Afrika je evidentne preferovaná liaheň nákazlivých chorôb. A tak pred približne dvoma týždňami dvaja cestujúci zavliekli opičie kiahne z Nigérie do Veľkej Británie.
Opičie kiahne sú zriedkavá choroba, ktorá sa prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy, svalov, chrbta, zdurením lymfatických uzlín. Na tele sa po pár dňoch vytvorí vyrážka podobná kiahňam. V princípe choroba nie je smrteľná a po niekoľkých týždňoch prejde, v niektorých prípadoch ale môže viesť k ťažkému priebehu.
Inkubačná doba je 5 až 21 dní – či je v tomto latentnom čase už možnosť ďalšieho prenosu verejné zdroje neudávajú.
Choroba sa medzi ľuďmi prenáša výmenou telesných tekutín alebo tesným telesným kontaktom. Od zvierať sa môže preniesť ešte poškriabaním, konzumáciou mäsa a podobne). V strednej Európe, Nemecku a Rakúsku, nedošlo zatiaľ k výskytu, ale nemecký Robert Koch Institut pripomína všeobecné platné zákonné povinnosti hlásenia takých prípadov.
Okrem opičích kiahní, ktoré sa evidentne teraz v Nigérii vyskytujú, je tá krajina postihnutá aj cholerou (severovýchodné oblasti). V provinciách, v ktorých prebieha občianska vojna s islamistickými milíciami Boko Haram, vypukla táto nákaza v táboroch utečencov a vyberá si každý deň niekoľko smrteľných prípadov. Od januára 2018, odkedy sú Nigéria a susedné štáty ako Čad alebo Kamerun postihnuté touto epidémiou, je oficiálne registrovaných okolo 500 prípadov obetí.