Brusel/Berlín 17. januára (TASR) – Európska komisia privítala oznámenie prezidenta USA Baracka Obamu o prehodnotení spravodajskej činnosti, osobitne pripravenosť rozptýliť obavy, súvisiace s masovým zhromažďovaním údajov americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA).
V reakcii na dnešné vystúpenie najvyššieho amerického predstaviteľa na pôde rezortu spravodlivosti vo Washingtone to v Bruseli uviedla hovorkyňa Európskej komisie Pia Ahrenkildeová Hansenová.
Ako vyplýva z jej komuniké, EÚ vníma Obamove slová ako krok smerom k obnoveniu otrasenej dôvery v dôsledku škandálu okolo monitorovania.
Nemecká spolková vláda privítala obsah vystúpenia najvyššieho predstaviteľa USA. "Mnohí ľudia v Nemecku majú na základe spravodajstva o aktivitách NSA oprávnené obavy o bezpečnosť ich súkromných údajov. Vo svetle toho spolková vláda zásadne víta, že sa v budúcnosti bude intenzívnejšie dbať aj o ochranu údajov a osobných práv neobčanov USA," cituje tlačová agentúra DPA slová hovorcu kabinetu kancelárky Angely Merkelovej Steffena Seiberta.
Podľa jeho slov pre nemeckú spolkovú vládu aj naďalej platí, že na nemeckom území sa musí rešpektovať tamojšia legislatíva, a to aj a práve zo strany blízkych partnerov a spojencov. S ohľadom na dnešný prejav prezidenta USA "budeme pokračovať v dôverných rozhovoroch o novej jasnej báze našej spolupráce v oblasti spravodajských služieb", uviedol hovorca.
Aj šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier privítal Obamom avizovanú reformu amerických tajných služieb.
Podľa jeho slov americký prezident načrtol proces, do ktorého bude zapojený americký Kongres aj verejnosť. "To vítame aj preto, že to vytvorí platformu pre ešte širšiu verejnú diskusiu v USA, ktorá sa začala už skôr," uviedol Steinmeier.
Minister tiež zdôraznil, že on osobne verí v schopnosť Spojených štátov nájsť silu správne nastaviť vyváženosť medzi legitímnymi bezpečnostnými potrebami a ochranou občianskych práv.