Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš pripomenul, že ideológia fašizmu sa rodila postupne, začala sa nenávisťou a viedla k vyvážaniu ľudí do koncentračných táborov. Ich príbehy podľa neho treba pripomínať najmä mladým generáciám.
“Ak niekto popiera holokaust, hovorí o parazitoch alebo že niekoho platia židia, treba si uvedomiť, že toto je len začiatok. Kam to môže zájsť, to je už na nás,” poznamenal. Deklaroval, že OĽaNO odmieta extrémizmus a hoci rešpektuje rozhodnutie voličov ĽSNS, odmieta s nimi spolupracovať.
Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský zdôraznil, že nesmieme zabudnúť na milióny mŕtvych, ktorý má fašizmus na svedomí. Poukázal na potrebu informovať o tom najmä mladých, aj vzhľadom na ich politické preferencie.
“Mám pocit, že mladí ľudia nevedia, čo to fašizmus bol, čo spôsobil, čo znamenal a najmä aký bol proces jeho vzniku,” podotkol s tým, že aj v súčasnosti vidieť paralelu s niektorými zoskupeniami, tváriacimi sa ako štandardná strana. Hoci nie je nadšený z prítomnosti ĽSNS v parlamente, treba podľa neho rešpektovať rozhodnutie voličov a nemožno sa tváriť, že tam nie sú.
Význam Dňa víťazstva nad fašizmom zdôraznila i predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. “Dôležitosť je o to naliehavejšia práve dnes, keď sa nám tu plazivo vkrádajú rovnaké myšlienky a ideológia, ktorá má za následok milióny obetí,” uviedla s tým, že pre zachovanie demokracie a ochranu slobody jednotlivca je potrebné postaviť sa ideológii fašizmu a nebáť sa ju pomenovať. Podotkla, že preto SaS odmieta akékoľvek legitimizovanie a spoluprácu s extrémistickými stranami, konkrétne aj s ĽSNS.
“Ľahké je sa onálepkovať, pourážať a znenávidieť. Ale to je cesta do pekla, ako sme sa poučili pred 75 rokmi,” uviedol predseda európskeho parlamentného výboru Tomáš Valášek (Za ľudí) s tým, že mier nie je len absenciou vojny a hoci majú krajiny medzi sebou rozdiely, treba ich prekonávať trpezlivo, s pochopením a rešpektom.
Upozornil na tendencie členov ĽSNS “velebiť” ideológiu, ktorá spustila vojnu v minulosti, a podotkol, že ich taktika rozdeľovania a rozdúchavania hnevu je to, čo ju môže v budúcnosti opäť spôsobiť.
Predseda zahraničného výboru Juraj Blanár (Smer-SD) zdôraznil, že vojna je najväčším zlom ľudstva, spôsobuje utrpenie, bolesť a stratu životov. Vďaka podľa neho patrí tým, ktorí prispeli k oslobodeniu. Poznamenal, že pre Slovensko bola v tomto rozhodujúca Červená armáda po boku s Prvým česko-slovenským armádnym zborom.
Druhú svetovú vojnu označil tiež za skúšku Slovákov, ktorí sa nevzdali a cez SNP vyslali jasný odkaz proti fašizmu. “Je našou povinnosťou tento odkaz chrániť,” zdôraznil. V súvislosti s ĽSNS poukázal na spoluprácu koalície so stranou, keď si podľa neho spolu s nimi zvolila do Súdnej rady SR sudkyňu Alenu Svetlovskú.