Ochudobnený urán, chlór a kyselina soľná: “Toxické” spomienky svedkov bombardovania Juhoslávie. Hrdinstvo Srbov zabránilo pozemnej intervencii

Ochudobnený urán, chlór a kyselina soľná: “Toxické” spomienky svedkov bombardovania Juhoslávie. Hrdinstvo Srbov zabránilo pozemnej intervencii

Belehrad 28. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-str)

 

V roku 1999 sily NATO prelievali krv pokojného srbského obyvateľstva, ktoré sa stalo “sprievodnými stratami” v ich boji za demokraciu. Nehľadiac na nebezpečenstvo ekologickej katastrofy sa nezaobišli bez rádioaktívnej munície a kazetových bômb, ani sa nezdržali útokov na chemické továrne a ropné rafinérie. Srbskí experti spomínajú na zhubné v priamom a prenesenom slova zmysle následky agresie NATO proti Juhoslávii

Pracovník srbskej petrolejárskej spoločnosti 16.mája referuje mobilným telefónom o škodách na benzínovej stanici vzdialenej asi 30 km od Belehradu, ktorá sa stala terčom bombardovania NATO v 53 . deň útokov na Juhosláviu

Za dobu bombardovania bolo podľa údajov srbského ministerstva obrany zhodených na Juhosláviu asi 25 000 ton munície, z toho 15 ton munície s ochudobneným uránom, značné množstvo bômb bolo zhodených na civilné objekty, v dôsledku čoho dosahuje počet obetí medzi civilistami podľa rôznych odhadov 2 500 ľudí, vrátane žien a detí.

Reklama

Dvadsať rokov po začatí operácie NATO proti Juhoslovanskej zväzovej republike, ktorá nebola schválená OSN, sa Sputnik zhováral s tromi srbskými odborníkmi, ktorí boli bezprostrednými účastníkmi a očitými svedkami týchto udalostí, o detailoch oných hrozných 78 dní a o ich následkoch pre súčasné Srbsko.

 

Reklama

Samozvané Kosovo by mohlo mať iné hranice, keby Srbi v roku 1999 nekládli odpor

Plukovník Ljubinko Djurkovič, ktorý velil pohraničnej hliadke Košare (pozn. urputné boje na hranici s Albánskom trvali dva mesiace od 9. apríla 1999 až do konca bombardovania. V priebehu bojov malý a zle ozbrojený kontingent srbských pohraničníkov úspešne čelil Kosovskej oslobodzovacej armáde podporovanej pravidelnou albánskou armádou a silami NATO.), pripomína, že vďaka odvahe hrdinov “košarského pekla” sa podarilo zabrániť pozemnej intervencii aliancie.

Podotýka, že v prvých radoch bojovali proti Srbom v Košare príslušníci teroristickej Kosovskej oslobodzovacej armády, bojovali však pod pozorným a disciplinovaným velením NATO. Podľa slov Djurkoviča bol pomer síl na albánskej hranici, pokiaľ ide o vojenský personál, 1:15 v prospech nepriateľa, a pokiaľ ide o technické zabezpečenie a zbrane – 1: 600, ak vezmeme do úvahy letectvo NATO.

“Ide o organizovanú agresiu NATO proti Juhoslovanskej zväzovej republike, bol to teroristický útok, pretože aliancia nedbala noriem medzinárodného práva a spáchala skutočný zločin,” hovorí plukovník Djurkovič, podľa ktorého názoru, keby sa Košare nebránili, existovalo by dnes samozvané Kosovo v širších hraniciach a vojaci NATO by popíjali kávu v Belehrade.

Zdroj Sputniku pripomenul obete bojov o Košare: 108 mŕtvych, ďalších 11 vojakov zahynulo v roku 1998 v dobe konfrontácie s teroristami, ktorí sa pokúšali dodávať Kosovskej oslobodzovacej armáde zbrane a techniku ​​z Albánska; 265 zranených, z ktorých sa mnohí stali invalidmi; 33 účastníkov “košarského pekla” zomrelo neskôr na onkologické choroby.

