Orgie prozápadnej servility. Korčokovská zahraničná politika urobila zo Slovenska nesvojprávnu americkú kolóniu

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR,TASR-Jakub Kotian,prezident.sk,TASR-Jaroslav Novák)

 

Tento článok si spolu s ďalšími zaujímavými článkami môžete prečítať v tlačenom špeciáli Hlavných správ, ktorý vyšiel tesne pred koncom roka. V internetovom vydaní ho prinášame ako bonus pre našich predplatiteľov. Predplatiť si Hlavné správy môžete tu

 

Je prirodzené, že malé krajiny nemajú z geopolitického hľadiska taký hlas ako svetové veľmoci. Slovensko sa však za súčasnej vládnej garnitúry vyznačuje až otrockou poslušnosťou, bezhraničnou servilnosťou a absolútnou nesvojprávnosťou vo vzťahu k Západu.

Ivan Korčok

Na druhej strane existujú krajiny, rozlohou i počtom obyvateľstva porovnateľné so Slovenskom, ktoré sa neboja mať vlastný názor a dokážu povedať rázne nie aj významným globálnym hráčom. Stačí spomenúť Nórsko, Fínsko, Dánsko či susedné Rakúsko. Aj Slovensko by mohlo robiť autonómnu zahraničnú politiku. Hoci k mnohým kontroverzným krokom a postojom niekdajšieho šéfa našej diplomacie Miroslava Lajčáka možno mať vážne výhrady, v predchádzajúcom volebnom období sme boli svedkami predsa len vyváženejšej zahraničnej politiky, ako je to dnes. Napríklad sme dokázali stopnúť Bruselom horlivo presadzované kvóty na migrantov.

Súčasná vládna garnitúra nás však dostala do pozície absolútnej kolónie Západu. Veľkou mierou sa o to zaslúžil minister zahraničných vecí Ivan Korčok, vystupujúci skôr ako hovorca Bruselu a Washingtonu než predstaviteľ suverénnej krajiny, pričom významne mu v tom asistuje jeho štátny tajomník Martin Klus. Najvýraznejšie sa to prejavuje vo vzťahoch k Rusku. „Slovensko nemôže byť to, čo chce z neho urobiť Korčok. Nemôžeme byť mopslíkmi Spojených štátov amerických, nemôžeme byť kolónia, kam si bude chodiť gubernátorka a americká veľvyslankyňa určovať, koľko tankov či lietadiel a aké koridory chce k ruským hraniciam. Toto je podradná poloha, do ktorej dostal Korčok a ďalší slovenskú zahraničnú politiku,“ poznamenal k nesvojprávnej pozícii Slovenska na medzinárodnej scéne poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha.

 

Ministrova dvojtvárnosť

Korčokovská politika je skutočne v podaní niektorých našich súčasných politikov priam festivalom prozápadnej servility. Naše momentálne vzťahy s Moskvou verne kopírujú tie washingtonské. V tomto smere je paradoxom, že politika šéfa našej diplomacie je dvojtvárna: na jednej strane deklaruje, že má záujem o dobré vzájomné vzťahy s Moskvou, na druhej robí všetko pre to, aby dobré neboli. Vždy sa totiž objaví nejaká prekážka: raz Rusko zlyhalo v otázke Krymu, potom v oblasti ľudských práv… Jeho rétorika sa zhoduje s inštrukciami z americkej ambasády. Inak by ho rozniesli na kopytách novinári z Denníka N, aj sorosovské mimovládky. Korčok je rusofób, lebo ním jednoducho musí byť. Problém však je, že takýmto postojom škodí Slovenskej republike. Rusko je totiž náš blízky partner a ignorovať ho je nepochopením geografie. Blízkosť k slovanským národom je u nás prirodzená od čias štúrovcov a nedá sa len tak vykoreniť. Rusko je okrem toho významným hráčom nielen v európskom, ale celosvetovom priestore. Momentálne však slúžime Washingtonu, ktorý sleduje len svoje vlastné záujmy.

