Streda 14. 3. sa opäť zapísala do slovenskej politickej histórie ako jeden z rušných dní s prekvapivou pointou. Rokovanie vlády prebehlo bez prekvapení, tak ako aj 28. schôdza Národnej rady, ktorá bola krátka, keďže opozícia stiahla všetky svoje návrhy z programu a návrhy kotlebovcov boli, ako inak, zamietnuté.
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) neposkytol verejnú reakciu k stanovisku koaličného partnera ísť do predčasných volieb ani na druhý deň po zasadnutí Republikovej rady strany Most-Híd, z ktorej vzišla táto požiadavka. Poslanec a mediálny poradca premiéra Erik Tomáš povedal novinárom iba toľko, že „strana Smer-SD robí všetko pre to, aby súčasná vláda vydržala. Ak sa to nepodarí a minú sa všetky možnosti, najférovejším riešením pre krajinu budú predčasné voľby“. A dodal, že jeho strana prípadnú úradnícku vládu považuje za „mačkopsa“ bez legitimity.
Pozíciu druhej koaličnej strany SNS zhrnul prvý podpredseda strany Jaroslav Paška: „SNS nežiada výmenu premiéra, neuchádza sa o tento post a do týchto vecí nezasahuje. Je to medzi Mostom-Híd a Smerom-SD.“ Dodal, že „stále je možnosť, že isté riešenie môže priniesť aj zásadná rekonštrukcia vlády.“
Opäť to teda ostalo na strane Most-Híd. Hoci pondelkové rozhodnutie Republikovej rady strany znelo ako definitívne, Robert Fico to nevzdal a skúšal ďalej. Poslanec Mostu-Híd František Šebej to zhodnotil takto: „buď padne dohoda na predčasných voľbách alebo odchádzame z koalície. To, že tam Smer-SD vidí aj možnosť rekonštrukcie vlády, zrejme súvisí s tým, že jeho predstavitelia nevedia čítať s porozumením.“
Podobne, len menej arogantne sa vyjadrovali aj ďalší predstavitelia strany Most-Híd. „Rekonštrukcia vlády neprichádza do úvahy, situáciu vyriešia len predčasné voľby,“ povedal podpredseda strany Most-Híd a minister životného prostredia László Sólymos. „Dohoda o predčasných voľbách by sa mohla zrodiť už čoskoro. Rokujeme o predčasných voľbách a verím, že rokovania dospejú čo najskôr do úspešného konca,” tvrdil podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar s tým, že by to mohla byť otázka hodín, maximálne dní. Hoci dohoda ešte oficiálne nebola, hovorilo sa už o termínoch: spomínal sa 7. júl, ale aj september. Štátny tajomník ministerstva školstva za stranu Most-Híd Peter Krajňák však nevylúčil, že sa bude rokovať aj o rozsiahlej rekonštrukcii vlády.
Takto to teda vyzeralo v priebehu dňa. Opozícia brala predčasné voľby už za hotovú vec. „Táto vláda by už nemala nič prijímať, má len kúriť a svietiť,“ myslí si poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita Lucia Ďuriš Nicholsonová. Predseda Richard Sulík vyhlásil, že strana ide do volieb samostatne, ale navrhuje všetkým demokratickým parlamentným a mimoparlamentným stranám dohodu o povolebnej spolupráci, ktorej podstatou je bod, že strany sa v nej majú zaviazať, že nebudú spolupracovať so Smerom-SD a kotlebovcami, že nebudú tolerovať korupciu, podporia vyšetrovanie vraždy a uprednostnia po voľbách koalíciu subjektov, ktoré podpísali túto dohodu.
A potom sa stalo, čo nikto nečakal: na tlačovej konferencii lídri vládnej koalície oznámili, že Robert Fico je pripravený už vo štvrtok 15. marca podať demisiu a predstaviť svojho nástupcu, ak prezident Andrej Kiska prijme jeho tri podmienky: že nového premiéra bude nominovať Smer-SD, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.
Prezident SR Andrej Kiska potvrdil stretnutie s predsedami koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Tí ho informovali o ich návrhu riešenia politickej krízy na Slovensku. Oznámili mu aj to, že prinesú minimálne 76 podpisov poslancov Národnej rady, ktorí budú podporovať návrh riešenia vládnej koalície. Pre TASR to uviedol hovorca prezidenta Roman Krpelan. Neuviedol však, či s týmto krokom prezident súhlasí a či bude akceptovať tri podmienky, ktoré stanovil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Ak premiér Fico odstúpi z funkcie, v pondelok 19. marca sa nebude konať avizovaná mimoriadna schôdza Národnej rady SR, keďže nebude koho odvolávať.
