strany bolo, ak by sme našim voličom navrhli kandidáta, na ktorom by sme sa ako strana dohodli za zatvorenými dverami bez ohľadu na to, čo si myslia naši voliči a naši straníci. Tu je široká zhoda. Dovolím si radšej zastúpiť verejnosť ako nejakú “politickú korektnosť”. Politika je v prvom rade o verejnosti a zastupovaní ľudí, a to sme urobili. V tomto sa nenechám nijako obmedzovať. Ja si to v rámci Ľudovej platformy veľmi rád vydiskutujem. Trochu ma mrzí, že tie naše návrhy, aby sme sa zaviazali štyri strany k spoločnému postupu, aby sme vyberali z väčšieho koša kandidátov, aby sme uvažovali o primárnych voľbách, nič z toho zatiaľ nebolo vypočuté. Máme ešte čas, aby sme dospeli k spoločnému kandidátovi a navyše k takému, ktorý má reálnu šancu zviesť vyrovnaný súboj so socialistickým kandidátom.

– Kto ten návrh na prezídiu predniesol?

Bol to môj návrh, ale diskutovali sme o jeho podobe všetci. Na slovenskej politickej scéne musí skončiť doba, keď sa kalkuluje, špekuluje a intriguje a začne sa poctivé zastupovanie svojich voličov.

– Prečo si myslíte, že je najvhodnejším kandidátom niekto, kto viackrát zopakoval, že do volieb ísť nechce?

My sme hovorili o tom, akým spôsobom teraz o prezidentskom kandidátovi rozmýšľame. Iveta Radičová potrebuje čas a to je v poriadku.

– Ale prečo vôbec uvažujete týmto smerom, o niekom, ako sa dnes zdá, nereálnom?

Prezidentské voľby sú v roku 2014. Aj napriek výroku, že kandidovať nechce, aj tak sa javí ako najlepší možný kandidát, ak by kandidovať chcela. To je holá pravda, nič viac, nič menej. Myslia si to voliči, naši členovia a vedenie strany tiež. Prečo to takto nepomenovať?

– Máte vedomosť, že by zmenila názor?

Nešpekulujme. Za pol roka ostatné strany nedošli s nijakým lepším riešením, ani len porovnateľným. Tak toto nám dáva právo povedať: Viete, čo si ľudia myslia? Toto si myslia.

– Neprišli s tým možno preto, lebo rešpektujú rozhodnutie Ivety Radičovej nekandidovať.

Nech sa skúsia vyjadriť.

– Budete ju prehovárať, máte pripravené argumenty?

Prvé kroky budú viesť k debate v rámci Ľudovej platformy. Tam viem, čo chcem povedať. Chcem len pripomenúť zápas o prezidentského kandidáta v americkej Demokratickej strane medzi Barackom Obamom a Hillary Clintonovou. To bolo niečo, čo sa rok rodilo. Nakoniec sú v jednej vláde. Prečo my nezačneme toho kandidáta hľadať verejne?

– Je asi iné zápasiť v rámci jednej strany a iné v rámci štyroch…

…veď tam sa medzi sebou dohadovali rôzne prúdy, myslím, že to nie je o nič jednoduchšie ako tu. My nevyberáme stranícky post, ale prezidenta. Musíme nájsť takú osobnosť, ktorú dokáže v srdci prijať väčšina Slovenska, a to sa naozaj nerobí za zatvorenými dverami.

– Nebojíte sa, že uznesením prezídia skomplikujete hľadanie spoločného kandidáta?

Ale veď oni povedali, že rokovať chcú.

– To povedali do médií, otázne je, či to nebude inak…

…ale prepáčte, toto je ten zásadný rozdiel. Ja hovorím, že prečo nehovoriť pravdu a to, čo si myslím. Ak niekto do médií povie, že rokovať chce, mal by sa takto správať.

– Netvrdím, že rokovať nebudú, avšak tým vyjadrením ste možno odpísali Pavla Hrušovského.

Ja som nezaznamenal nikoho, kto by vstal a povedal, že Iveta Radičová nie je najvhodnejší kandidát. A to je pre mňa vážny signál. Cítim však obrovskú zodpovednosť, že sa musíme pokúsiť nájsť spoločného kandidáta.

– Skôr ako prezidentské voľby, budú voľby do VÚC. Ako vyzerajú rokovania v pravici?

Toto bude presne úloha na január a február, aby sme tú dohodu na celoslovenskej úrovni spravili.