Reklama

 

Ochudobnený urán a “bohatá úroda” zhubných nádorov

Predseda Parlamentná komisia pre vyšetrovanie následkov bombardovanie Darko Laketič prehovoril o prvých výsledkoch práce svojho tímu. Podľa jeho slov sa komisia sústredila na častý výskyt onkologických chorôb u detí vo veku jedného až 18 rokov, pretože deti sú najcitlivejšie voči škodlivým vplyvom životného prostredia. Všetky tieto deti sa narodili po bombardovaní ochudobneným uránom, a ich organizmy boli vystavené jeho vplyvu od narodenia. Výskum ukázal, že u detí vo veku do 4 rokov sa zaznamenáva častejší výskyt neuroektodermálnych nádorov, od 5 do 9 rokov – onkologických chorôb krvi, od 10 do 14 rokov – zhubných nádorov mozgu a od 15 do 18 rokov – solídnych nádorov.

Laketič pripomenul, že jeho komisia bola sformovaná pred necelým rokom, v jej práci bola použitá metodológia, ktorú používala talianska parlamentná komisiá, ktorá vyšetrovala výskyt onkologických diagnóz medzi talianskymi vojakmi, ktorí boli v zložení KFOR (pozn. Misia OSN v Kosove pod vedením NATO. územie Kosova bolo bombardované muníciou s ochudobneným uránom).

Zdroj Sputnika pritom poznamenáva, že ochudobnený urán používaný pri bombardovaní 117 lokácií na území Srbska nie je jediným rizikovým faktorom, na ktorý narazilo obyvateľstvo krajiny po bombardovaní:

Reklama

“V tom čase sme zažili oi. aj ekologickú katastrofu.”

 

Jedovatý chlór vo vzduchu, kyselina soľná vo vode a iné darčeky “humanitárnej akcie”

Avram Izrael, ktorý bol v čase agresie NATO vedúcim Strediska pre informovanie verejnosti, s Laketičom súhlasí: sily NATO bombardovali chemické podniky a ropné rafinérie. Podľa jeho slov boli po stránke ekologickej a z hľadiska možných následkov pre zdravie najnebezpečnejšími letecké útoky na skladisko raketového paliva v Lipovačském lese, na rafinériu a chemický závod Petrochemija v Pančeve a na závod na výrobu výbušnín Prva Iskra v Barici.

“Keď bola bombardovaním zničená Petrochemija, bolo Srbsko na pokraji katastrofy. Bola tam totiž veľká nádrž s vinylchloridom (pozn. Táto horľavá a výbušná látka je navyše mimoriadne jedovatá – má mutagénne, karcinogénne a teratogénne účinky). Aby zabránili mohutnému výbuchu, otvorili pracovníci závodu ventily a vypustili obsah nádrže, plyn sa dostal do atmosféry, zmenil sa v mikroskopické, skoro neviditeľné plastické guľôčky s mimoriadne dlhým časom rozpadu, ktoré zostali v pôde,” spomína si Izrael.

Podľa slov zdroja Sputniku v závode Prva Iskra v Barici po zásahu granátom sa do rieky Savy vylial obsah dvoch nádrží, v ktorých bolo uskladnených sto ton kyseliny soľnej.

 

Spomienky otravujúce dušu

Izrael podotýka, že kontakt s jedovatými a rádioaktívnymi látkami nezostáva bez následkov: sám už 14 rokov bojuje s rakovinou, pritom by sme podľa jeho slov nemali zabúdať na to, že stres je sám o sebe karcinogénnym činiteľom. Pripomína, že jeho stredisko v onej dobe vyhlásilo poplach 142-krát počas 78 dní bombardovania. To najťažšie ale podľa slov Izraela bolo prežívať také tragédie, aká sa stala s trojročnou Milícou Rakičovou, ktorá bola zabitá črepinou granátu vo vlastnom dome:

“Dnes mala asi 24 rokov. Jej život už ale skončil. Veľmi sa hnevám na seba, pretože som ľudí nedokázal prinútiť k tomu, aby dodržiavali pravidlá civilnej obrany. I keď tí (v NATO) tomu hovoria “sprievodné straty” (collateral damage), sotva to môže potešiť človeka, ktorý stratil svoje dieťa.”

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali