Severokórejská armáda presunula balistické strely Musudan stredného doletu s ich mobilnými odpaľovacími zariadeniami na pobrežie v apríli, čo vyvolalo obavy z možnej ďalšej raketovej skúšky. Pchjongjang už niekoľko mesiacov odpovedá tvrdými slovami na provokácie USA a Južnej Kórei, ktoré začali vojenské cvičenie v zápätí po jadrovej skúške KĽDR.
USA sa podľa zdrojov agentúry Reuters domnievajú, že rakety už momentálne nie sú pripravené na nasadenie a že ich nepremiestnili na iné miesto, odkiaľ by ich mohli odpáliť. Bližšie podrobnosti zdroje neuviedli.
“Po vojne je každý Obama”
Americký prezident Barack Obama vyhlásil, že sa pominuli dni, keď KĽDR mohla svojimi provokáciami vyvolať krízu, alebo získať ústupky od medzinárodného spoločenstva.
Po stretnutí s juhokórejskou prezidentkou Pak Kun-hje v Bielom dome Obama povedal, že Pchjongjang svojimi hrozbami nedokázal vraziť klin medzi Spojené štáty a Južnú Kóreu, alebo si vytvoriť rešpekt vo svete.
Na spoločnej tlačovej konferencii s juhokórejskou líderkou Obama ďalej uviedol, že jeho stretnutie s Pak Kun-hje je dôkazom, že Severná Kórea “znovu zlyhala”.
Americký prezident dodal, že USA a Južná Kórea sú spojené väčšmi než kedykoľvek predtým, no izolácia Severnej Kórey sa zväčšuje, uviedla tlačová agentúra AP.
Návšteva Pak Kun-hje sa uskutočňuje pri príležitosti 60. výročia uzavretia dohody o obrane medzi Washingtonom a Soulom. Dnes juhokórejská prezidentka vystúpi s prejavom v americkom Kongrese.
V súvislosti so situáciou v Sýrii šéf Bieleho domu povedal, že neexistujú jednoduché odpovede na riešenie občianskej vojny a on osobne nerobí rozhodnutia na základe dojmov.
zf