– Vy osobne budete opäť kandidovať?

Podmienkou je široká koalícia.

– Keď ste oznámili kandidatúru na čelo SDKÚ-DS, tvrdili ste, že ponúkate jej záchranu z hľadiska preferencií. Po zvolení zase, že SDKÚ ide do prvej ligy. Prešiel viac ako polrok a vaša strane stále nedosiahla preferencie z čias Ivety Radičovej. Kde to viazne?

Pamätám si jediný prieskum, kde SDKÚ-DS mala pod päť percent, všetky ostatné boli nad. A to je radikálne niečo iné, ako bolo tesne po kongrese, keď sme mali niečo vyše troch percent. To je pre mňa ukazovateľ, že sme sa na kongrese odrazili od dna. Ísť do prvej ligy, to je niečo, čo bude trvať roky, veď aj roky to išlo nadol. Od roku 2006 sa to vzďaľovalo ľuďom. To, či som dobrý alebo zlý predseda, či to ide rýchlo alebo pomaly, to by som nechal na ľudí, ktorí ma zvolili. Mandát mám na štyri roky a riadne sa zodpovedám straníckym orgánom.

– Na kongrese ste tiež presadili svoju generálnu líniu strany, v ktorej nie je odmietnutie spolupráce so Smerom, ako to bolo ešte za Dzurindu. Ste pragmatik?

Nie. Dôvodom je, že som chcel, aby sme sa vymedzili pozitívne s tým, čo ideme robiť. Obdobia, kedy sa SDKÚ-DS zaoberala len tým, čo Smer, glosovala ho a komentovala, sú preč. Preto je tá línia napísaná tak, že čo chceme.

– Na programovej konferencii SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že vaša strana nerobí poriadne opozičnú politiku a neviete vraj Ficovi nastaviť zrkadlo. Ako sa vám to počúvalo?

Zrkadlo sme Ficovi, ale najmä voličom, nastavili tak, že v posledných voľbách sme mali niečo cez 6 percent. Programové východiská, ktoré majú prispieť SDKÚ-DS, aby sme vyšli z tejto mizérie, sme schválili drvivou väčšinou. SDKÚ-DS má nové vedenie a v zásadných otázkach, ako je napríklad voľba prezidenta, sa obraciame na verejnosť a členov, budeme viac otvorení pri kreovaní a formulovaní našich postojov. Jedna etapa histórie našej strany sa skončila v máji 2012 a iná sa v tom istom období začala.

– Robí teda SDKÚ poriadnu opozičnú politiku?

To, čo nové vedenie zaviedlo ako opozičnú politiku, je poriadna opozičná politika a nebudem sa s bývalým predsedom sporiť v médiách. Ja si to nechám na vnútrostranícku scénu.

– Dzurinda vás vyzval, aby SDKÚ zdvihla taktovku, ktorú on vidí ležať na ceste. Zohli ste sa?

Odpovedáme svojou normálnou robotou. Či je to dosť alebo málo, ja si to rád vypočujem na najbližšej ústrednej rade alebo kongrese. Ja tie názory počúvam. Jedny hovoria, že to robíme príliš mäkko, iní že príliš tvrdo v zmysle, že sa nesprávame patrične skromne pri svojom volebnom zisku. Týchto názorov ja počúvam desiatky. Ja sa radím s tými, ktorí majú mandát.

– Kto dnes drží v pravici taktovku, ak vôbec niekto?

To nie je otázka taktovky. Stredopravá scéna sa musí ešte spamätať z traumy z volieb.

– Pri tvorbe straníckeho programu to v SDKÚ-DS vrelo, dokonca sa hovorilo o odchode niektorých členov. Bolo ťažké to ustáť?

Najlepšou odpoveďou je, že ten odchod nenastal a skôr si myslím, že išlo o mediálne hry. Naopak, bolo drvivé hlasovanie za programové východiská, ktoré sme predniesli.

– Stále považujete za správne, že ste tlačovú besedu k čiernym stavbám urobili v rómskej osade?

Považujeme za správne, že sa táto téma odmytologizovala a rómska problematika je štandardnou témou štandardných politických strán…

– …vy ste ale na tej tlačovej besede hovorili o búraní čiernych stavieb…

…to spolu súvisí. Tým, že sa touto tematikou zapodievajú štandardné strany, eliminujete nárast extrémizmu. Považujeme to za správne. To, kde sme tú tlačovku urobili, už teraz nehrá nejakú významnú rolu. To, čo po nás zostane, je, že rómska problematika dostala do pozornosti štandardných strán a tam sa aj má vyriešiť.