A aká by mala byť naša zahraničná politika? Vyvážená, orientovaná na všetky svetové strany. Okrem Ruska by bolo prezieravé posilňovať svoje vzťahy s ďalšou svetovou veľmocou, ktorej vplyv v posledných rokoch výrazne vzrástol, a síce s Čínou. Nezabúdajme však na fakt, že sme členom Európskej únie. Svoje národné záujmy v nej dokážeme presadzovať aj vďaka ďalším krajinám Vyšehradskej štvorky. Práve so štátmi v stredoeurópskom priestore – Českom, Poľskom a Maďarskom – máme veľa spoločného. Ide nielen o blízku kultúru či vzájomne prepojenú históriu, ale aj spoločné záujmy. Spája nás napríklad rovnaký odmietavý postoj k nekontrolovateľnej migrácii. Ako silný blok dokážeme obhájiť naše záujmy v Európskej únii neporovnateľne efektívnejšie.

 

Miliardové straty

Dôležitú úlohu  zohrávajú aj ekonomické záujmy. Náš trh po novembri 1989 doslova kolonizovali nadnárodné korporácie a prakticky celý náš priemysel, poľnohospodárstvo, ale napríklad aj bankovníctvo je dnes v rukách Západu, kam odchádza obrovská časť ziskov.

Martin Klus

Jednu z mála možností, ako sa sem finančné prostriedky môžu vrátiť, predstavujú kohézne fondy. Tie sú však veľmi úzko zamerané na projekty v oblasti ekológie, a tak v konečnom dôsledku sa prostriedky opäť ocitajú vo vreckách západných firiem, ktoré sú v tejto oblasti technicky vyspelejšie. Sťažovanie sa, že sme sa stali odbytiskom nekvalitného, a pritom predraženého tovaru a Slováci lacnou pracovnou silou, situáciu nevyrieši. V prvom rade by sme sa mali stať sebavedomejším hráčom na medzinárodnej scéne a rovnocenným partnerom pre ostatné štáty. Na prvom mieste musia stáť naše národné a hospodárske záujmy.

Situáciu v zahraničnej politike v európskom priestore komplikujú protiruské sankcie. Nepoškodzujú však iba Rusko, ale najmä európskych producentov a hospodárske subjekty vrátane slovenských. Západ už pripravili o miliardy eur. Pre Európsku úniu sú tak protiruské sankcie strieľaním si do vlastnej nohy. Tým skôr, že Rusko tieto reštrikcie nepoložili ekonomicky na kolená, ako v to ich iniciátori dúfali. Práve naopak, prispeli k väčšej diverzifikácii ekonomiky a oveľa lepším obchodným vzťahom s inými krajinami celého sveta. K najbližším partnerom Ruska patrí už tradične Čína, ale nezaostávajú ani ďalšie krajiny hospodárskeho zoskupenia BRICS, teda Brazília, India a Južná Afrika.

 

Sankcie ako forma ekonomickej vojny

Nie veľmi pochopiteľná je však samotná filozofia týchto sankcií z ľudskoprávneho hľadiska. Sankcie možno totiž považovať za druh ekonomickej vojny, namierenej proti bežným ľuďom. „Čo vlastne chceme? Chceme čo najmenej obchodovať s Ruskou federáciou a zavádzame preto sankcie, aby sme vyhladovali ruský národ, aby si zvrhol Putina a dosadil tam opozíciu. Čiže naším zámerom je ubližovať ľuďom v Rusku? To je v protiklade s humanizmom.

