Ženeva 17. februára (TASR) – Stovky severokórejských predstaviteľov vrátane súčasného vodcu Kim Čong-una by sa mali zodpovedať pred medzinárodným súdom za nariaďovanie systematického mučenia, hladomoru a hromadných vrážd hraničiacich s genocídou. Informovala o tom dnes vyšetrovacia komisia OSN, na ktorú sa odvolala agentúra Reuters.
Vyšetrovatelia listom oznámili Kim Čong-unovi, že navrhli OSN, aby postúpila prípad Severnej Kórey Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), ktorý by mal postaviť pred spravodlivosť všetkých páchateľov, vrátane jeho samého.
Severná Kórea správu vyšetrovateľov "kategoricky a jednoznačne" odmietla a označila ju za "produkt politizácie ľudských práv zo strany Európskej únie a Japonska v spojení s nepriateľskou politikou USA".
Vyšetrovatelia OSN uviedli, že zároveň informovali Kimovho hlavného spojenca Čínu, že "napomáha páchanie zločinov proti ľudskosti" tým, že posiela utečencov a emigrantov späť do Severnej Kórey, kde ich čaká mučenie a poprava. Čína obvinenie jednoznačne odmieta.
Vzhľadom na skutočnosť, že postúpenie prípadu Severnej Kórey Medzinárodnému trestnému súdu pravdepodobne nebude mať veľký úspech, pretože Čína bude každý takýto návrh zo strany Západu vetovať v Bezpečnostnej rade OSN, začínajú sa objavovať úvahy o zriadení mimoriadneho tribunálu pre Severnú Kóreu. "Zhromaždili sme všetky svedecké výpovede, ktoré potrebujeme a teraz jednoducho nemôžeme skončiť a čakať ďalších desať rokov. Ide o to, aby sme napredovali," uviedol jeden z členov komisie OSN.
Predseda nezávislej vyšetrovacej komisie, bývalý austrálsky sudca Richard Kirby uviedol, že zločiny, ktoré komisia vo svojej 372-stranovej správe katalogizovala, sa veľmi podobajú na tie, ktoré počas druhej svetovej vojny páchali nacisti.
V správe komisie sú uvedené zločiny vrátane vrážd, mučenia, znásilňovania, únosov, zotročovania, hladomoru a popráv.
"Závažnosť, rozsah a povaha týchto zločinov odhaľuje štát, ktorý v súčasnom svete nemá obdobu," uvádza sa v správe komisie OSN.
Všetky zistenia sú výsledkom rok trvajúceho vyšetrovania založeného na verejných svedeckých výpovediach emigrantov vrátane strážcov koncentračných táborov, ktoré komisia získala v Južnej Kórei, v Japonsku, Británii a Spojených štátoch.
Bezprecedentné verejné varovanie a napomenutie úradujúcej hlavy štátu vyšetrovacou komisiou OSN pravdepodobne skomplikuje úsilie presvedčiť Severnú Kóreu, ktorá sa nachádza v medzinárodnej izolácii, aby obmedzila svoj program vývoja jadrových zbraní a zmiernila politiku militantnej konfrontácie s Južnou Kóreou a so Západom.