– Kritici tvrdili, že ak máte odvahu, mali ste sa postaviť pred nový hotel vedľa bratislavského zimného štadióna a hovoriť o čiernych stavbách tam.

Ja dostávam desiatky nápadov, čo iného som mal urobiť. Ja rozumiem, že ľudia vedia, čo má urobiť ten druhý. Ak si myslia, že vedia, ako na to, mali by vstúpiť do SDKÚ-DS, potrebujeme aj nových kvalitných ľudí s dobrými nápadmi a každý sa môže stať predsedom. Rád si ľudí vypočujem, ale to rozhodnutie nechám na najbližších a hlavne na sebe samom, lebo je to moja zodpovednosť.

– Bolo to obdobie, keď ste sa najmä s Ľudovítom Kaníkom zamerali na čierne stavby a budovanie skládok. V parlamente vám opatrenia neprešli a odvtedy ste v tejto oblasti ticho.

Bola to séria zákonov a mnohé z nich sa pretavili do vládneho návrhu, na ktorom Smer s pánom Pollákom pracuje. Keď dôjde na to, budeme o tom hovoriť.

– Aká bola slovenská politika v roku 2012?

Bola v znamení toho, že Smer získal obrovskú dôveru a zároveň krajina v čase krízy stále padá dolu. Smer teda túto dôveru premárnil. Rozhodol sa totiž pre hospodársku politiku, ktorá spomaľuje tvorbu pracovných miest. To považujem za úplne najhoršie zo strany vlády. Pre opozíciu je to obdobie, kedy sa konsolidovala. Niekto rýchlejšie, niekto pomalšie, ale to najdôležitejšie je, že ľudia aj vládnymi opatreniami a dôsledkami krízy stále žijú vo väčšej neistote a budú prichádzať o pracovné miesta. Celá politická scéna by teda mala hľadať spoločné riešenia, ktoré ľuďom pomôžu. Teda menej kabinetných debát a viac o tom, ako pomôcť Slovensku.

– Robert Fico opozícii, ktorá kritizuje vládne konsolidačné opatrenia, odkazuje, že aj tak nemáte alternatívu a že vy by ste aj tak len dvíhali DPH. Kde je pravda?

Robert Fico v tomto ekonomiku vulgarizuje a vôbec nepochopil, že jeho opatrenia vytláčajú ľudí z pracovných miest. Skôr si myslím, že problém na jeho strane je si tú chybu priznať. Aj OECD ho upozorňuje, aby nezvyšoval priame dane, ale radšej nepriame, aby zlepšil výber DPH. Naša vlastná fiškálna rada ho upozornila, že má v rozpočte riziká. Tomuto by sa mal venovať viac ako komentovaniu opozície. Debatu, ako narábať s krízou, odmietol.

– Dostali ste možnosť vyčísliť a spísať položky, v ktorých by ste ponúkli potrebné peniaze. Robert Fico tvrdí, že ste to neurobili…

To sú také jeho marketingové interpretácie. My sme mu pri konkrétnych zákonoch v parlamente hovorili, ako majú vyzerať. A dávali sme svoje návrhy, čo je normálna parlamentná práca. Snažili sme sa zachrániť rovnú daň, druhý pilier… Jemu je v zásade jedno, kto a čo predkladá a čo navrhuje, dosahy toho, čo predložil on, pocítime už o pár dní.

– Dvihli by ste DPH?

Určite by sme sa zaoberali majetkovými daňami, zlepšením výberu DPH a environmentálnymi daňami. Na tomto by sme pracovali ďaleko viac. Inak, ak mu pôjde ten rozpočet tak, ako ho má nastavený, tak on dvihne DPH. Aby na budúci rok naplánoval zníženie výberu DPH, tak to je hanba.

– Viete sformulovať hypotézu, že keby ste boli pri moci, do akej miery by sa mali ľudia lepšie ako dnes?

V prvom rade by sme nerobili opatrenia, ktoré zhoršia tvorbu pracovných miest. Urobiť zo Slovenska daňovo neatraktívnu lokalitu v rámci V4 je obrovská chyba. Urobiť zo Slovenska krajinu, kde si firmy odhlásia sídla a dane budú platiť inde, je obrovská chyba. Snažili by sme sa teda Slovensko udržať ako atraktívnu zem, aby sme cez krízu preplávali vlastnými silami. Pevne verím, že by to bola úspešnejšia politika ako politika Smeru.