Zuzana Čaputová (vpravo) a Ivan Korčok (vľavo)

Celé to je nepochopením toho, ako má fungovať geopolitika,“ konštatuje Blaha, ktorý Rusko vníma ako nám blízku a spriatelenú krajinu. Nevraživosť Západu je zacielená predovšetkým na dlhoročného ruského lídra Vladimira Putina. Počas niekoľkých rokov od jeho nástupu do funkcie sa krajina dočkala stability. Rusko pod jeho vedením zaznamenáva obrovský sociálny pokrok a ekonomickú prosperitu. „Za Borisa Jeľcina bola krajina v rukách amerických korporácií a oligarchov, bol tam bordel a ľudia hladovali. Výrazný nárast životnej úrovne sa nedá prehliadnuť. To, že kvôli nejakému Navaľnému chceme rúcať vzťahy s Ruskou federáciou, je nielen naivné, hlúpe, ale navyše to aj veľmi škodí Slovensku. A to platí aj pre sankcie,“ vraví Ľuboš Blaha.

Ursula von der Leyenová (vľavo) a Eduard Heger (vpravo)

Je pravda, že Slovenská republika je v rámci Európskej únie relatívne malý štát. Keď sa veľké štáty rozhodnú, že sankcie treba zachovať, prakticky toho veľa nezmôžeme. Riešením by však mohla byť intenzívnejšia spolupráca s krajinami, ktoré ich odmietajú rovnako ako my. Európa v tejto otázke totiž už dávno nie je jednotná. Časť talianskych, francúzskych či nemeckých politikov už dlhší čas presadzuje zrušenie reštrikcií. Tieto krajiny zároveň neprestali udržiavať s Moskvou čulú obchodnú a hospodársku spoluprácu. Predpokladať, že by za súčasnej vlády mohol nastať akýkoľvek pozitívny obrat, či už v zahraničnopolitickej oblasti, alebo vo vzťahu k protiruským sankciám, by bolo naivné. Zostáva tak len čakať, či ich nesvojprávne vystupovanie a poškodzovanie našich národných záujmov natoľko znechutí voličov, že sa ich rozhodnú poslať do politického zabudnutia.

Pavel Kapusta

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Spojené štáty rázne odsudzujú koordinované násilné útoky proti kosovskej polícii neďaleko pravoslávneho kláštora v obci Banjska, pri ktorých v nedeľu zomreli najmenej štyri osoby.

19:32

Ceny ropy boli v pondelok podvečer relatívne stabilné po tom, ako Rusko zmiernilo zákaz vývozu pohonných látok. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v pondelok o 18.26 h SELČ predával po 89,92 USD (84,57 eura). To bolo o 11 centov alebo 0,12 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania. Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa naopak mierne zvýšila, a to o 7 centov alebo 0,8 % na 93,34 USD za barel.

19:25

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že v pondelok si predvolalo bulharského veľvyslanca Atanasa Krastina, aby mu vyjadrilo svoj nesúhlas s minulotýždňovým rozhodnutím Bulharska vyhostiť ruského kňaza.

19:17

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla. Ukázal to vedecký výskum, podľa ktorého tuk a bielkoviny v jogurte dobre viažu aromatické zložky cesnaku na báze síry.

19:15

Vojenská spolupráca medzi Severnou Kóreou a Ruskom oslabuje mier vo svete, vyhlásil v pondelok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zároveň potvrdil záväzok USA brániť Južnú Kóreu.

19:07

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú vysoké “tak dlho, ako to bude potrebné” na zníženie inflácie v eurozóne na 2 %. Uviedla to v pondelok prezidentka ECB Christine Lagardová.

19:07

Španielska polícia zatkla v španielskej provincii Málaga na juhozápade krajiny 34-ročného kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na viacero žien.

19:04

Spojené štáty poskytnú Poľsku pôžičku vo výške 2 miliárd USD na modernizáciu obrany, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Agentúra uviedla, že Poľsko je “verným spojencom Spojených štátov” a jeho bezpečnosť je “životne dôležitá pre kolektívnu obranu východného krídla NATO”.

18:51

Súd ponechal Igora Kolomojského vo vyšetrovacej väzbe a zamietol žiadosti celej skupiny novinárov, poslancov a aktivistov, ktorí žiadali o jeho prepustenie na kauciu.

