Otvorenie novej Gálerie Matice slovenskej sprevádzajú významní národní umelci

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:screenshot)

 

Matica slovenská v Bratislave otvorila svoju exkluzívnu galériu, v ktorej vystavujú tak významní národní umelci ako napríklad Vincent Hložník, Ján Kulich, Tibor Bártfay, Mária Medvecká a osobnosti ako Stanislav Harangózo, Emil Semanco, Ľubomír Zelina, Zuzana Hložníková, Milan Medúz a taktiež mladé talentované osobnosti súčasnej tvorby ako Martina Kvašňovská, Martina Bégerová, Veronika Ursínyová, Jana Cvetanovová, Jana Koštiaľová, Maria Štrompach, Andrej Šóka či Brigita Lehoťanová, Silvia Petrová a ďalší. Výstava ako aj samotná galéria vznikla z iniciatív prof. Leikerta, Dr. Lukáš Perného a Dr. Ladislava Skraka. Ďalej už píše kurátor výstavy a predseda Výtvarného odboru Matice slovenskej

Otvorenie galérie Matice
Otvorenie galérie Matice

MATICA SLOVENSKÁ – NOVÉ VYKROČENIE, KULTÚRA A UMENIE 

Voči Matici slovenskej už dlhodobo ustali vášne. Nastúpil trend, že nemá spravodajsky slúžiť, aby sa nechala vešať o pohrobkov a najmä provokatérov, ale aj, že nesmie pripúšťať slohotvorné odsudky tých, ktorí by neradi okopávali rodnú hrudu. Politické žvásty na úkor školsky posvätnej národnej a historickej inštitúcie /rodoľubnej inštitúcie/nedovolí si už šíriť nikto. Aj preto, že Matica našla svoju kultúrno-tvornú pozíciu. Radi by ju síce znova napadli rusožrúti, avšak je zrejmé, že je všeslovanská, ba aj to, že sú v nej osoby a osobnosti, ktoré môžu a majú vnútroštátne trestať. Napríklad za politické amorálnosti, za demagógiu, zbedačovanie, za protiľudovosť tých, ktorí privatizovali a militarizovali všeľudové a všeľudské platformy.

Reklama
Otvorenie galérie Matice
Otvorenie galérie Matice

Tentoraz ide však o umenie. V Matici sa tomu hovorí kolega – kolega PhDr. Lukáš Perný, PhD. svoje pracovné a nové funkčné pozície pochopil tak, že v Matici má spolupôsobiť čo najviac z toho, čo znamená pojem umenie. Na pôde Matice sa udomácnili ponajprv literárne subjekty spolu s prezentáciami autorov a nových kníh /skôr diel/, avšak začal forsírovať aj koncept multižánrovej umeleckej projekcie. Prvé takéto multižánrové podujatie sa dotvorilo a otváralo 30. mája 2023 a predstavovali ho beseda spisovateľky a hudobníčky v priestoroch Knižnice národnej štátnosti. Nadviazalo sa na báze slávnostnej, nonšlantnej vernisáže. O tom všetkom však neskôr.

