Dňa 22. júna podala námorná správa USA zdanlivo nepríjemnú správu o tom, ako kapitánovi lode z ruského prístavu Novorossijsk ukazovali prístroje nesprávnu lokalizáciu. Hoci sa práve plavil po Čiernom mori, podľa GPS sa nachádzal viac ako 32 kilometrov na vnútrozemí, na letisku Gelendžik. Preto kontaktoval ostatné neďaleké lode, no tie taktiež hovorili o rovnakom probléme. Týkalo sa to minimálne 20 lodí.
Zatiaľ čo incident ešte nie je potvrdený, experti sa domnievajú, že ide o prvé zdokumentované chybné navigovanie GPS. Nejde však len o maskovanie satelitného signálu GPS so šumom, čo je ľahké zistiť, ale falošný signál pozemnej stanice jednoducho zamieňa satelitný prijímač (tzv. spoofing), vysvetľuje konzultant David Last, bývalý šéf britského Royal Institute of Navigation.
Todd Humphreys z Texaskej univerzity v Austine varoval pred nebezpečenstvom nesprávnej GPS navigácie už mnoho rokov. V roku 2013 ukázal, ako môže plavidlo s najmodernejšou navigáciou byť vedené falošným GPS signálom, čo je podľa neho “podobné aj s terajšou udalosťou v Čiernom mori”.
Podľa Humphreysa je za tým Rusko, ktoré experimentuje s novou formou elektronickej vojny. Počas uplynulého roka sa to udialo aj v centrálnej Moskve pri mobilnej hre Pokemon Go. Falošný signál nelokalizoval centrum Kremľa, ale blízke letisko Vnukovo, vzdialené 32 km.
Niektorí sa obávajú, že to znamená, že spoofing sa stáva jednoduchším a teda prístupnejším. Humphreys ako príklad dáva to, že “v preplnených vodách s nepriaznivým počasím, ako je napríklad Lamanšský prieliv, by to pravdepodobne spôsobilo veľký zmätok a pravdepodobne kolízie”. Dodáva však, že incident v oblasti Čierneho mora naznačuje, že sa môže použiť aj v prebiehajúcom spore s Ukrajinou.