– Robí niečo Robert Fico dobre?

To, čo je správne, je, že berie vážne konsolidačný záväzok SR a vážne berie slovenskú perspektívu v rámci EÚ.

– Aké sú vaše politické a stranícke želania do roku 2013?

Veľmi by som si prial, keby na Slovensku existoval štandardný systém, kedy máte ľavicovú a pravicovú alternatívu, medzi ktorými si ľudia môžu vybrať. Veľmi by som si želal, aby politika bola stále viac o reálnych riešeniach a menej o osobnostných vzťahoch a aby Slovensko bolo pri zápase s krízou úspešné. Predsa len, toho uťahovania opaskov bolo dosť a ľudia si už nezaslúžia tým prechádzať druhýkrát. Ľuďom želám, aby sa na krajinu konečne mohli spoľahnúť aj v oblastiach, ako sú súdnictvo a zdravotníctvo. Štandardné politické strany musia presvedčiť nových ľudí a nové tváre, aby sa angažovali v politike a práve v normálnych politických stranách, inak budú u nás vyrastať politické novotvary a dobrodruhovia, ktorí budú tvrdiť, že krajina sa dá spravovať referendami, cez Facebook alebo internetom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

V noci platia viaceré výstrahy, v nedeľu bude silno fúkať na horách, varuje SHMÚ

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)   Počas noci zo soboty na nedeľu (23. 1.) si treba dávať pozor pred mrazom, na východnom Slovensku sa môžu tvoriť snehové jazyky. Počas nedele platí výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe Výstraha…

Pred americkou ambasádou v Bratislave sa konal protest proti dohode s USA. Polícia predviedla jednu osobu

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Po sobotnom proteste na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave predviedli policajti jednu osobu. Má vysvetliť svoje správanie, ktoré mohlo súvisieť s extrémizmom. Na zhromaždení sa zišli odporcovia obrannej dohody s USA, prišli naň aj predstavitelia ĽSNS. Iné narušenie verejného poriadku polícia na proteste nezaznamenala…

Japonsko hlási prvýkrát vyše 50.000 nových prípadov nákazy, rekord má aj Tokio a Rusko

0 icon

Tokio 22. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko,Dmitri Lovetsky)   V Japonsku zaznamenali za posledný deň prvýkrát viac ako 50.000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Rekord v tomto smere zaevidovali aj v hlavnom meste Tokio, kde po prvý raz pribudlo vyše 10.000 prípadov nákazy. Prudký nárast nakazených spôsobuje rýchlo sa šíriaci koronavírusový variant…

Nemecko pošle Ukrajine poľnú nemocnicu, do Kyjeva dorazila vojenská dodávka z USA

0 icon

Berlín/Kyjev 22. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn, pool)   Nemecko nebude dodávať Ukrajine zbrane, vo februári tam však pošle kompletnú poľnú nemocnicu a zabezpečí školenie personálu. Táto operácia si vyžiada náklady 5,3 milióna eur, uviedla spolková ministerka obrany Christine Lambrechtová v rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag "Rozumiem želaniu podporiť…

Francúzi opäť protestovali proti sprísneniu pravidiel pre neočkovaných. Proti obmedzeniam protestovali tisíce ľudí aj v Nemecku

0 icon

Paríž 22. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Adrienne Surprenant)   Vo Francúzsku sa v sobotu opäť konali protesty proti sprísneniu opatrení pre obyvateľov, ktorí nie sú zaočkovaní voči covidu. Demonštrácie menšieho rozsahu, na ktorých sa zúčastnili stovky ľudí, sa uskutočnili v Paríži, Bordeaux a vo viacerých ďalších mestách, informovala agentúra AFP Vo Francúzsku…

Za ľudí: Návrh Gyimesiho o znížení kvóra pre národnostné strany je nevykonateľný

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Návrh poslanca Györgya Gyimesiho (OĽANO) o znížení kvóra na vstup do parlamentu na tri percentá pre národnostné strany je nevykonateľný. Myslí si to strana Za ľudí. Znižovať kvórum len pre národnostné strany považuje za diskriminačné. SaS vyhlásila, že v koalícii sa o znižovaní…

Aké esá má Rusko v rukáve v pokri proti Západu

0 icon

Moskva 22. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Denis Balibouse,Pixabay,TASR/AP-Olivier Matthys)   Moskva a Washington pokračujú v dôležitých rokovaniach o bezpečnostných zárukách pre Rusko. Čo sa však stane, ak sa rokovania nakoniec zrútia? Aké budú ďalšie vojensko-politické kroky Ruska, ak sa USA odmietnu stretnúť na polceste? Uviedol Vzgľad Moskva naďalej čaká na písomné odpovede…