MULTIŽÁNROVÝ ČI POLYMÚZICKÝ PRIESTOR

Pristavme sa pri multižánrovosti. Okolo roku 1968-69 prišli mladí výtvarníci s iniciatívou – polymúzický priestor. Úplne samozrejmé nastúpili aj snahy o súčinnosť výtvarného umenia a architektúry, o výtvarno-architektonickú syntézu. Na Slovensku bez kvalitnej ilustrácie a umeleckej fotografie pravdepodobne ani nevyšla žiadna nová pôvodina. Avšak v dávnych dobách vydavateľstvo Slovenský spisovateľ rado pestovalo takúto doktrínu. Iba pôvodný text. O tom, že opera a balet integrujú viaceré umelecké disciplíny, o tom už vedeli aj estéti 18. storočia. A divadlo bez literárnej podoby? A televízne programy bez scenára? Hovorím to preto, že ide o štrukturálny rozmer integrácií v umení. To všetko má však aj akčný rozmer – polymúzickosti. Roky predtým bolo to hlavné meritum obraznosť, kvalita umeleckého zobrazenia, vzťah ku skutočnosti, dobovo-historická postojovosť. Platí, samozrejme, jedno z druhým, aby nebolo iba ilustráciou. Alebo iba impresiou. Pritom, samozrejme, všetky tieto artebazality nesmú byť  iba propagandistickou slúžkou. Ale musia byť – prejavmi národnej vyspelosti. Už dosť dávno, minimálne od čias „buržoáznych” a „nacionalistov” je na Slovensku roztvorená aj inštitucionálna báza pre hataný a nehataný rozvoj, vývoj a rast toho nášho sveta múz. Môže ochorieť iba ak na autonomizmy, izolácie a bezcitnosti. Proti takýmto úskaliam môže a má fungovať – polymúzický priestor, dialogickosť, otvorenosť vývinu, sviežosť, vitalita, životodarnosť. Ide dnes, a najmä, o kvality intelektuálnej práce, ktorá, žiaľ, mimoriadne trpí najmä v neistých politických platformách doby.

Reklama
Galéria Matice slovenskej
Galéria Matice slovenskej

ZAZNELA AJ BÁSNICKÁ TVORBA

Nahliadnime však do tohto matičného netradičného umeleckého laboratória.  Na začiatok sa konalo komentované stretnutie. Neprislúcha mi zredukovať hodnoty prezentácie a plnokrvných dialógov s mladou spisovateľskou osobnosťou a mladou hudobníčkou, preto zacitujme: Úvodnú, literárnu časť tvorili dve slovenské spisovateľky Lidka Žaková a Silvia Hlavová, pričom podujatie uviedol riaditeľ Domu Matice slovenskej v Bratislave Ján Kšiňan. Slovenská poetka Silvia Hlavová (1977) debutovala v roku 2022 básnickou zbierkou Do ticha nad krajinou. Jej debutové dielo komunikuje s fotografiami Ľuboša Balažoviča a je zamerané na intímne zákutia ženského sveta. Lidka Žáková (1967) je slovenská poetka a hudobníčka. Jej poézia a próza boli ocenené v súťaži Literárna Senica Laca Novomeského, získala Cenu MO Matice slovenskej v kategórii poézia v súťaži J. Braneckého za zbierku Studňa sa tajne s dažďom zhovára (2015), čestné uznanie za poéziu v súťaži Jurinova jeseň (2016), čestné uznanie v súťaži o Cenu Dominika Tatarku (2019), bronzové pásmo v kategórii poézia v súťaži Literárny Zvolen (2021), 2. miesto za poéziu v súťaži J. Braneckého Studňa sa tajne s dažďom zhovára (2022), za poviedky dostala štyri ocenenia – v Trenčíne, Žiari nad Hronom, Senici, Starej Ľubovni a Snine. V roku 2020 vydala hudobný album Poéma. Uverejnila dve elektronické knihy: poéziu s názvom Spoveď a prozaickú knihu Žetóny.

Obe autorky zároveň debutovali v časopise Slovenské pohľady, teda v jednom z najstarších európskych kultúrnych periodík, ktoré založil ešte Jozef Miloslav Hurban.

Záznam z tejto autorskej prezentácie mladých umelkýň, ktorú uvádzal PhDr. Lukáš Perný, PhD., je možné nahliadnuť  na tomto webe:

Poskytuje zároveň náhľad do príprav výstavy, slávnostného otvorenia a krátke sekvencie z vystúpení mladých výtvarníčok, ktoré /na rozdiel od mĺkvych vystúpení starších generácií výtvarníkov/ spontánne vyjadrili aj slovom svoje umelecké zámery a ambície.

