Zvýšený záujem o ruský jazyk je teraz pozorovaný v mnohých krajinách východnej a strednej Európy, predovšetkým v Poľsku, Českej republike a na Slovensku.
„Ruština je najviac populárna medzi študentami poľských lýceí — vyberá si ju viac než 10 % budúcich vysokoškolákov,” uviedol vedúci ruského oddelenia Východného úradu Ministerstva zahraničných vecí Poľska Michal Grodzki. Podľa neho posledné údaje prieskumov mienky ukazujú, že 49 % občanov krajiny hovorí rusky.
„Znalosť ruského jazyka sa stáva dôležitou profesnou výhodou,” zdôraznil Grodzki.
Rastúci záujem o ruský jazyk je viditeľný aj v Českej republike. Napríklad v roku 2016 bol zaznamenaný nárast počtu žiakov gymnázií študujúcich ruštinu. V porovnaní so školským rokom 2011/12 ich bolo takmer dvakrát viac — asi 51 tisíc študentov. Okrem toho sa ruština povinne vyučuje na rôznych fakultách českých vysokých škôl, vrátane Karlovej Univerzity v Prahe.
Výskumný pracovník na Univerzite Komenského v Bratislave Branislav Fabry v rozhovore pre Izvestija uviedol, že na Slovensku tiež rastie záujem o ruský jazyk.
„Pre obyvateľov európskych krajín, kde hovoria slovanskými jazykmi, je ruština oveľa jednoduchšia než pre Nemcov alebo Francúzov. To je významná výhoda pre Slovákov, Čechov a ďalších zástupcov slovanských národov. Okrem toho musíme pochopiť, že len znalosť angličtiny je často nedostatočná. A ruština je jedným z hlavných jazykov OSN a ďalších medzinárodných organizácií,” vysvetlil expert.
Ruský jazyk je materinským takmer pre 150 miliónov ľudí. Viac než 110 miliónov z nich vie ruštinu ako druhý jazyk. Podľa počtu ľudí, pre ktorých je ruština ich materinským jazykom je na piatom mieste na svete po angličtine, čínštine, španielčine a arabčine.