Podľa The Guardian, Nemecká asociácia záchranárov (DLRG), ktorá je inak najväčšou organizáciou svojho druhu na svete so 40-tisíc dobrovoľníkmi na nemeckých plážach, jazerách a brehoch, nachádza priamu súvislosť medzi topiacimi sa deťmi a ich rodičmi s mobilnými telefónmi v rukách.
“Príliš málo rodičov a starých rodičov dbá na radu: keď sú vaše deti a vnúčatá vo vode, odložte si váš smartfón,” upozorňuje hovorca DLRG Achim Wiese.
Pridáva sa aj Peter Harzheim, prezident Spolkovej federácie nemeckých plaveckých majstrov: “V minulosti rodičia a starí rodičia strávili viac času so svojimi deťmi v bazéne. Ale rastúci počet rodičov je upriamený na svoje smartfóny a nepozerajú ani doprava ani doľava, nieto aby ešte venovali pozornosť svojim deťom. Je smutné, že rodičia sa v týchto dňoch správajú tak nedbanlivo.”
A problém sa netýka len Nemecka. Záchranná služba Södra Älvsborg (SÄRF) v západnom Švédsku ešte v júni spustila na Facebooku trochu odľahčenú kampaň, ktorá má však upozorniť na vážny problém, aby rodičia položili svoje mobily a venovali pozornosť deťom vo vode (viac TU).
“Na pláži nechajte svoj mobil vo vrecku. Počas leta venujte deťom vo vode a v jej blízkosti celú vašu pozornosť,” dodáva video s odkazom na hashtag # tittapåmig, čiže “pozrite sa na mňa”.
Nemecké vydanie Huffington Post uvádza štatistiku, že v tomto roku sa v Nemecku utopilo viac ako 300 ľudí, čo sa pripisuje najviac letným dňom. Medzi utopenými bolo viac ako 20 detí vo veku do 15 rokov a 40 osôb vo veku od 16 do 25 rokov.
Nemecká plavecká asociácia (DSV) poukazuje aj na školský systém, že od raného veku nie je povinný plavecký výcvik, a tak sa dieťa nemá poriadne kde naučiť plávať, ak ho k tomu niekto neprivedie. Ani samotní rodičia, ak aj tí nie sú zdatnými plavcami alebo tomu neprikladajú dôležitosť.
Prieskum spoločnosti Forsa na požiadanie DLRG v júni 2017, ukázal práve tento fakt, že čoraz menej detí vie plávať. Takmer dve tretiny desaťročných nie sú bezpečnými plavcami. Jedna z učiteliek v materskej škôlke Sandra Rotherová to stále viac pozoruje u malých detí.
“V dôsledku toho mnohí ľudia nemajú správne vedomosti o tom, ako sa správať vo vode,” uviedol pre nemecké médiá Axel Dietrich z DSV. “Ľudia sa tento rok topili hlavne preto, lebo nevedeli nič o teplotách a prúdoch vody, v ktorej sa nachádzali, alebo zrazu dostali kŕč uprostred jazera a nemali žiadnu predstavu, čo robiť.” Starší ľudia sú tiež vystavení mimoriadnemu riziku, keď plávajú príliš ďaleko od brehu a môžu byť vyčerpaní, varovali odborníci.