Reklama
Predseda Matice slovenskej Dr. Marián Gešper sprevádzaný kurátorom výstavy Dr. Ladislavom Skrakom
Na snímke predseda Matice slovenskej Dr. Marián Gešper sprevádzaný kurátorom výstavy Dr. Ladislavom Skrakom

V GALÉRII NÁJDETE TVORBU VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTI SLOVENSKÉHO VÝTVARNÉHO UMENIA

Výstavný projekt Výtvarná Matica/Galéria vznikol na základe takmer prosieb p. Dr. Perného ako niekdajšieho poslucháča Katedry kulturológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde sme spolu s p. prof., PhDr. Jozefom Leikertom, PhD. uplatnili metódu aktívnej výučby, keď poslucháči a poslucháčky kulturológie spolu-otvárali ako dvaja vicekurátori výstavy takých umelcov ako M. Cipár, M. Komáček, O. Dubay ml. a Ruth Dubayová, resp. cyrilo-metodskú výstavu, atď., v Galérii na schodoch. Výtvarný odbor MS ponajprv namietal, keďže realizoval mnohé cyrilo-metodské a výročné štúrovské výstavy vo výstavne exkluzívnych priestoroch, avšak presvedčili mnohé mladé adeptky a adepti členstva vo Výtvarnom odbore Matice slovenskej, a tak sa obyčajné priestory sídla Matice na Grösslingovej ul. 23 v Bratislave stali reprezentačnými priestormi, ale aj priestormi tvorivého experimentu a hľadaní. Tento rozpon vyjadrujú aj mená tých, ktorí vystavujú. Svojimi vrcholnými dielami matičných tradícíí sa tu s nami lúčia národní umelci V. Hložník, J. Kulich a T. Bartfay, M. Medvecká, ďalej Ľ. Zelina a M. Medúz, ale hviezdia tu v cyrilo-metodskom a štúrovskom tóne, resp. v skutočných umeleckých hodnotách aj umelci ako S. Harangozó, Z. Hložníková, E. Semanco, A. Vika, M. Polonský, A. Šóka, M. Štrompach, V. Ráčková, O. Dubay a R. Dubayová. V. Rusňáková. M. V. Kele. V prípade nových členov a členiek Výtvarného odboru MS vznikol aj názov – matky zakladateľky Galérie. Ide o umelkyne stredného veku, ktoré už uskutočnili svoje viaceré autorské výstavy doma a v zahraničí, ktorých výtvarný záujem má rozpon od symbolických a veristických portrétov Štefánika, Štúra, Mináča, až po psychologické štúdie, voľnú tvorbu, ba i ezoterické experimenty. Uveďme tie mená, ktoré vstupujú pozoruhodne do slovenského výtvarného diania: Martina Kvašňovská, Martina Bégerová, Jana Cvetanovová, Silvia Petrová, Jana Koštiaľová, Veronika Ursínyová, Brigita Lehoťanová. Svoje sympatizujúce slová na vernisáži venovala poslankyňa Národnej rady SR p. Romana Tabák.

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:27

PS, SaS a KDH oznámili ďalší protest pred úradom vlády v utorok o 18:00.

protest
PS, SaS a KDH oznámili ďalší protest pred úradom vlády

14:15

Zotavovanie čínskej ekonomiky je “stále v kritickom štádiu”, keďže ho brzdia pomalá domáca aktivita a problémy v sektore nehnuteľností. Uviedol to v piatok prezident Si Ťin-pching.

Druhá najväčšia svetová ekonomika v 3. štvrťroku vzrástla o 4,9 %. To bolo o niečo menej ako cieľ vlády v Pekingu na úrovni 5 % a jeden z najpomalších hospodárskych rastov za uplynulé roky.

14:05

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok opäť podmienil ratifikáciu žiadosti Švédska o vstup do NATO súčasným schválením predaja amerických stíhačiek F-16 Turecku.

Turecko a Maďarsko sú jedinými členmi Severoatlantickej aliancie, ktorí doposiaľ neschválil žiadosť Švédska o vstup do NATO.

13:55

Najnovšia výzva z Integrovaného regionálneho programu pomôže zraniteľným domácnostiam s kompenzáciou zvýšených nákladov za energie. Ide o pomoc v celkovej výške 11,5 milióna eur. Informovalo o tom v piatok Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, ktoré program spravuje.

