p>Berlín/Brusel 25. októbra (TASR) – Nemecký prezident Joachim Gauck dnes povedal, že očakáva vysvetlenie amerického prezidenta Baracka Obamu v súvislosti s predpokladaným odpočúvaním mobilného telefónu kancelárky Angely Merkelovej.
“Americký prezident by mal veľmi jasne vysvetliť, čo sa stalo, a tiež, ako znovu získať stratenú, pominutú dôveru,” poznamenal Gauck na okraj stretnutia v Berlíne.
Gauck dodal, že ak by sa obvinenia preukázali, bolo by to nalomenie dôvery medzi blízkymi priateľmi a politickými partnermi. Vysvetlil, že je potrebné nové, záväzné určenie toho, čo sa dá a čo sa nedá, uviedla tlačová agentúra DPA.
Nemecký prezident ďalej povedal, že to platí s ohľadom na všetkých občanov. Ak sa totiž musia domnievať, že ich komunikácia sa značne odpočúva, potom je to aj strata ich “osobnej slobody”.
Predstavitelia Berlína zanedlho odcestujú na rokovania do USA v súvislosti s obvineniami o sledovaní vrátane toho, či americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) monitorovala mobilný telefón Merkelovej, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na zástupcu hovorcu nemeckej vlády Georga Streitera.
Na rozhovoroch v Bielom dome a s NSA sa podľa Streiterových slov zúčastnia šéfovia nemeckých spravodajských služieb – zahraničnej aj vnútornej. Neskôr dodal, že presné zloženie delegácií ešte určia, konkrétny dátum cesty neuviedol.
Lídri EÚ, ktorí sa stretli na summite v Bruseli, prisľúbili udržať silné transatlantické partnerstvo napriek svojmu hnevu nad obvineniami z rozsiahleho amerického sledovania spojencov.
Francúzsko a Nemecko však stále trvajú na tom, že tento roku by sa mali so Spojenými štátmi dohodnúť nové pravidlá spravodajského sledovania.
“Hľadáme bázu spolupráce medzi našimi spravodajskými službami, ktoré všetci potrebujeme a od ktorých všetci dostávame množstvo informácií… toto je transparentné, jasné a zodpovedá to tomu, že sme partneri,” povedala Merkelová.
Francúzsky prezident Francois Hollande povedal, že v stávke je zachovanie vzťahov so Spojenými štátmi a dôvera musí byť obnovená a posilnená.
“Hlavné je, že sa pozeráme do budúcnosti. Transatlantické partnerstvo bolo a je dôležité,” uviedla litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, ktorej krajina teraz predsedá EÚ.
Španielska vláda si v súvislosti s aférou NSA predvolala amerického veľvyslanca v Madride Jamesa Costosa, informovala DPA s odvolaním sa na španielskeho premiéra Mariana Rajoya.
Rajoy zdôraznil, že ešte nedisponujú dôkazmi o tom, že Španielsko skutočne bolo cieľom sledovania prostredníctvom NSA. Veľvyslanca predvolali, aby získali informácie.
Po tom, ako o sledovaní informovali španielske médiá, Rajoy v závere summitu EÚ povedal, že vláda zatiaľ o ňom nemá istotu. Dodal však, že špionážne aktivity medzi spriatelenými krajinami “nie sú primerané”.</p