Zástancovia zotrvania Británie v EÚ plánujú udržať krajinu v spoločnom európskom vnútornom trhu v prípade Brexitu, hlási BBC. V Snemovni má byť prijatý zákon ešte predtým, ako dôjde k zmene vlády.
Ak budú tieto plány realizované plány, vznikne demokratická dilema: vzhľadom na demokraticky legitímne vystúpenie z EÚ sa krajina tiež zaviaže k odstúpeniu od vnútorného trhu EÚ. Akékoľvek porušenie by mohlo byť považované za sabotáž vôle ľudu. Na druhej strane, proeurópski poslanci sa môžu spoľahnúť na to, že aj oni boli demokraticky zvolení, a preto tiež reprezentujú vôľu voličov.
V súčasnej dobe sú na obzore dve možnosti: na jednej strane by mohol byť prijatý zákon, ktorý by Britániu zaradil do vnútorného trhu EÚ, a to aj v prípade ak by krajina opustila Európsku úniu. Na druhej strane je debata o tom, či by sa krajina mala usilovať aspoň o členstvo v Európskom združení voľného obchodu (EZVO), ktorý je tvorený aj členmi mimo EÚ, teda Islandom, Nórskom a Švajčiarskom.
Oba modely zakladajú na voľnom pohybe osôb, ktorý je vehementne odmietnutý zástancami Brexitu a samotní Briti sú už skeptickí. Voľný pohyb osôb a s tým spojenú hospodársku integráciu s Európou v prípade Brexitu by bolo teda ťažké zdôvodniť a podnecovala by ďalšiu polarizáciu v spoločnosti.