To nikto nečakal: Fico možno odstúpi a koalícia ostane až do konca!

Bratislava 15. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Po pondelkovom zasadnutí strany Most-Híd sa zdalo už byť všetko jasné: budú predčasné voľby a dovtedy koalícia dovládne spoločne. Lenže o pár dní neskôr už je zase všetko inak: predseda vlády Robert Fico je po dohode s prezidentom pripravený podať demisiu a koalícia by mohla normálne pokračovať až do riadnych volieb 2020.

Na snímke premiér SR Robert Fico

Streda 14. 3. sa opäť zapísala do slovenskej politickej histórie ako jeden z rušných dní s prekvapivou pointou. Rokovanie vlády prebehlo bez prekvapení, tak ako aj 28. schôdza Národnej rady, ktorá bola krátka, keďže opozícia stiahla všetky svoje návrhy z programu a návrhy kotlebovcov boli, ako inak, zamietnuté.

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) neposkytol verejnú reakciu k stanovisku koaličného partnera ísť do predčasných volieb ani na druhý deň po zasadnutí Republikovej rady strany Most-Híd, z ktorej vzišla táto požiadavka. Poslanec a mediálny poradca premiéra Erik Tomáš povedal novinárom iba toľko, že „strana Smer-SD robí všetko pre to, aby súčasná vláda vydržala. Ak sa to nepodarí a minú sa všetky možnosti, najférovejším riešením pre krajinu budú predčasné voľby“. A dodal, že jeho strana prípadnú úradnícku vládu považuje za „mačkopsa“ bez legitimity.

Pozíciu druhej koaličnej strany SNS zhrnul prvý podpredseda strany Jaroslav Paška: „SNS nežiada výmenu premiéra, neuchádza sa o tento post a do týchto vecí nezasahuje. Je to medzi Mostom-Híd a Smerom-SD.“ Dodal, že „stále je možnosť, že isté riešenie môže priniesť aj zásadná rekonštrukcia vlády.“

Opäť to teda ostalo na strane Most-Híd. Hoci pondelkové rozhodnutie Republikovej rady strany znelo ako definitívne, Robert Fico to nevzdal a skúšal ďalej. Poslanec Mostu-Híd František Šebej to zhodnotil takto: „buď padne dohoda na predčasných voľbách alebo odchádzame z koalície. To, že tam Smer-SD vidí aj možnosť rekonštrukcie vlády, zrejme súvisí s tým, že jeho predstavitelia nevedia čítať s porozumením.“

Podobne, len menej arogantne sa vyjadrovali aj ďalší predstavitelia strany Most-Híd. „Rekonštrukcia vlády neprichádza do úvahy, situáciu vyriešia len predčasné voľby,“ povedal podpredseda strany Most-Híd a minister životného prostredia László Sólymos. „Dohoda o predčasných voľbách by sa mohla zrodiť už čoskoro. Rokujeme o predčasných voľbách a verím, že rokovania dospejú čo najskôr do úspešného konca,“ tvrdil podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar s tým, že by to mohla byť otázka hodín, maximálne dní. Hoci dohoda ešte oficiálne nebola, hovorilo sa už o termínoch: spomínal sa 7. júl, ale aj september. Štátny tajomník ministerstva školstva za stranu Most-Híd Peter Krajňák však nevylúčil, že sa bude rokovať aj o rozsiahlej rekonštrukcii vlády.

Takto to teda vyzeralo v priebehu dňa. Opozícia brala predčasné voľby už za hotovú vec. „Táto vláda by už nemala nič prijímať, má len kúriť a svietiť,“ myslí si poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita Lucia Ďuriš Nicholsonová. Predseda Richard Sulík vyhlásil, že strana ide do volieb samostatne, ale navrhuje všetkým demokratickým parlamentným a mimoparlamentným stranám dohodu o povolebnej spolupráci, ktorej podstatou je bod, že strany sa v nej majú zaviazať, že nebudú spolupracovať so Smerom-SD a kotlebovcami, že nebudú tolerovať korupciu, podporia vyšetrovanie vraždy a uprednostnia po voľbách koalíciu subjektov, ktoré podpísali túto dohodu.

