Nórsko si sype popol na hlavu: Priznáva, že nórski politici mali veľmi obmedzené vedomosti o dianí v Líbyi, keď vtiahli krajinu do americkej bombovej kampane

Nórsko si sype popol na hlavu: Priznáva, že nórski politici mali veľmi obmedzené vedomosti o dianí v Líbyi, keď vtiahli krajinu do americkej bombovej kampane

Oslo 19. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Hussein Malla, File)

 

Nórska štátna správa informuje, že úradníci “mali veľmi obmedzené vedomosti” o tom, čo sa deje v Líbyi, ale urýchlene sa rozhodli pripojiť sa k intervencii pod vedením USA, čím zmenili kedysi prosperujúcu severoafrickú krajinu na teroristické bojisko

Ilustračné foto

Nórsko sa ponáhľalo pomôcť spojencom z NATO, aby v roku 2011 uskutočnili nálety na Líbyu bez toho, aby pochopili, čo sa v skutočnosti deje na mieste alebo aké zlé dôsledky by mohol mať plánovaný zásah, skonštatovala nórska správa komisie, ktorej predsedal bývalý nórsky minister zahraničných vecí Jan Petersen.

Reklama

Správa ďalej uvádza, že nórski politici “mali veľmi obmedzené vedomosti o dianí v Líbyi”, keď tiahli krajinu do americkej bombovej kampane proti líbyjskej vláde.

“V takýchto situáciách sa tvorcovia rozhodnutí často spoliehajú na informácie z médií a od iných krajín,” uvádza správa a dodáva, že neexistujú “žiadne písomné zdroje”, ktoré by naznačovali, že pred rozmiestnením bojových lietadiel proti Líbyi bol nórskou stranou “zhodnotený typ konfliktu, na ktorom sa Nórsko zúčastňuje”.

Reklama

Na základe nových faktov niektorí terajší nórski politici vyzvali na opätovné preskúmanie účasti krajiny na líbyjskej kampani.

“Keď sa pozriete na to, čo sa stalo neskôr, že sa Líbya stala hotspotom terorizmu, nie je to rozhodnutie, na ktoré máme byť hrdí,” vyhlásila bývalá líderka Centristickej strany Liv Signe Navarsetová.

Pridal sa aj vedúci predstaviteľ socialistickej ľavice Audun Lysbakken, podľa ktorého “Nórsko by sa nemalo zúčastňovať na vojne v Líbyi”, vzhľadom na to, čo dnes občania vedia.

Morten Boas, výskumný pracovník Nórskej inštitúcie pre zahraničnú politiku, podotýka, že sa “skutočne nepochopil možný dôsledok”. V roku 2011 si totiž mnohí v Nórsku mysleli, že krajina sa zapojila do vojenskej operácie Odyssey Dawn na pomoc ozbrojeným protivládnym povstalcom proti Kaddáfímu “hlavne z humanitárnych dôvodov” a v podstate teda zaujali postoj k zmene režimu, aby sa zbavili Kaddáfího.

Podľa správy Atlantic Council z roku 2011, okrem Nórska sa náletov na Líbyu zúčastnili aj USA, Francúzsko, Veľká Británia, Kanada, Taliansko, Dánsko a Belgicko. Lietadlá z iných krajín, ako napríklad Švédsko, Katar a Holandsko, sa nezúčastnili priamo bojových misií.

Reklama

Nórsko poskytlo počas leteckej kampane šesť stíhacích lietadiel F-16. Od marca do júla 2011 vykonali 596 náletov a na líbyjské ciele zhodili 588 bômb, čo predstavuje asi 10% všetkých koaličných náletov proti Líbyi v zmienenom roku. Od 1. augusta však stiahlo svoje lietadlá, čo vykompenzovala Veľká Británia pridaním svojich štyroch dodatočných lietadiel. USA tiež potom zvýšili počet svojich lietadiel a ozbrojených vozidiel Predator UAV. Spolu s Nemeckom tiež poskytli menšie zásoby bômb.

Najviac náletov uskutočnilo Francúzsko v počte 2225, čo predstavovalo až tretinu z celkového počtu v roku 2011. Nasledovali USA s 801 náletmi, Dánsko so 705 náletmi , Veľká Británia so 700 náletmi, Kanada s 324 náletmi.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:26

Havarijný stav veľkej časti mostov na slovenských cestách plánuje vláda riešiť cez projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP). Investori by mohli dostať ponuku na opravu približne 500 mostov, na ktorých by po oprave určitý čas zabezpečovali aj ich údržbu a štát by investíciu postupne splácal, podobne ako jeden z úsekov rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou. V piatok to po stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smer-SD) povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Cez PPP projekty by sa mohla rozšíriť aj železničná trať z Bratislavy do Košíc.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) gestikuluje na brífingu počas kontrolného dňa na rezorte dopravy
13:10

Intenzívne boje v mjanmarskom Jakchainskom štáte predstavujú vážnu hrozbu pre civilistov, varovala v piatok Organizácia Spojených národov. Zároveň žiadala vytvorenie medzinárodného tlaku s cieľom zabrániť ďalšiemu “strašnému prenasledovaniu” etnických Rohingov.

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali