Sýria sa podľa agentúry AP vyjadrila, že bude spolupracovať s Pedersenom, ak sa “vyhne metódam” svojho predchodcu a bude sa pridržiavať sýrskej územnej integrity.
Nájsť mierové riešenie sýrskeho konfliktu sa snažili aj predošlí splnomocnenci OSN pre Sýriu – Staffan de Mistura, Lachdar Brahímí a Kofi Annan. Všetci z postu odstúpili. Teraz je na Pedersenovi, v poradí štvrtom splnomocnencovi OSN pre Sýriu, aby sprostredkoval mier v sedem rokov trvajúcom konflikte, ktorý si vyžiadal vyše 400.000 mŕtvych.
Pedersen pôsobil naposledy ako veľvyslanec Nórska v Číne. Predtým bol veľvyslancom svojej krajiny pri OSN.
Staffan de Mistura sa v decembri v Ženeve – ako dosluhujúci osobitný vyslanec OSN pre Sýriu – stretol s ministrami zahraničných vecí Ruska, Turecka a Iránu, ktorých krajiny sú hlavnými hráčmi v sýrskom konflikte. De Mistura tam zdôraznil, že nemá v úmysle dať svojmu nástupcovi odporúčania a že už neposkytne ďalšie vyhlásenia.
Agentúra DPA v tejto súvislosti informovala, že ministri zahraničných vecí Ruska, Turecka a Iránu po schôdzke s De Misturom oznámili plán usporiadať začiatkom roka 2019 rozhovory medzi znepriatelenými stranami v Sýrii.
Plánované vnútrosýrske rozhovory majú za cieľ reformu ústavy prostredníctvom výboru zloženého zo zástupcov vlády, opozície a občianskej spoločnosti.