A potom sa stalo, čo nikto nečakal: na tlačovej konferencii lídri vládnej koalície oznámili, že Robert Fico je pripravený už vo štvrtok 15. marca podať demisiu a predstaviť svojho nástupcu, ak prezident Andrej Kiska prijme jeho tri podmienky: že nového premiéra bude nominovať Smer-SD, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.

Prezident SR Andrej Kiska potvrdil stretnutie s predsedami koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Tí ho informovali o ich návrhu riešenia politickej krízy na Slovensku. Oznámili mu aj to, že prinesú minimálne 76 podpisov poslancov Národnej rady, ktorí budú podporovať návrh riešenia vládnej koalície. Pre TASR to uviedol hovorca prezidenta Roman Krpelan. Neuviedol však, či s týmto krokom prezident súhlasí a či bude akceptovať tri podmienky, ktoré stanovil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Ak premiér Fico odstúpi z funkcie, v pondelok 19. marca sa nebude konať avizovaná mimoriadna schôdza Národnej rady SR, keďže nebude koho odvolávať.

Robert Fico na tlačovej konferencii uviedol: „Ak by v súčasnej situácii došlo na Slovensku k predčasným parlamentným voľbám, sprevádzal by ich chaos a nestabilita. Je dôležité, aby súčasná vládna koalícia naďalej napĺňala svoj mandát od voličov. Slovenská republika je v dobrej kondícii, čo je aj zásluhou súčasnej vládnej koalície. Preto je našou povinnosťou aj naďalej napĺňať vôľu ľudí a neodovzdať štát opozičným amatérom a krikľúňom.“ Dodal, že on osobne je pre to ochotný urobiť maximum.

Fico vo svojom vystúpení odmietol bezohľadné zneužívanie tragédie dvoch mladých ľudí na politické účely: „opozícia aj médiá dávno zabudli na potrebu vyšetrenia vraždy a spolupodieľajú sa na destabilizácii spoločnosti. Tento stav sa odrazil aj na politických pomeroch vo vnútri vládnej koalície“. Premiér zároveň odmietol vytváranie obrazu Slovenska ako čiernej diery, ktorý označil ako absolútne nepravdivý.

Smeráci samozrejme strategický ťah svojho lídra chvália: „Robert Fico svojím rozhodnutím ukázal, že na prvom mieste myslí na stabilitu Slovenska a že mu na krajine záleží oveľa viac ako na funkcii,“ uviedol minister hospodárstva a podpredseda Smeru-SD Peter Žiga. „Je to historicky prvý premiér, ktorý dokázal urobiť takéto vážne rozhodnutie. Bolo by nezodpovedné odovzdať krajinu do rúk amatérskej opozície“. Podpredseda poslaneckého klubu Miroslav Číž tvrdí, že jeho strana týmto krokom vyšla v ústrety koaličnému partnerovi. „Ako by v tejto atmosfére vyzerali predčasné voľby? Viete si predstaviť, aké by mohli byť konfrontačné?“ pýta sa.

Predseda SNS Andrej Danko a  líder Mosta-Híd Béla Bugár Ficov krok ocenili. „Nová vláda, nová zodpovednosť a pokračovanie v tom, čo sme začali pred dvoma rokmi,“ povedal Bugár. Toto rozhodnutie môže podľa neho priniesť upokojenie situácie. Položil rečnícku otázku: „Ale ako môžeme očakávať zodpovednosť od opozície, ktorá tvrdí, že vláda už padla a netreba v parlamente nič robiť? Zodpovední politici robia ináč“.

„Šéf strany Most-Híd Béla Bugár v súčasnej politickej situácii do istej miery cúvol,“ povedal politológ Pavol Baboš v reakcii na Bugárovo tvrdenie, že si váži rozhodnutie premiéra Roberta Fica podať demisiu, „ale to už bude musieť ľuďom vysvetľovať on. V pondelok predsa Bugár hovoril o chcení rokovať o predčasných voľbách s tým, že ak sa to nepodarí, Most-Híd odíde z koalície“. Takáto rekonštrukcia vlády je podľa Baboša pokračovanie tej istej koalície. Je preto zvedavý, ako to prijme verejnosť.