Potravinári: Daňové úľavy na potraviny prijaté okolitými krajinami by slovenská vláda nemala podceniť

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Potravinárska komora Slovenska (PKS) reaguje na aktuálnu diskusiu ohľadom rastúcich cien potravín a opatrení, ktoré by mal štát prijať v reakcií na situáciu v okolitých krajinách. V Poľsku znižuje vláda od 1. februára 2022 DPH na vybrané potraviny na nulu a zlacňuje aj…

Rukojemnícka dráma pri Bratislave. Muž násilne zadržiava v aute svoju vlastnú matku

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Hrôza ako z amerického filmu už aj na Slovensku. V obci neďaleko rakúskych hraníc práve prebieha rukojemnícka dráma. Dospelý muž násilne zadržiava v aute svoju vlastnú matku Podľa dostupných informácií sa na Mandlovej ulici v obci Jarovce zamkol v aute dospelý muž a zadržiava v ňom aj svoju matku.…

Podozrivé načasovanie obranného cvičenia Saber Strike na Slovensku. “Náhoda? Verte, že nie,“ upozorňuje generál Viktorín

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Ministerstvo obrany minulý týždeň oznámilo, že v čase od 1. do 14. marca 2022 sa na Slovensku uskutoční vojenské cvičenie Saber Strike. Slovenskí vojaci tam budú po boku svojich partnerov z NATO precvičovať obranné spôsobilosti a spoluprácu v medzinárodnom zoskupení. Údajne to nemá mať nič…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Za mier

0icon

To, že hrozí vojna medzi západom (USA , NATO) a východom (Rusko, +?) je takmer isté. Všetky rokovania medzi americkou a ruskou stranou končia patom. Teraz je loptička na americkej strane. Rusi čakajú odpoveď na niekoľko, z ich strany, bezpečnostných krokov zo strany USA . Okrem iného, Rusi žiadajú vrátiť…

Martin Bago

RODÍ SA NOVÝ TROJSPOLOK A DOHODA?

0icon

USA dodali v piatok večer ukrajinskej chunte prvú časť vojenskej "pomoci" vo forme 100 ton útočných zbraní a munície! Jedná sa o prvú z niekoľkých častí balíka, ktorý nedávno schv

Boris Mesár

Francúzsky dôstojník, bojujúci proti Ukrofašistom na Donbase, povedal ako NATO začne vojnu na Ukrajine

0icon

Osobitný spravodajca KP.ru sa stretol s francúzskym armádnym dôstojníkom vo výslužbe Erwanom Castelom, aby zistil, prečo vymenil amazonskú džungľu za zákopovú vojnu v doneckých stepiach. RODENÝ SEPARATISTAPri pohľade na Erwana ( E)začínate chápať, ako vyzerali Francúzi, keď pred stovkami rokov postavili v pieskoch Sý

Peter Lipták

Matovič pochválen blud „USA je chaos“

0icon

Igor Matovič 27.2.2019 na tlačovke v NRSR odprezentoval svoj osobný názor na USA: "USA už d&aa

Ladislav Kubík

EÚ +Rozširujúca Čaputova + NATO/Rusko

0icon

  NATO  sa rozširuje EÚ dáva sankcie na Rusko

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Snehová búrka v Kanade: Mačka v snehu

Autor: TASR/AP-Nathan Denette/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V noci platia viaceré výstrahy, v nedeľu bude silno fúkať na horách, varuje SHMÚ

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)   Počas noci zo soboty na nedeľu (23. 1.) si treba dávať pozor pred mrazom, na východnom Slovensku sa môžu tvoriť snehové jazyky. Počas nedele platí výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe Výstraha…

Pred americkou ambasádou v Bratislave sa konal protest proti dohode s USA. Polícia predviedla jednu osobu

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Po sobotnom proteste na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave predviedli policajti jednu osobu. Má vysvetliť svoje správanie, ktoré mohlo súvisieť s extrémizmom. Na zhromaždení sa zišli odporcovia obrannej dohody s USA, prišli naň aj predstavitelia ĽSNS. Iné narušenie verejného poriadku polícia na proteste nezaznamenala…

Japonsko hlási prvýkrát vyše 50.000 nových prípadov nákazy, rekord má aj Tokio a Rusko

