Bratislava 31. októbra (TASR/HSP/Ilustrácie: HSP)
Zavedenie pokoja počas sviatkov a nedieľ Martvoň zo Smeru nepodporí
Novela zákona o priestupkoch z dielne poslancov z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorá má rozšíriť povinné dodržiavanie pokoja z nocí aj štátne sviatky, nedele a ostatné dni pracovného pokoja, je zbytočná a môže skomplikovať mnohokrát krehké vzťahy medzi susedmi. Myslí si to poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Anton Martvoň. Návrh poslancov Mikuláša Hubu, Evy Horváthovej a Miroslava Kadúca nepodporí.
“Zvýši sa počet úplne zbytočných a nepodstatných podaní, udaní a podnetov občanov na rušenie pokoja, pričom pojem pokoj sa dá považovať za právne neurčitý, teda zákonom priamo nedefinovaný pojem,” povedal Martvoň. Podľa neho sa môže stať, že si takto budú viacerí občania účelovo riešiť svoje susedské spory alebo nezrovnalosti. Poukázal aj na to, že pojem pokoj sa často chápe inak v bytovom dome, inak na dedine, inak v meste alebo v extraviláne.
Právne neurčený pojem “rušenie pokoja” by na rozdiel od nočného pokoja, ktorý je právnou obyčajou a niektorými predpismi aj vymedzený, mohol podľa Martvoňa zahrňovať aj bežné činnosti. “Môže ísť napríklad o bežný rozhovor s priemernou hlučnosťou 60 decibelov, o pozeranie televízie, či zohrievanie vody v rýchlovarnej kanvici s hlučnosťou 65 až 75 decibelov, o sprchovanie alebo splachovanie záchodu s priemernou hlučnosťou 70 decibelov, o pranie v automatickej práčke alebo o vysávanie s priemernou hlučnosťou 70 až 80 decibelov alebo o kosenie s elektrickou kosačkou s hlučnosťou 90 decibelov,” vymenoval Martvoň. Navyše by podľa neho museli obecné polície zakúpiť prístroje na meranie hluku, aby spoľahlivo zistili, či tieto činnosti presahujú povolenú hlučnosť a ruší sa nimi pokoj suseda. “Hladinu hluku totiž v obytných priestoroch upravuje príslušná vyhláška ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej hlukový limit pre obytné územie cez deň predstavuje úroveň 50 decibelov a cez noc je limit znížený na 45 decibelov,” pripomenul poslanec.
Čo je porušením pokoja v danej lokalite, nech určí sama obec
O návrhu poslancov OĽaNO začalo plénum diskutovať na záver desiateho rokovacieho dňa ôsmej schôdze parlamentu. “Treba však zdôrazniť, že pokoj neznamená vylúčenie alebo obmedzenie pracovnej alebo voľnočasovej aktivity počas týchto dní. Znamená však vylúčenie alebo obmedzenie takých aktivít, ktoré by druhé osoby mohli považovať za neúnosné pre svoj pokojný odpočinok,” vysvetľovali svoj návrh Obyčajní. Rozsah takýchto aktivít má upraviť obec všeobecne záväzným nariadením v konkrétnej lokalite, nemusí a nemá to robiť zákon, ktorý nemôže pamätať na všetky prípady. Navyše susedské spory, ktorými argumentuje Smer, sa majú týmto zákonom naopak vyriešiť, kedže doteraz neexistuje norma, ktorá by ustanovovala primeranú mieru hluku, ktorou môžu susedia obťažovať druhých.
Podobný režim pokoja, aký vládne počas nočného kľudu
Povinné dodržiavanie pokoja by sa po novom malo rozšíriť z nocí aj na štátne sviatky, nedele a ostatné dni pracovného pokoja. V návrhu novely zákona o priestupkoch, o ktorej začalo plénum diskutovať na záver desiateho rokovacieho dňa ôsmej schôdze parlamentu, to navrhujú poslanci OĽaNO Mikuláš Huba, Eva Horváthová a Miroslav Kadúc.
Režim pokoja sa teda nemá po novom týkať len nočného času od 22. do 6. hodiny, ale aj štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, a to počas celých kalendárnych dní od polnoci do polnoci. “Treba však zdôrazniť, že pokoj neznamená vylúčenie alebo obmedzenie pracovnej alebo voľnočasovej aktivity počas týchto dní. Znamená však vylúčenie alebo obmedzenie takých aktivít, ktoré by druhé osoby mohli považovať za neúnosné pre svoj pokojný odpočinok,” vysvetľujú Obyčajní. Rozsah takýchto aktivít má upraviť obec všeobecne záväzným nariadením.
Právo na odpočinok má každý
Podľa OĽaNO má každý právo na odpočinok a na rešpektovanie určitého režimu, počas ktorého sa dokáže fyzicky i psychicky zregenerovať, aby mohol aj naďalej fungovať ako ľudská bytosť a plnohodnotný člen spoločnosti. Obyčajní tvrdia, že návrh ich zákona je formulovaný s prihliadnutím na tradície, keď napr. nedeľa alebo cirkevné sviatky sú dlhodobo vnímané ako dni pracovného pokoja, a to nie z pracovnoprávneho pohľadu, ale z pohľadu kultúrneho, spoločenského a náboženského.
“Návrh zákona je zároveň formulovaný aj s prihliadnutím na pretrvávajúce požiadavky mnohých občanov, ktorí sa dožadujú pokojného odpočinku aspoň v dňoch, ktoré sú štátnymi sviatkami, sviatkami alebo nedeľami, a nechcú byť obťažovaní osobami, ktoré neraz práve tieto dni využívajú na rôzne aktivity prekračujúce nielen limity slušnosti a verejného poriadku, ale často aj limity stanovené predpismi na ochranu verejného zdravia pre hluk a vibrácie,” vysvetľuje trojica Obyčajných.
OĽaNO navrhuje účinnosť novely až od 1. júla 2013, pretože sa predpokladá, že obce budú potrebovať určitý čas na vydanie nových alebo novelizáciu terajších všeobecne záväzných nariadení. Ak by OĽaNO v parlamente uspelo, pokoj by sa musel dodržiavať vždy v noci, v nedeľu, počas piatich štátnych sviatkov a počas desiatich dní pracovného pokoja.