Robert Fico na tlačovej konferencii uviedol: „Ak by v súčasnej situácii došlo na Slovensku k predčasným parlamentným voľbám, sprevádzal by ich chaos a nestabilita. Je dôležité, aby súčasná vládna koalícia naďalej napĺňala svoj mandát od voličov. Slovenská republika je v dobrej kondícii, čo je aj zásluhou súčasnej vládnej koalície. Preto je našou povinnosťou aj naďalej napĺňať vôľu ľudí a neodovzdať štát opozičným amatérom a krikľúňom.“ Dodal, že on osobne je pre to ochotný urobiť maximum.
Fico vo svojom vystúpení odmietol bezohľadné zneužívanie tragédie dvoch mladých ľudí na politické účely: „opozícia aj médiá dávno zabudli na potrebu vyšetrenia vraždy a spolupodieľajú sa na destabilizácii spoločnosti. Tento stav sa odrazil aj na politických pomeroch vo vnútri vládnej koalície“. Premiér zároveň odmietol vytváranie obrazu Slovenska ako čiernej diery, ktorý označil ako absolútne nepravdivý.
Smeráci samozrejme strategický ťah svojho lídra chvália: „Robert Fico svojím rozhodnutím ukázal, že na prvom mieste myslí na stabilitu Slovenska a že mu na krajine záleží oveľa viac ako na funkcii,“ uviedol minister hospodárstva a podpredseda Smeru-SD Peter Žiga. „Je to historicky prvý premiér, ktorý dokázal urobiť takéto vážne rozhodnutie. Bolo by nezodpovedné odovzdať krajinu do rúk amatérskej opozície“. Podpredseda poslaneckého klubu Miroslav Číž tvrdí, že jeho strana týmto krokom vyšla v ústrety koaličnému partnerovi. „Ako by v tejto atmosfére vyzerali predčasné voľby? Viete si predstaviť, aké by mohli byť konfrontačné?“ pýta sa.
Predseda SNS Andrej Danko a líder Mosta-Híd Béla Bugár Ficov krok ocenili. „Nová vláda, nová zodpovednosť a pokračovanie v tom, čo sme začali pred dvoma rokmi,“ povedal Bugár. Toto rozhodnutie môže podľa neho priniesť upokojenie situácie. Položil rečnícku otázku: „Ale ako môžeme očakávať zodpovednosť od opozície, ktorá tvrdí, že vláda už padla a netreba v parlamente nič robiť? Zodpovední politici robia ináč“.
„Šéf strany Most-Híd Béla Bugár v súčasnej politickej situácii do istej miery cúvol,“ povedal politológ Pavol Baboš v reakcii na Bugárovo tvrdenie, že si váži rozhodnutie premiéra Roberta Fica podať demisiu, „ale to už bude musieť ľuďom vysvetľovať on. V pondelok predsa Bugár hovoril o chcení rokovať o predčasných voľbách s tým, že ak sa to nepodarí, Most-Híd odíde z koalície“. Takáto rekonštrukcia vlády je podľa Baboša pokračovanie tej istej koalície. Je preto zvedavý, ako to prijme verejnosť.
Šebejovská frakcia v Moste-Híd tiež hlasovala za rozhodnutie strany, ale zrejme ním nie je nadšená. František Šebej nateraz nechce komentovať aktuálnu politickú situáciu. „Odpoviem na to neskôr, majte, prosím, pochopenie,“ napísal v SMS odpovedi TASR v stredu večer.
Poslanec Mostu-Híd Peter Kresák zhodnotil situáciu takto: „Avizovaná demisia Roberta Fica je veľký úspech. Sme spokojní. Uznesenie Republikovej rady, ktoré hovorilo buď o predčasných voľbách alebo o odchode z koalície bolo síce jednoznačné, ale človek musí počítať s nejakým vývojom. Republiková rada zmocnila predsedu Bélu Bugára a predsedníctvo Mostu-Híd, aby na zásadné zmeny reagovali. A stalo sa to, v čo nikto nedúfal. Toto je zásadná zmena. Je to dokonca viac, ako hovoril prezident Andrej Kiska, keď spomínal rekonštrukciu vlády“. Týmto scenárom sa podľa jeho slov zaoberalo nielen stranícke predsedníctvo, ale aj poslanecký klub Mostu-Híd. „Bolo to odobrené jednomyseľne. Je to cesta, ktorá má viesť k upokojeniu situácie,“ dodal.