0 icon

Tokio 22. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko,Dmitri Lovetsky)   V Japonsku zaznamenali za posledný deň prvýkrát viac ako 50.000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Rekord v tomto smere zaevidovali aj v hlavnom meste Tokio, kde po prvý raz pribudlo vyše 10.000 prípadov nákazy. Prudký nárast nakazených spôsobuje rýchlo sa šíriaci koronavírusový variant…

Nemecko pošle Ukrajine poľnú nemocnicu, do Kyjeva dorazila vojenská dodávka z USA

0 icon

Berlín/Kyjev 22. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn, pool)   Nemecko nebude dodávať Ukrajine zbrane, vo februári tam však pošle kompletnú poľnú nemocnicu a zabezpečí školenie personálu. Táto operácia si vyžiada náklady 5,3 milióna eur, uviedla spolková ministerka obrany Christine Lambrechtová v rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag "Rozumiem želaniu podporiť…

Francúzi opäť protestovali proti sprísneniu pravidiel pre neočkovaných. Proti obmedzeniam protestovali tisíce ľudí aj v Nemecku

0 icon

Paríž 22. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Adrienne Surprenant)   Vo Francúzsku sa v sobotu opäť konali protesty proti sprísneniu opatrení pre obyvateľov, ktorí nie sú zaočkovaní voči covidu. Demonštrácie menšieho rozsahu, na ktorých sa zúčastnili stovky ľudí, sa uskutočnili v Paríži, Bordeaux a vo viacerých ďalších mestách, informovala agentúra AFP Vo Francúzsku…

Za ľudí: Návrh Gyimesiho o znížení kvóra pre národnostné strany je nevykonateľný

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Návrh poslanca Györgya Gyimesiho (OĽANO) o znížení kvóra na vstup do parlamentu na tri percentá pre národnostné strany je nevykonateľný. Myslí si to strana Za ľudí. Znižovať kvórum len pre národnostné strany považuje za diskriminačné. SaS vyhlásila, že v koalícii sa o znižovaní…

Aké esá má Rusko v rukáve v pokri proti Západu

0 icon

Moskva 22. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Denis Balibouse,Pixabay,TASR/AP-Olivier Matthys)   Moskva a Washington pokračujú v dôležitých rokovaniach o bezpečnostných zárukách pre Rusko. Čo sa však stane, ak sa rokovania nakoniec zrútia? Aké budú ďalšie vojensko-politické kroky Ruska, ak sa USA odmietnu stretnúť na polceste? Uviedol Vzgľad Moskva naďalej čaká na písomné odpovede…

Potravinári: Daňové úľavy na potraviny prijaté okolitými krajinami by slovenská vláda nemala podceniť

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Potravinárska komora Slovenska (PKS) reaguje na aktuálnu diskusiu ohľadom rastúcich cien potravín a opatrení, ktoré by mal štát prijať v reakcií na situáciu v okolitých krajinách. V Poľsku znižuje vláda od 1. februára 2022 DPH na vybrané potraviny na nulu a zlacňuje aj…

Rukojemnícka dráma pri Bratislave. Muž násilne zadržiava v aute svoju vlastnú matku

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Hrôza ako z amerického filmu už aj na Slovensku. V obci neďaleko rakúskych hraníc práve prebieha rukojemnícka dráma. Dospelý muž násilne zadržiava v aute svoju vlastnú matku Podľa dostupných informácií sa na Mandlovej ulici v obci Jarovce zamkol v aute dospelý muž a zadržiava v ňom aj svoju matku.…

Podozrivé načasovanie obranného cvičenia Saber Strike na Slovensku. “Náhoda? Verte, že nie,“ upozorňuje generál Viktorín

0 icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Ministerstvo obrany minulý týždeň oznámilo, že v čase od 1. do 14. marca 2022 sa na Slovensku uskutoční vojenské cvičenie Saber Strike. Slovenskí vojaci tam budú po boku svojich partnerov z NATO precvičovať obranné spôsobilosti a spoluprácu v medzinárodnom zoskupení. Údajne to nemá mať nič…

Podkasty

Ôsmi z desiatich Slovákov žijú v strese, ostatní v zahraničí – pokus o vtip či realita?

icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Už druhý rok nám obmedzujú život, deti nechodia do škôl a divočejú – viď Malinovo! Deti nesmú športovať a športovci v piatich najsledovanejších športoch môžu hrať pred prázdnymi hľadiskami, ostatní vôbec nie. Do sveta odchádza nielen veľké množstvo lekárov i zdravotných sestier, ale aj mladé športové talenty, lebo tu sa...

