Budapešť 4. októbra (TASR) – Postojom maďarskej vlády je, že krajiny sveta musia vynaložiť vážne úsilie a spolupracovať na vytvorení bezpečného kyberpriestoru. Vyhlásil to dnes v úvode dvojdňovej medzinárodnej budapeštianskej konferencie o kyberpriestore maďarský premiér Viktor Orbán.
Na podujatí za účasti zahraničných politikov a expertov Orbán podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI zdôraznil, že je potrebné pripraviť sa na boj proti kyberterorizmu, pretože "dnes už nie je nepredstaviteľné, aby niekto s minimálnymi financiami a s relatívne jednoduchým počítačom uskutočnil útok voči fungovaniu celého štátu.
"Kyberpriestor je v podstate svet bez stien, v rámci ktorého je potrebné vyriešiť ochranu súkromnej sféry, osobných údajov a informácií týkajúcich sa súkromného života, ale súčasne aj ochranu informácií významných z hľadiska národnej bezpečnosti," dodal predseda maďarskej vlády.
Podľa šéfa britskej diplomacie Williama Haguea je nutné prijať medzinárodný konsenzus vo vytvorení budúcnosti kyberpriestoru. "Je to súrna úloha, ktorú nemožno obísť," zdôraznil minister a poznamenal, že mnohé krajiny nedisponujú potrebnou počítačovou infraštruktúrou na ochranu proti útokom, preto im treba pomôcť.
Zástupca juhokórejského ministra zahraničných vecí Kim Sung Han poukázal na mimoriadne rýchlo meniaci sa kyberpriestor, čo má podľa jeho slov vplyv aj na politické, hospodárske, spoločenské a medzinárodné vzťahy. "Informácie a znalosti sa stávajú čoraz významnejšími," konštatoval juhokórejský politik.
Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi podotkol, že pri riešení výziev musia vlády využiť aj pomoc a odborné znalosti občianskych združení a hospodárskeho sektoru. Martonyi pripomenul, že po vlaňajšom londýnskom stretnutí poskytla Budapešť druhú príležitosť politickým lídrom, predstaviteľom veľkopodnikov a občianskych združení, aby prediskutovali najdôležitejšie problémy kyberpriestoru.