Igor Kolomojskij
Na snímke Igor Kolomojskij

18:17

Washington prehodnotí svoje ďalšie kroky v Nigeri po nedávnom vojenskom prevrate. V pondelok to vyhlásil minister obrany Lloyd Austin v reakcii na stiahnutie francúzskych jednotiek a francúzskeho veľvyslanca z krajiny.

18:17

Niekoľko príslušníkov ruského leteckého pluku a bezpečnostnej služby zahynulo pri skúmaní ukrajinského útočného dronu v ruskej Kurskej oblasti. V pondelok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

18:06

Spojené štáty oficiálne uznali nezávislosť dvoch tichomorských ostrovných štátov – Cookovych ostrovov a Niue. Oznámil to v pondelok americký prezident Joe Biden na stretnutí s lídrami Fóra tichomorských ostrovných štátov v Bielom dome.

18:03

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to v pondelok v parlamente predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke jazierko v Parku zvierat v Stropkove

Autor: TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Zníži úroveň únavy a vnímaného stresu. Takto dlho by mal trvať ideálny spánok

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zlepšuje našu náladu a koncentráciu, znižuje mieru vnímaného stresu a rýchlo regeneruje naše telo. Krátke zdriemnutie počas dňa pôsobí ako dávka kofeínu, ale prináša nám viac výhod ako pitie kávy. Tu je uvedené, ako dlho by mal trvať ideálny spánok.

Táto jesenná farba je hitom medzi 50-ničkami. Žiarivosť vlasov zaručená

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jeseň je ideálnym obdobím na zmenu účesu či menšiu úpravu, aby ste osviežili svoj vzhľad a prispôsobili sa nadchádzajúcemu ročnému obdobiu. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť túto módnu farbu vlasov!

Krásna a originálna okrasná rastlina do záhrady a domácnosti. Ako pestovať plamenník?

0 icon

255.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Plamenník (celosia) je krásna okrasná rastlina, ktorá je ideálna do záhrad, na balkóny aj do domácností. Táto nezvyčajná rastlina pochádza z tropických oblastí, kde sa považuje za burinu. Na Slovensku je však cenená pre svoj nezvyčajný vzhľad a dlhé obdobie kvitnutia, vďaka ktorému je…

Raňajky šampiónov - miska zdravia s kefírom a ovocím. Zasýti, zoštíhli a stará sa o črevá

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Nedá sa poprieť, že prvé jedlo dňa by vám malo dodať dostatok energie, malo by vám chutiť a v ideálnom prípade by malo byť hotové za pár minút. Ideálnym príkladom je ovsená kaša, ale nie tá, ktorú tak dobre poznáme. Kľúčom je pridať kyslomliečne…

Živočíšny tuk je silná zložka z lekárne za 9 eur. Vypĺňa vrásky a funguje ako botox bez ihiel

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Nájsť účinné hydratačné prípravky môže byť niekedy zložité. Práve tu prichádza na rad výrobok z drogérie, ktorý upokojuje a zabraňuje vysušovaniu a popraskaniu pokožky a obnovuje tak potrebnú vlhkosť. Navyše sa dá kúpiť bez lekárskeho predpisu.

Armádny Magazín

Video: Šéfovia bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky si uctili pamiatku Prigožina a Utkina

0 icon

SAR, 25.september 2023 - Včera sa v Bangui pri pamätníku ruských inštruktorov zišli zástupcovia všetkých bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky. Uctili si pamiatku Jevgenija Prigožina, Dmitrija Utkina a ďalších p

"Rozširovač" Günther vyzýva: "Okamžite zbombardujte Belehrad!"

0 icon

Kosovo, 25. september 2023 - Šéf Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vyzval na bombardovanie Belehradu: "Vyzývam NATO, aby okamžite pripravilo zásah proti Srbsku s cieľom zastaviť eskaláciu situácie okolo Banska. Musíme konať rozhodne, aby sme ochránili mier na Balkáne. Okamžite zbombardujte Belehrad!" "Srbská vojna proti Kosovu sa začala…

Je na rade Gruzínsko? Čo sa stane so Zakaukazskom po páde Karabachu?