Šebejovská frakcia v Moste-Híd tiež hlasovala za rozhodnutie strany, ale zrejme ním nie je nadšená. František Šebej nateraz nechce komentovať aktuálnu politickú situáciu. „Odpoviem na to neskôr, majte, prosím, pochopenie,“ napísal v SMS odpovedi TASR v stredu večer.

Poslanec Mostu-Híd Peter Kresák zhodnotil situáciu takto: „Avizovaná demisia Roberta Fica je veľký úspech. Sme spokojní. Uznesenie Republikovej rady, ktoré hovorilo buď o predčasných voľbách alebo o odchode z koalície bolo síce jednoznačné, ale človek musí počítať s nejakým vývojom. Republiková rada zmocnila predsedu Bélu Bugára a predsedníctvo Mostu-Híd, aby na zásadné zmeny reagovali. A stalo sa to, v čo nikto nedúfal. Toto je zásadná zmena. Je to dokonca viac, ako hovoril prezident Andrej Kiska, keď spomínal rekonštrukciu vlády“. Týmto scenárom sa podľa jeho slov zaoberalo nielen stranícke predsedníctvo, ale aj poslanecký klub Mostu-Híd. „Bolo to odobrené jednomyseľne. Je to cesta, ktorá má viesť k upokojeniu situácie,“ dodal.

Reakcie opozície sa dali veľmi ľahko predvídať. „Demisia Roberta Fica už verejnosti možno stačiť nebude,“ myslí si predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, podľa ktorého by bolo lepšie, keby sa konali predčasné voľby. „Je drzé, aby premiér určoval hlave štátu podmienky. Prezidentovi sa podmienky nedávajú,“ vyhlásil, čím opäť ukázal o čo všetko by sme prišli, keby v politike nebol.

Strana SaS samozrejme škandalizuje, že im Fico opäť raz vyfúkol spred nosa, čoho sa toľké roky nemôžu dočkať. „Vláda nepočúva hlas ľudí, ktorí žiadajú pád vlády a predčasné parlamentné voľby. Občanom iba výmena figúrok nestačí,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová. „Táto vládna kríza nie je o výmene figúrok. Stali sme sa svedkami, že Robert Fico navrhuje výmenu figúrok. Lenže vláda nie je o ňom, ale o štruktúrach prerastených do každého kúta štátu. Nemôže to stačiť nám ani občanom a rozhodne im to nestačí“. SaS považuje za úbohé, že sa Fico znížil k vydieraniu prezidenta. „Prezident má silný mandát, je priamo volený občanmi a je to jeho rozhodnutie, ako naloží s demisiou premiéra.“ Blahová komentovala aj správanie Mosta-Híd, ktorý dosiaľ oficiálne žiadal predčasné voľby a hrozil odchodom z koalície, ak sa na nich s partnermi nedohodne. Zmenu postoja označila Blahová za páchanie verejnej samovraždy.

Aj hnutie OľaNO/NOVA roní krokodílie slzy. Aj podľa nich výmena figúrok na obnovu dôvery v štát a jeho inštitúcie nestačí, najpoctivejším riešením sú predčasné voľby. Predsedníčka klubu OľaNO/NOVA Veronika Remišová vyzýva prezidenta, aby podmienky Roberta Fica neprijal, „pretože ak ľudia stratili dôveru v štát a jeho inštitúcie, na obnovenie tejto dôvery je najpoctivejším riešením dať opäť ľuďom príležitosť rozhodnúť“. Remišová ďalej uviedla, že na obnovenie dôvery výmena figúrok nestačí, a že je jedno, či na poste premiéra bude Robert Fico, alebo jeho figúrka, pretože Robert Fico ostáva predsedom Smeru. „Všade vidíme prepojenia na Smer,“ povedala, a s tým sa dá súhlasiť. Kritizovala aj predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára: „Tvrdil ľuďom, že ide rokovať o predčasných voľbách. Teraz sa zdá, že už predčasné voľby nie sú v hre. Béla Bugár zradil ľudí a táto vládna koalícia zradila ľudí na námestiach“.