Oplatí sa byť kajúcnikom? Čo na to Fico, krstný otec knihy o ľuďoch zapredaných súčasnému režimu?

icon

Bratislava 21. januára 2022 (HSP/Foto:Michaela Kolimárová) V Bratislave uviedli do života knihu novinára, publicistu a literáta Ľudovíta Števka s názvom príznačným pre dobu, v ktorej žijeme. „Byť kajúcnikom sa oplatí“. Autor knihy, Ľudovít Števko, píše otvorene o veciach, pred ktorými si mnohí zakrývame oči. Kniha nie je o vine či nevine obvinených a zatknutých ľudí, žijúcich v podmienkach mnohomesačnej kolúznej či preventívnej väzby....

Šokujúce: Američania priznali, budú u nás cvičiť ukrajinských žoldnierov a budú ich „preklzávať“ cez hranice. Smutné: naši vládcovia to neberú vážne

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP) Predtým, ako vláda v stredu 12. januára odsúhlasila prijatie dohody o spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti obrany, bola dohoda schválená Bezpečnostnou radou. Teraz ju ešte musí schváliť Národná rada a ratifikovať Grasalkovičov palác. A bude. Vypočuli sme si v poslednom čase veľa názorov. Na jednej strane takých, že o nič nejde, nič...

Je odsúdený biskup Vojtaššák kontroverznou osobou? Uplynulo 71 rokov od monsterprocesu s tromi slovenskými biskupmi

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš) Pravda je taká, že katolícka cirkev bola jedným z hlavných terčov represií počas bývalého režimu, opierajúceho sa o marxizmus. Zdá sa však, že aj v súčasnosti vidia liberáli jeden zo svojich hlavných terčov v kresťanstve vôbec. O čom inom svedčia útoky dvoch vychýrených „demokratov“ z denníka SME na speváčku Simu a momentálne na biskupa Haľka...

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Za mier

0icon

To, že hrozí vojna medzi západom (USA , NATO) a východom (Rusko, +?) je takmer isté. Všetky rokovania medzi americkou a ruskou stranou končia patom. Teraz je loptička na americkej strane. Rusi čakajú odpoveď na niekoľko, z ich strany, bezpečnostných krokov zo strany USA . Okrem iného, Rusi žiadajú vrátiť…

Martin Bago

RODÍ SA NOVÝ TROJSPOLOK A DOHODA?

0icon

USA dodali v piatok večer ukrajinskej chunte prvú časť vojenskej "pomoci" vo forme 100 ton útočných zbraní a munície! Jedná sa o prvú z niekoľkých častí balíka, ktorý nedávno schv

Boris Mesár

Francúzsky dôstojník, bojujúci proti Ukrofašistom na Donbase, povedal ako NATO začne vojnu na Ukrajine

0icon

Osobitný spravodajca KP.ru sa stretol s francúzskym armádnym dôstojníkom vo výslužbe Erwanom Castelom, aby zistil, prečo vymenil amazonskú džungľu za zákopovú vojnu v doneckých stepiach. RODENÝ SEPARATISTAPri pohľade na Erwana ( E)začínate chápať, ako vyzerali Francúzi, keď pred stovkami rokov postavili v pieskoch Sý

Peter Lipták

Matovič pochválen blud „USA je chaos“

0icon

Igor Matovič 27.2.2019 na tlačovke v NRSR odprezentoval svoj osobný názor na USA: "USA už d&aa

Ladislav Kubík

EÚ +Rozširujúca Čaputova + NATO/Rusko

0icon

  NATO  sa rozširuje EÚ dáva sankcie na Rusko

TopDesať

Hrdinovia, ktorí boli v ten správny čas na tom správnom mieste

0 icon

Málo kto ráno vstane s pocitom, že dnes sa stane hrdinom, pretože niekomu zachráni život. Samozrejme sa nebavíme o hasičoch, záchranároch, policajtoch alebo vojakoch. Bavíme sa o obyčajných priemerných ľudí, ktorí urobia správnu vec v ten najvhodnejší čas. Sú to hrdinovia vo všetkých tvaroch, veľkostiach, veku a dokonca aj druhu. Áno,…

