Bratislava 30. januára (TASR) – Národná rada SR vyjadruje vážne znepokojenie z pokusov o zneužitie témy minuloročného policajného zásahu v rómskej osade Moldava nad Bodvou na vytváranie protirómskych a protipolicajných nálad. Uznesenie v takomto znení dnes 84 hlasmi prijal parlament na záver mimoriadnej schôdze, ktorú iniciovali opoziční poslanci pre spôsob, ako sa vláda zachovala k verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej.
Parlament zároveň zobral na vedomie uznesenie vlády z 8. januára. Dubovcová sa vtedy na rokovaní kabinetu zúčastnila, nedostala však slovo. Vláda vtedy konštatovala, že verejná ochrankyňa práv nepostupovala zákonným spôsobom a nemala sa na vládu obracať.
Podpredsedníčka NR SR Jana Laššáková (Smer-SD), ktorá uznesenie navrhla, jeho text vysvetľovala tým, že opoziční poslanci sa neoboznámili z uznesením vlády z 8. januára dostatočne. "Vláda zdôraznila, že aj ombudsman je povinný postupovať zákonne," podotkla s tým, že nesprávnym postupom chcela vládu umelo zatiahnuť do vybavovania podnetu a spolitizovať celú záležitosť.
Opozícia toto uznesenie kritizovala. Alojz Hlina (nezaradený) ho označil za symbolickú facku ombudsmanke. Zsolt Simon (Most-Híd) povedal, že na Slovensku asi nemáme parlamentnú demokraciu, kde vláda podlieha parlamentu. "Robert Fico rozkázal, čo máte v parlamente odhlasovať," povedal Laššákovej. Lucia Nicholsonová (SaS) označila celú mimoriadnu schôdza za "premyslený marketingový ťah vládnej štátostrany, uznesenie tomu zasadilo korunu. Je to potvrdenie, že 20 percent vašich voličov sympatizuje s Kotlebom."
Podľa opozičného návrhu malo byť výsledkom mimoriadneho rokovania parlamentu vyjadrenie vážneho znepokojenia nad postupom vlády z 8. januára, keď nebolo Dubovcovej umožnené prehovoriť na zasadnutí kabinetu, návrh, aby sa prerokovala mimoriadna správa ombudsmanky o možnom porušovaní základných práv a slobôd a požiadavka o uspokojivé vyriešenie sídla verejného ochrancu práv. Takýto text vládny Smer-SD zamietol.
map ed