0 icon

USA, 25.september 2023 - História nezávislej Náhornej karabašskej republiky sa blíži ku koncu. Strany dosiahli dohodu o prímerí. Dňa 21. septembra sa uskutočnia rokovania medzi predstaviteľmi Karabachu a Azerbajdžanu, na ktorých sa zrejme bude rokovať o podmienkach pripojenia republiky k azerbajdžanskému štátu   Obranná armáda republiky bude odzbrojená a všetky…

Poľsko trestá Ukrajinu: prečo sa Amerika chveje?

0 icon

USA, 25.september 2023 - Diplomatická hádka medzi Kyjevom a Varšavou dosiahla novú úroveň v súvislosti so zákazom dovozu ukrajinského obilia z poľskej strany a následnou hrozbou poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že zastaví dodávky zbraní pre Zelenského ako odvetu za sťažnosti Kyjeva vo WTO. Zasiahol nemecký minister obrany Boris Pistorius a poradca…

Expremiér Ukrajiny Azarov hovorí o úplnej strate útočného potenciálu ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 25. september 2023 - Ukrajinské vojská prechádzajú od skrachovanej protiofenzívy do obrany, čo je svedectvom úplnej straty útočného potenciálu, vyhlásil bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov.   "Skrachovaný protiútok citlivo udrel po Zelenskom. Lebo kyjevský režim až príliš nadhodnotil očakávania nielen vlastného národa, ale aj západných spojencov. D

TopDesať

Tieto fotografie vám ukážu, akú extrémnu silu môže mať hurikán

0 icon

Hurikán, nesmierne silný prírodný úkaz, ktorý nás fascinuje a straší zároveň. Jeho ničivá sila môže zmeniť krajiny, zanechať za sebou zdevastované oblasti a zasiahnuť do životov tisícov ľudí. V tomto článku sa pozrieme na hurikány očami fotografov, ktorým sa podarilo zachytiť ich extrémnu silu. Tieto fotografie nám odhalia, akú extrémnu silu dokáže…

Dizajn týchto produktov poriadne potrápi vašu myseľ

0 icon

Dizajn niektorých produktov zvykne poriadne zamestnať našu hlavu a náš zrak. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Dizajn vie byť občas poriadne prestrelený. Môžeme sa utešiť, že to dizajnéri mysleli v dobrom, no výsledok je mnohokrát otrasný. Ekologická papierová fľaša nemusí byť taká zelená, ako ste si mysleli. Kondicionér…

Architekti, ktorí diela dotiahli vďaka zručnostiam k dokonalosti

0 icon

Títo architekti sú naozaj majstrami svojho remesla! Videli sme mnoho príkladov nestabilných stavebných konštrukcií, ktoré vyzerajú, že budú každú chvíľu ohrozené. Vďaka tomu ešte viac oceňujeme talent, ktorý stojí za zložitými inžinierskymi výkonmi, v ktorých sa spája krása a funkčnosť. Inžinierske a architektonické zručnosti, ktoré sa podieľajú na tom, aby…

Zradné hádanky, ktoré otestujú vašu inteligenciu!

0 icon

Logické hádanky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rozvíjať svoje myslenie a inteligenciu. Nezvyčajné úlohy sú ako "mozgová gymnastika", ktorá je užitočná pre každého. Ponúkame vám, aby ste sa zúčastnili na tomto intelektuálnom minimaratóne, ktorý preverí vašu logiku a pozornosť. Zozbierali sme 6 hádaniek, kde každá jedna je ťažšia ako…

Turbulencie počas letov sa v súčasnosti vyskytujú častejšie

0 icon

Zapnite si bezpečnostné pásy – tu je dôvod, prečo pribúdajú vzduchové turbulencie. Lety sú čoraz hrboľatejšie a odborníci tvrdia, že vedia, čo je na vine.  Čaká nás hrboľatá jazda. Ak ste si v poslednej dobe všimli nárast turbulencií počas leteckej dopravy, nemýlite sa.

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali