Snaha vytvoriť chránenú oblasť pre vzácne druhy veľkých obyvateľov mora v južnom Atlantiku bola prerokovávaná počas zasadnutia Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC) v slovinskej Portoroži. V hlasovaní ju však podporilo len 38 krajín, dve sa zdržali a proti sa postavilo 24, takže vzhľadom na požadovaných 75 % hlasov návrh neprešiel. Dôvodom je aj skutočnosť, že aj “veľrybárske” národy ako Japonsko, Nórsko či Island hlasovali proti.
“Veľrybárske národy znovu stáli v ceste pokročiť ďalej, a to napriek tomu, že vlastný vedecký výbor IWC schvaľuje plán ochranného územia. Existuje naliehavá potreba pre nás lepšie chrániť naše veľryby, delfíny a sviňuchy. Toto chránené územie by podporilo rast cestovného ruchu zameraného na pozorovanie veľrýb a uchovalo by toľko potrebný výskum,” vraví Josh Coates z kampane Australian Marine Conservation Society.
John Frizell z Greenpeace poznamenal, že proti boli práve krajiny mimo oblasti južného Atlantiku: “Najväčším sklamaním je, že všetky tieto snahy sú nakoniec narúšané tými členskými krajinami IWC, ktorí sú tisíce míľ ďaleko, a to ani na južnej pologuli a niektorí dokonca na druhej strane sveta. Naopak, všetci členovia okolo tejto oblasti ju plne podporujú.”
Ide o podporu a návrh podaný krajinami Južnej Ameriky a Afriky, za ktoré hovorilo aj platné celosvetové moratórium po dobu 30 rokov. Japonsko však naďalej loví veľryby vysvetľujúc, že v rámci “vedeckého lovu” a tiež “podpory trvalo udržateľného využívania”, keďže pre túto krajinu je ich mäso veľkou pochúťkou.
Podľa ekológov má južný Atlantik zásadný význam pre “zachovanie druhovej rozmanitosti veľrýb”, ako vraví Matt Collis z Medzinárodného fondu pre ochranu zvierat (IFAW).