Vyjadrili sa aj mimoparlamentné KDH, PS a SPOLU. „Rekonštrukcia vlády uvrhne Slovensko do ešte hlbšej krízy, s nebezpečnými dôsledkami pre dôveru ľudí v demokratický štát,“ tlmočil názor strany riaditeľ komunikácie PS Ľubomír Ondrejkovič. Strany sa zhodli, že rekonštrukcia vlády situáciu nerieši. Totiž, pre nich nerieši. Lebo preložené do zrozumiteľného jazyka to znamená: „haló, aj my sme tu, zastavte vláčik, chceme nastúpiť!“

Fico teda zatiaľ, aj za cenu vlastného odstúpenia, udržal šancu, že koalícia, hoci s novou vládou, dovládne až do konca, do nových regulérnych volieb v roku 2020. Hodnotenia tohto kroku sa rôznia podľa politického košiara: od oslavných ód o politickej genialite a vlastenectve, až po reči o zrade a zbabelosti. Ale na jednom sa asi zhodnú všetci: takýto zvrat nikto nečakal. Kto si po napínavom pondelkovom večere v podaní strany Most-Híd myslel, že to už je koniec tejto pokleslej zábavy, tak sa mýlil. Nebol to koniec. A ešte stále nie je.

Ivan Lehotský/TASR

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

ÚS SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky ÚVZ SR o režime na hraniciach

0 icon

Bratislava/Košice 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Róbert Fritz)   Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach. Rozhodlo o tom v utorok plénum ÚS SR na neverejnom zasadnutí. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor ÚS SR…

Navaľnyj vyzval svojich stúpencov na predvolebnú mobilizáciu

0 icon

Moskva 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)   Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj v utorok vyzval svojich priaznivcov, aby sa zmobilizovali pred nadchádzajúcimi septembrovými parlamentnými voľbami. Vyjadril sa tak po tom, ako ruské úrady zablokovali desiatky s ním spojených webstránok, pripomína agentúra AFP Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti…

Trumpovi stúpenci v Kapitole chceli narušiť demokraciu, tvrdí šéf vyšetrovania

0 icon

Washington 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jim Lo Scalzo/Pool via AP,Andrew Harnik)   Podporovatelia bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorí v januári vtrhli do sídla Kongresu Spojených štátov vo Washingtone, mali "jasné plány na narušenie demokracie". Na úvod zasadania výboru Snemovne reprezentantov vyšetrujúcej útok na Kapitol to v utorok povedal demokratický kongresman…

Únia poskytne 122 miliónov eur inovatívnym projektom na dekarbonizáciu hospodárstva

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Christian Charisius/dpa via AP)   Európska únia (EÚ) investuje 118 miliónov eur do 32 malých inovatívnych projektov v 14 členských štátoch, na Islande a v Nórsku. Stane sa tak po prvý raz od vytvorenia inovačného fondu. Financie z grantov podporia projekty zamerané na uvedenie…

Na Srí Lanke pri práci na dvore našli najväčší zhluk hviezdnych zafírov na svete

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Na Srí Lanke objavili najväčší zhluk takzvaných hviezdnych zafírov na svete. Tie našli robotníci pri kopaní studne v dome obchodníka s drahokamami v oblasti mesta Ratnapura bohatej na drahé kamene Zhluk bledomodrých drahokamov má na medzinárodnom trhu odhadovanú hodnotu do 100 miliónov dolárov.…

Rodinné domy na americkom trhu v máji zdraželi najrýchlejšie za 17 rokov

0 icon

Washington 27. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Nam Y. Huh)   Ceny rodinných domov na americkom trhu sa v máji zvýšili najrýchlejším tempom za 17 rokov. Rastúci dopyt po obytných nehnuteľnostiach bol totiž silnejší ako ponuka. Index S&P CoreLogic Case-Shiller cien domov v dvadsiatich metropolitných oblastiach medziročne stúpol o 17 percent po aprílovom…

Medzinárodný menový fond potvrdil tohtoročnú prognózu globálneho rastu, zlepšil výhľad bohatým krajinám