10 koláčov inšpirovaných popkultúrou, ktoré by bol hriech nakrájať

0 icon

V týchto dňoch je snáď dôležitejší vzhľad jedla ako jeho samotná chuť. Najmä ak ide o koláče. Jessica Leigh Clark-Bojinová je cukrárska umelkyňa, ktorá je zodpovedná za nasledujúcich 10 výtvorov dokazujúcich, že popkultúra a kuchyňa dokážu fungovať bok po boku. Jessica začala svoje koláčové dobrodružstvá s názvom "Koláče sú skvelé" v roku 2016…

Najdlhšie mosty na svete ťa prekvapia svojou dĺžkou

0 icon

Určiť presne najdlhší most na svete nie je až taká jednoduchá úloha. V posledných rokoch sa vyskytli početné "vojny", ktoré vznikli pri meraní tých najdlhších mostov. Hlavným dôvodom je to, že je ťažké definovať, čo je to presne most. Musí byť nad vodou? Sú vyvýšené cesty mostami? Čo ak sa…

Potála: Perla hlavného mesta Tibetu. 1. časť

0 icon

Potála, kedysi palác, pevnosť a cieľ zbožných pútnikov, sa vynára z tibetského oparu ako obrovský hrad. Jeho zlaté strechy, ktoré sa matne lesknú, pripomínajú vo svetle korunu z plameňov. Nazrite s nami do tejto ťažko dostupnej krajiny a rozšírte si svoj všeobecný prehľad vo svete. Lhasa, hlavné mesto Tibetu, ktoré…

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 3. časť

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o Jeruzaleme a jeho najimpozantnejších stavieb v nadväznosti na tri najväčšie vierovyznania. Jeruzalem má už stáročia veľký význam pre národy rôznych kultúr a náboženstiev. Na nemeckej rytine zo 16. storočia je mesto znázornené ako stred sveta, kde sa stretávajú tri kontinenty. Vráťme sa však naspät do…

Armádny Magazín

Nemci o tom, prečo nemali síl zvíťaziť nad Rusmi

0 icon

Nemecko, 22. januára 2022 (AM) - „Krach nemeckého plánu obkľúčenia a dobytia Moskvy.“ Takúto správu Sovinformbyra vyslal 13. 12. 1941 do sveta svetoznámy rozhlasový hlásateľ a podľa nemeckých zdrojov osobný nepriateľ Adolfa Hitlera Jurij B. Levitan. Čiže týždeň po začiatku protiútoku Červenej armády.   Pravdou je, že dátum

„Budú si chrániť prístav Odesa“: vojenskí experti vyjadrili verzie o účele presunu 30 britských špecialistov

0 icon

Ukrajina, 22. januára 2022 (AM) - Na konci pracovného týždňa Británia vyslala na Ukrajinu 30 svojich vojakov. Ide o vojakov elitných špeciálnych jednotiek, takzvaných rangerov. Na Ukrajinu prileteli na jednom z vojenských dopravných lietadiel, ktoré do Kyjeva okrem iného dodalo protitankové raketové systémy švédskej konštrukcie.   https://twitter.com/i

Alexander Rogers: Kto potrebuje, aby Rusko „útočilo“?

0 icon

Rusko, 22. januára 2022 (AM) – Opäť v televízii niektoré nervózne postavy kričia "Rusko musí naliehavo zaútočiť!". Ako sangvinik (teda pokojný psychologický typ) neznesiem kričiacich ľudí, neviem si v tomto smere pomôcť. A ako logik/analytik nemám rád, keď sa snažia vyvíjať tlak na emócie.   Mal som takého priateľa, keď som…

Objavil sa ukrajinský „Buk“, ktorý zostrelil malajzijské lietadlo nad Donbasom. Video

0 icon

Ukrajina, 22. januára 2022 (AM) - Pred pár hodinami pri bieloruských hraniciach objavili ukrajinský protilietadlový raketový systém „Buk-M1“, ktorý podľa svedkov odpálil protilietadlovú raketu na malajzijské osobné dopravné lietadlo Boeing 777 nad Donbasom. Svedčí o tom aj taktické číslo na bojovom vozidle – „312“.   https://twitter.com/i/status/148453292676

Česko ako vojnový štváč? Vláda chce predať Ukrajine zbrane a muníciu

0 icon

Česko, 22. januára 2022 (AM, Sputnik) – Česká vláda hazarduje s vojnou na Ukrajine. Po vojakoch chce Fialov kabinet poslať do vojnovej krajiny zbrane a muníciu. K

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Snehová búrka v Kanade: Mačka v snehu

Autor: TASR/AP-Nathan Denette/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali