Dnes žijú z dávok hmotnej núdze. Výživné manžel neposiela. Odišla bývať k rodičom do domu a panelákový byt prenajala. “Lenže tu nie sme v Bratislave. Som rada, že na nájomnom vyberiem aspoň za energie a nemusím za to platiť ja,” uvádza Kveta.
Kveta rozbíja stereotyp rómskeho “príživnika” poberajúceho dávky. Takých ako ona sú v každom okrese desiatky až stovky. Snažia sa nájsť prácu, šancu nemajú, občas sa im podarí aspoň krátkodobá brigáda na dohodu. A práve o tento príjem ich chce štát obrať, resp. demotivovať ich, aby si vôbec takúto prácu hľadali.
Pri posudzovaní nároku na hmotnú núdzu sa má po novom prihliadať aj na zárobok získaný prácou na dohodu. Do príjmu na účely posúdenia sa bude započítavať 75 % príjmu získaného na základe dohody o vykonaní práce, čím sa odstráni súčasné zvýhodnenie tohto príjmu oproti iným zo závislej činnosti.
Utesňujú “kohútiky rozpočtu” na drobných pre sociálne prípady
Zmenu má od januára budúceho roka priniesť novela zákona o hmotnej núdzi, ktorú tento týždeň definitívne podporil parlament. Nová právna úprava však zavedie aj ďalšie výnimky. “Do príjmu sa nebudú započítavať príjmy jednorazového charakteru,” vysvetlilo ministerstvo práce. Ide napríklad o príspevky na stravu, cestovné, náhradu mzdy alebo odmeny za výkon funkcie člena volebnej komisie či vrátený preplatok dane a preplatok na preddavkoch do sumy 50 eur.
Zároveň sa sprísňujú a spresňujú podmienky posudzovania nároku na aktivačný príspevok pri vykonávaní menších obecných služieb vzhľadom na evidované prípady ich zneužívania na vznik nároku na aktivačný príspevok, bez reálneho vykonávania menších obecných služieb. Určuje sa tak minimálny počet hodín vykonávania a bližšie podmienky dohody požadované na vznik nároku.
Cieľom navrhovaných zmien je podľa ministerstva spresnenie podmienok, adresnejšie poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi, zníženie administratívnej náročnosti odstránením niektorých nadbytočných požiadaviek v konaní a obmedzenie zneužívania. Následne, s účinnosťou od januára 2014, rezort pripravuje komplexnú zmenu legislatívy.
Nárok na príspevok na bývanie bude mať iba jeden nájomca bytu
Podmienky nároku na príspevok na bývanie v prípade viacerých nájomcov bytu sa majú od januára budúceho roku zmeniť. Podľa návrhu novely zákona o hmotnej núdzi z dielne rezortu práce bude možné pri spoločnom nájme priznať príspevok len jednému z nájomcov, a to podľa ich vzájomnej dohody. Návrh dnes definitívne podporil parlament, a to vládnymi aj opozičnými hlasmi.
“Naopak, návrhom sa zmierňujú podmienky v súvislosti s posudzovaním hodnoty motorového vozidla, najmä vo vzťahu k starším vozidlám,” dodáva ministerstvo v návrhu. Na posúdenie hodnoty motorového vozidla bude postačovať odborný posudok znalca alebo faktúra vystavená oprávneným subjektom a nebude sa teda vyžadovať predloženie znaleckého posudku ako v súčasnosti.
Preukazovanie hodnoty majetku sa nebude vyžadovať pre jedno motorové vozidlo, ktoré bude podľa technického preukazu staršie ako 10 rokov. “Pri vlastníctve viacerých motorových vozidiel starších ako 20 rokov sa na tieto ako na majetok nebude prihliadať vôbec, čo zároveň vyrieši problém s posudzovaním vozidiel, ktoré fyzicky neexistujú, ale sú v evidencii,” vysvetľuje.
Kto je členom cirkevnej komunity, dávku v hmotnej núdzi už nedostane
Návrh zákona zároveň precizuje, koho nemožno považovať za občana v hmotnej núdzi. Pôjde o osoby vo výkone väzby, trestu odňatia slobody či osoby, ktoré sú členom komunity, rehole, spoločnosti alebo v obdobnom spoločenstve založenom cirkvou alebo náboženskou spoločnosťou. Tiež sa nebudú posudzovať samostatne zárobkovo činné osoby do doby prerušenia alebo zastavenia živnosti.
Cieľom navrhovaných zmien je podľa ministerstva spresnenie podmienok, adresnejšie poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi, zníženie administratívnej náročnosti odstránením niektorých nadbytočných požiadaviek v konaní a obmedzenie zneužívania. Následne, s účinnosťou od januára 2014, rezort pripravuje komplexnú zmenu legislatívy.