13:35

Maďarsko vykázalo v októbri prebytok zahraničného obchodu, už deviaty mesiac po sebe. Pred rokom bol však zahraničný obchod deficitný a schodok predstavoval takmer miliardu eur.

13:16

Štvrtkový zápas gréckeho Ligového pohára vo volejbale medzi Olympiakosom Pireus a Panathinaikosom Atény nedohrali pre výtržnosti fanúšikov. Pri násilných stretoch utrpel vážne zranenie jeden z policajtov, informovala agentúra AP.

13:09

Predstavitelia potravinárskych samospráv krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vyzývajú orgány Európskej únie (EÚ) na bezodkladné riešenie mimoriadne nepriaznivých dôsledkov dovozov ukrajinských produktov na európske trhy.

Rozhodnutie vo veci prijatia Ukrajiny do EÚ by podľa nich nemalo byť len politickým gestom.

13:07

Hypotekárnym dlžníkom so zvýšenými splátkami za rok 2023 pomôže mimoriadny daňový bonus, ktorý si budú môcť uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní za tento rok. Jeho výška bude 75 % rozdielu medzi splátkami, najviac však v sume 1800 eur ročne alebo 150 eur mesačne.

Pri nových hypotékach od budúceho roka sa zase zlepšia podmienky pre uplatnenie existujúceho daňového bonusu na zaplatené úroky pre mladých.

13:04

Slovenská republika môže uzatvoriť zmluvy s Albánskom, Azerbajdžanom, Novým Zélandom a Saudskou Arábiou o zamedzení dvojitého zdanenia v oblasti daní z príjmov, zabránení daňovému úniku a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Zmluvy, ktoré navrhla vláda, odsúhlasila v piatok Národná rada (NR) SR.

Cieľom zmluvy je vytvoriť právny rámec na rozvoj všestranných a vzájomne výhodných hospodárskych vzťahov, uvádza sa v predkladacej správe.

13:01

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok oznámil, že v roku 2024 má v pláne opäť kandidovať v prezidentských voľbách. Informovala agentúra Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin svoje rozhodnutie oznámil počas rozhovoru s účastníkmi slávnostného odovzdávania vyznamenaní Hrdina Ruska.

13:00

Izraelská armáda v piatok vyhlásila, že októbrový útok na juhu Libanonu, počas ktorého zahynul novinár agentúry Reuters, sa prešetruje. Zdôraznila však, že k nemu došlo v aktívnej bojovej zóne. Informovala britská stanica Sky News.

Siedmich novinárov z agentúr Reuters a AFP a televízie al-Džazíra zasiahli 13. októbra dva útoky s odstupom 37 sekúnd v čase, keď na kopci natáčali izraelské bombardovanie libanonského územia. Fakt, že novinárov zasiahli dva po sebe nasledujúce útoky, podľa expertov vylučuje hypotézu o náhodnom zásahu.

12:59

Zástupcovia českých lekárov a odborov v piatok podpísali dohodu s ministerstvom zdravotníctva a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VZP) o zvýšení platov v zdravotníctve a ďalších zmenách, ktoré od vlády požadovali. Tým by sa mal skončiť protest, ktorým sa od začiatku decembra obmedzila zdravotná starostlivosť v českých nemocniciach.

12:57

Francúzska polícia zadržala v piatok v Štrasburgu dvoch mužov podozrivých z toho, že podvodom vylákali od seniorov tisíce eur. Použili na to falošný príbeh o tom, že ich domovy zamorili ploštice. Informovala o tom britská stanica BBC.

Svojim obetiam ponúkli masť, ktorá mala pôsobiť ako repelent proti plošticiam. Išlo pritom o obyčajný krém s vôňou eukalyptu, za ktorý si podvodníci účtovali od 300 do 2100 eur.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke vianočný stromček, ktorý rozsvietili vo Varšave

Autor: TASR/AP-Czarek Sokolowski

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali