Pre agentúru SITA to uviedol generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Marek Harbuľák s tým, že ide o štandardný nástroj, ktorý sa okrem Slovenska používa v 26 krajinách Európskej únie.
“Ušetrené prostriedky tak môžu majitelia a prevádzkovatelia ubytovania využiť najmä na zvýšenie miezd. Práve mzdy v ubytovacích službách sú nižšie, ako je priemerná mzda na Slovensku, a to kvôli vysokému daňovému a odvodovému zaťaženiu,” uviedol Harbuľák. Zároveň sa podľa neho vytvárajú zdroje na zvyšovanie kvality a investícií do rozširovania služieb pre naplnenie rastúcich požiadaviek hostí.
“Zvýšené príplatky napríklad za prácu v noci, zavedenie príplatkov za prácu počas víkendov, ale aj nárast cien energií a iné náklady, vyplývajúce z množstva regulácií, spôsobujú vysoký nárast nákladov pre majiteľov a prevádzkovateľov ubytovacích zariadení,” upozornil Harbuľák. “K prechodnému zníženiu cien môže za určitých okolností a v niektorých regiónoch dôjsť, vplyv na to bude mať predovšetkým dopyt po ubytovaní,” očakáva.
AHRS presadzovala zníženie sadzby DPH nielen na ubytovacie, ale aj na stravovacie služby. Dôvody sú podobné ako v prípade ubytovania. “Tu obzvlášť platí prepojenie nižšej sadzby DPH na zvyšovanie miezd v týchto službách, pretože jedným z hlavných dôvodov nízkych miezd je vysoké daňové zaťaženie, ktoré je v porovnaní s inými odvetviami výrazne vyššie v pomere k tržbám,” poznamenal Harbuľák.
Zavedenie rekreačných príspevkov, resp. poukazov pre zamestnancov pri ubytovaní na Slovensku by podľa generálneho manažéra AHRS malo zvýšiť záujem o trávenie dovolenky na Slovensku a počet prenocovaní. “Tento nárast sa prejaví zrejme v medzisezónnom období a predovšetkým v menších ubytovacích zariadeniach,” dodal Harbuľák.
Poskytnúť rekreačný príspevok na ubytovanie v SR sú povinní zamestnávatelia s 50 a viac zamestnancami na ich žiadosť v maximálnej sume 275 eur z oprávnených nákladov ubytovania 500 eur ročne. Podmienkou sú aspoň dve prenocovania a pracovný pomer zamestnanca trvajúci minimálne dva roky.