0 icon

Washington 27. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Courtney Crow/New York Stock Exchange via AP)   Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedá bohatým krajinám, osobitne Spojeným štátom, výrazné zrýchlenie hospodárskeho rastu. Zotavenie z dopadov pandémie koronavírusu pokračuje silným tempom aj vďaka rozšírenej vakcinácii. Výhľad pre chudobné krajiny, z ktorých má väčšina ťažkosti s očkovaním, fond…

Podľa portugalských zdravotníckych expertov najnovšia vlna infekcií stráca silu

0 icon

Lisabon 27. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Podľa portugalských zdravotníckych expertov existujú v krajine náznaky, že najnovšia vlna infekcií ochorenia COVID-19 stráca silu. Vysokopostavení predstavitelia portugalskej vlády sa v utorok stretli s analytikmi na problematiku koronavírusu, ktorí sa vyjadrili, že tempo pribúdania nákaz síce zostáva vysoké, ale prírastky sa spomaľujú…

Pandémia tento rok zasiahla chudobné a konfliktové krajiny horšie ako vlani

0 icon

New York 27. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Brian Inganga)   Pandémia ochorenia COVID-19 tento rok postihla konfliktové a chudobné krajiny oveľa horšie ako v roku 2020. Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (OSN) na to upozornil úradujúci námestník generálneho tajomníka pre humanitárne záležitosti Ramesh Rajasingham, podľa ktorého najmenej 124 štátov čelí vyšším počtom…

Chodci teplo v Sappore zvládajú, Spišiak: „Horšie snáď nebude“

0 icon

Tokio 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Slovenskí chodci v utorok dorazili na miesto záverečného sústredenia pred pretekmi OH 2020 do japonského Urajasu. Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník, Michal Morvay a obhajca zlata na 50 km Matej Tóth plánujú pod vedením trénera Mateja Spišiaka na mieste trénovať do…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

600.000 ...

0icon

Referendum po odmietnutí ÚS akoby upadol do zabudnutia. Všetko to odštartovala Čaputová, keď si dala nadprácu a posunula otázku konania referenda na posúdenie jeho ústavnosti na ÚS. A  ÚS si do bodky splnil svoju neblahú úlohu a rozhodol ako rozhodol. Všetko by to bolo akoby v poriadku, ale ÚS napriek…

Marek Danko

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

0icon

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských…

Gustáv Murín

Delta-strašiak, či ozajstná hrozba?

0icon

Vláda plagiátorov sa rozhodla doraziť turistický priemysel na Slovensku odradením cudzincov pred dovolenkou u nás a občanom Slovenska zhnusiť zahraničné dovolenky. Dôvod je prostý – neposlušnosť. Áno, sme neposlušní a to koalícia zla vedená Psychopatovičom jednoducho neznáša. Preto nezmyselne „tlačia na pílu“ a opäť raz sme jediní široko-ďaleko s extrémnymi opatreniami.  

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť III.

0icon

V tejto časti si dovolím uviesť jednu z rôznych možných hypotéz, prečo môže byť „pandémia“ koronavírusu globálnym podvodom. Zároveň naznačím, že podľa politického liberalizmu sa politické konanie globálnej a národnej moci úplne vzdialilo od konania klasického obdobia kapitalizmu. Boj proti „pandémii“ koronavírusu je dostatočným príkladom toho, ako sa spoločnosť nemá…

Marián Tkáč

Komu slúži cirkev rímska i grécka? Kristovi či štátu, riadenému vakcínatormi?