Reakcie opozície sa dali veľmi ľahko predvídať. „Demisia Roberta Fica už verejnosti možno stačiť nebude,“ myslí si predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, podľa ktorého by bolo lepšie, keby sa konali predčasné voľby. „Je drzé, aby premiér určoval hlave štátu podmienky. Prezidentovi sa podmienky nedávajú,“ vyhlásil, čím opäť ukázal o čo všetko by sme prišli, keby v politike nebol.
Strana SaS samozrejme škandalizuje, že im Fico opäť raz vyfúkol spred nosa, čoho sa toľké roky nemôžu dočkať. „Vláda nepočúva hlas ľudí, ktorí žiadajú pád vlády a predčasné parlamentné voľby. Občanom iba výmena figúrok nestačí,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová. „Táto vládna kríza nie je o výmene figúrok. Stali sme sa svedkami, že Robert Fico navrhuje výmenu figúrok. Lenže vláda nie je o ňom, ale o štruktúrach prerastených do každého kúta štátu. Nemôže to stačiť nám ani občanom a rozhodne im to nestačí“. SaS považuje za úbohé, že sa Fico znížil k vydieraniu prezidenta. „Prezident má silný mandát, je priamo volený občanmi a je to jeho rozhodnutie, ako naloží s demisiou premiéra.“ Blahová komentovala aj správanie Mosta-Híd, ktorý dosiaľ oficiálne žiadal predčasné voľby a hrozil odchodom z koalície, ak sa na nich s partnermi nedohodne. Zmenu postoja označila Blahová za páchanie verejnej samovraždy.
Aj hnutie OľaNO/NOVA roní krokodílie slzy. Aj podľa nich výmena figúrok na obnovu dôvery v štát a jeho inštitúcie nestačí, najpoctivejším riešením sú predčasné voľby. Predsedníčka klubu OľaNO/NOVA Veronika Remišová vyzýva prezidenta, aby podmienky Roberta Fica neprijal, „pretože ak ľudia stratili dôveru v štát a jeho inštitúcie, na obnovenie tejto dôvery je najpoctivejším riešením dať opäť ľuďom príležitosť rozhodnúť“. Remišová ďalej uviedla, že na obnovenie dôvery výmena figúrok nestačí, a že je jedno, či na poste premiéra bude Robert Fico, alebo jeho figúrka, pretože Robert Fico ostáva predsedom Smeru. „Všade vidíme prepojenia na Smer,“ povedala, a s tým sa dá súhlasiť. Kritizovala aj predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára: „Tvrdil ľuďom, že ide rokovať o predčasných voľbách. Teraz sa zdá, že už predčasné voľby nie sú v hre. Béla Bugár zradil ľudí a táto vládna koalícia zradila ľudí na námestiach“.
Vyjadrili sa aj mimoparlamentné KDH, PS a SPOLU. „Rekonštrukcia vlády uvrhne Slovensko do ešte hlbšej krízy, s nebezpečnými dôsledkami pre dôveru ľudí v demokratický štát,“ tlmočil názor strany riaditeľ komunikácie PS Ľubomír Ondrejkovič. Strany sa zhodli, že rekonštrukcia vlády situáciu nerieši. Totiž, pre nich nerieši. Lebo preložené do zrozumiteľného jazyka to znamená: „haló, aj my sme tu, zastavte vláčik, chceme nastúpiť!“
Fico teda zatiaľ, aj za cenu vlastného odstúpenia, udržal šancu, že koalícia, hoci s novou vládou, dovládne až do konca, do nových regulérnych volieb v roku 2020. Hodnotenia tohto kroku sa rôznia podľa politického košiara: od oslavných ód o politickej genialite a vlastenectve, až po reči o zrade a zbabelosti. Ale na jednom sa asi zhodnú všetci: takýto zvrat nikto nečakal. Kto si po napínavom pondelkovom večere v podaní strany Most-Híd myslel, že to už je koniec tejto pokleslej zábavy, tak sa mýlil. Nebol to koniec. A ešte stále nie je.
Ivan Lehotský/TASR