Kancelárka Angela Merkelová dôrazne odmieta kritiku najvyššieho nemeckého exportného prebytku za posledné roky. Po prvé, to závisí od dvoch faktorov, ktoré môžu mať vplyv na vládu, povedala kancelárka v pondelok v Berlíne. Euro je “relatívne slabé,” povedala na začiatok. Potom dodala: “Euro je príliš slabé … kvôli politike Európskej centrálnej banky, a preto sú nemecké výrobky relatívne lacné.” Po druhé, cena ropy je veľmi nízka. Ak by bola vyššia, obchodná bilancia Nemecka by okamžite vyzerala inak.
“Môžeme viac investovať,” povedala Merkelová. Avšak v skutočnosti bola domáca spotreba najväčším faktorom ekonomického rastu. Musia však existovať aj dobré produkty, ktoré nemeckí občania budú chcieť kupovať. Merkelová kritizoval príliš úzke zameranie tém o vývoznom prebytky v EÚ a na medzinárodnej úrovni. Je to “pochybné” zvažovať túto otázku v rámci menovej únie. Dokonca aj v nemeckom kontexte existujú veľmi veľké rozdiely: niektoré spolkové krajiny totiž, prirodzene, vyvážajú menej ako iné. Nemecko malo obchodný prebytok aj so Spojenými štátmi, avšak nemecké spoločnosti v rovnakej dobe investovali oveľa viac v USA než americké v Nemecku, čím prispeli v USA na nové pracovné miesta.
Po prvýkrát od zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta USA v novembri minulého roka euro posilnilo na značku 1,12 dolárov. Spoločná mena narástla o 0,2 percenta na 1,1227 amerických dolárov. Spúšťačom rastu boli práve tieto výroky nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o nemecko-francúzskych vzťahoch, o dôvodoch vysokého prebytku obchodnej bilancie Nemecka a výmennom kurze eura. “Myslím si, že odpoveď trhu je prehnaná,” povedal analytik Commerzbank Thu Lan Nguyen.