0icon

Aj dnes – je nedeľa 25. júla – odzneli spoza ambón (to sú tie „kecpulty“ v kostoloch) výzvy, aby sa veriace ovečky ešte stihli zavakcínovať, aby neprepásli šancu byť blízko Františka. (Už dlhšie som nebol v bratislavskej Katedrále sv. Martina, a tak neviem, či na tamojšej ambone ešte stále svieti niečo na spôsob…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Obrovské lode, ktoré zažili hrozné nehody

0 icon

Lode poskytujú skvelý spôsob prepravy, ktorý je však spojený s určitým rizikom. Silné prúdy, nepredvídateľné počasie či chyby človeka, môžu spôsobiť nehodu, ktorá ukončí plavbu aj toho najväčšieho plavidla. Lode umožnili človeku neskutočnú vec. Vďaka nim sa mohol plaviť po mori, nachádzať neobývané územia či objavovať to, čo sa ukrýva pod…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší viac než zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentoraz sa pozrieme na to, či admirál Canaris bol alebo nebol dvojitým agentom. Poďme však pekne po poriadku. Začíname prvou časťou článku. Komplex budov Bendlerblock v Berlíne stojí na ulici, ktorá sa premenovala na počesť Clausa von Stauffenberga, jedného zo strojcov…

Ako vyzerajú ikonické miesta z vtáčej perspektívy?

0 icon

Väčšina z nás videla tieto ikonické miesta z mnohých uhlov, či už na obrázku alebo v skutočnosti, keď ich sme ich navštívili. Mnoho architektov strávilo stovky hodín zdokonaľovaním týchto pamiatok, aby si návštevníci ako my mohli vychutnať ich vzhľad bez ohľadu na okolnosti. Ale koľkí z nás vlastne videli , ako v…

Komunizmus aj vo vesmíre? Žiaden problém! Takto si ho predstavovali súdruhovia

0 icon

Je všeobecne známe, že v 50. a 60. rokoch minulého storočia prebiehali takzvané kozmické preteky medzi dvoma najväčšími mocnosťami sveta: Sovietským zväzom a Spojenými štátmi. Prvú etapu vyhrali sovietski kozmonauti, ktorým sa ako prvým podarilo dostať človeka na obežnú dráhu: bol ním Jurij Gagarin 12. apríla 1961. Druhú etapu však…

Armádny Magazín

V Rusku vyvíjajú nové lietadlo pre velenie vojskám pre prípad jadrovej vojny

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Vo Voroneži bola zahájená výroba lietadla pre velenie vojskám v prípade jadrovej vojny, oznámil zdroj z obranného priemyslu. "Ruské letecké a kozmické sily dostanú dve letecké veliteľské stanovištia na základe Il-96-400M . Jeden sa už vyrába, "povedal. Podľa zdroja nie je vylúčen

Elektrické pedále a tlačidlo "manéver". Na internete sa objavili fotografie z kokpitu Su-75 Checkmate

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Na internete sa objavili podrobné fotografie kokpitu nového ruského stíhacieho lietadla Checkmate / Su-75 spolu s komentármi o jeho odlišnosti od kokpitov iných ruských stíhačiek.   Na snímkach je vidieť, že informácie pre pilota sa zobrazujú na jednom veľkom monitore a po jeho obvode nie sú k…

Americké letectvo pokračuje v náletoch na Taliban

0 icon

Afganistan, 27.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničia Wang Yi sa v Čcheng-tu stretol so svojím pakistanským náprotivkom Shahom Mahmúdom Qureshim, uviedla 25. júla tlačová služba čínskeho ministerstva zahraničia. V sobotu sa uskutočnili rozhovory medzi ministrami zahraničných vecí oboch krajín. Podľa informá

Ruský elektronický komplex úspešne zaútočil na vojenský prieskumný satelit NATO

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Pokus NATO uskutočniť prieskumnú operáciu v okolí Rostova na Done zlyhal po tom, čo ruský komplex elektronických protiopatrení úspešne zaútočil na vojenské prieskumné systémy kozmických zariadení. Podľa amerického núdzového výstražného systému bola 22. júla z oblasti Rostova na Done prerušená prevádzka sa

Izraelský vojenský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo je NATO absolútne zbytočné

0 icon

Izrael, 27.júl 2021 (AM) – Podľa experta Spojené štáty tak dlho pretvárali krajiny NATO na bezmocný a slabý prívesok svojej vojenskej sily, až sa vo výsledku ukázalo, že sa nemajú na koho spoliehať proti Rusku a Číne.   Vojensko-politický expert Jakov Kedmi je presvedčený, že nový americký vodca sa snaží vrátiť svetovú…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali