“NATO je krok od rozpadu, pokiaľ ide o otázku dozbrojenia armády. Nemecká politická sféra má tiež trhliny,” uvádza novinár.
Autor článku ďalej pripomenul, že predseda vlády Dolného Saska, Stephan Weil, vyhlásil, že je potrebné nové hnutie na obranu sveta.
Zároveň generálny tajomník Sociálnodemokratickej strany Nemecka, Lars Klingbeil, označil rozmiestnenie amerických rakiet v Európe, ako reakciu na údajnú prítomnosť Rusov v danej oblasti, za “zlý smer“ a uviedol, že s politikami oboch krajín nesúhlasí.
Koniec platnosti zmluvy INF
Americký prezident Donald Trump 2. februára vyhlásil, že zmluva INF bude vypovedaná, ak Rusko v priebehu šiestich mesiacov neobnoví úplné a kontrolovateľné plnenie zmluvy. Mal tým na mysli to, že Rusko zničí všetky svoje rakety a zariadenia s tým spojené.
V prvom rade sa jedná o raketu 9M729. Moskva ale opakovane uviedla, že jej dosah neprekračuje stanovené limity a poskytla o nej všetky informácie, vrátane všetkých charakteristík. Spojené štáty však naďalej požadujú jej zničenie.
Spojenci NATO podporili rozhodnutie Trumpa, keď uviedli, že Washington tento krok urobil v reakcii na údajne “významné riziká pre euroatlantickú bezpečnosť“, ktoré predstavujú ruské rakety.
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko zrkadlovo reaguje na rozhodnutie USA odstúpiť od zmluvy INF, a tiež pozastavuje svoju účasť v zmluve. Prezident ďalej podotkol, že by Rusko nemalo byť a ani nebude zaťahované do nákladných pretekov v zbrojení.
Situácia okolo zmluvy INF vyvolala vážne obavy vo svete. Fínsko dokonca vyzvalo Moskvu a Washington, aby pokračovali v dialógu o strategickej stabilite. Švajčiarsko uviedlo, že dúfa, že dané krajiny budú schopné túto zmluvu, ktorú Švajčiarsko označilo za hlavný prvok európskej bezpečnosti, zachovať.