Následkami sa myslí poslanie vyšetrovacích tímov do Talianska a Rakúska s cieľom preveriť zaobchádzanie s migrantami a ich poskytovanú ochranu kvôli „alarmujúcim a narastajúcim útokom“ na žiadateľov o azyl a rímskych občanov.
„Rozhodnutie Talianska zatvoriť svoje prístavy a odmietnuť záchranné lode mimovládnych neziskových organizácií, malo vážne dôsledky na najviac zraniteľných. I napriek tomu, že posledných 12 mesiacov zaznamenávame pokles migrantov prichádzajúcich z Líbye, počet tých, ktorí počas plavby zomrú sa zvýšil,“ povedala Bacheletová rade OSN pre ľudské práva.
Anti-rasistické skupiny v Taliansku upozorňujú, že odkedy sa Salvini stal vedúcou postavou v parlamente, útoky na migrantov eskalujú. Za posledné tri mesiace od jeho nástupu prízvukujú 14 strelieb, 2 vraždy a 56 fyzických útokov.
Opoziční poslanci, charitatívne a mimovládne neziskové organizácie obvinili Salviniho z vytvorenia „nenávistnej klímy“ a „antimigračných nálad“.
Taliansky minister vnútra a podpredseda vlády, Matteo Salvini, sa ohradil voči útokom zo strany OSN:
„Za posledné roky Taliansko prijalo 700 000 imigrantov, mnoho z nich prišlo nelegálne a nikdy nedostalo podporu od ostatných európskych krajín. Preto nám nikto nebude kázať, tobôž nie OSN, ktorá už viackrát dokázala, aká je zaujatá, nepochopiteľne peňažne drahá a zle informovaná.“
„Keby som bol ja v OSN, tak by som poslal vyšetrovacie tímy do polovice sveta a pozrel sa na rasizmus v iných krajinách, nie v Taliansku. OSN by mala vyšetriť krajiny, ktoré porušujú základné ľudské práva, ako je sloboda a rovnosť medzi mužmi a ženami.“
Branislav Zaujec