Podľa jej slov “podstata hanebnej sťažnosti“ starostu Prahy 6 spočíva v tom, že je pre neho pomník maršala Koneva majetkom, a nie symbolom pamiatky.
“Je to hanebné, pretože to v ešte väčšej miere dokazuje amorálnosf a podlosť tohto činu,“ vyhlásila Jarovaja, ktorej slová uvádza jej tlačová služba.
Podľa názoru poslankyne by mala Európska komisia odporučiť “pánovi Kolářovi, ktorý robí hanbu svojmu národu, krajine a mestu“, aby si prečítal ešte raz rozsudok norimberského tribunálu, a najmä potom časti “Zábor Československa“, “Vraždy civilného obyvateľstva a kruté zaobchádzanie s ním” a “Zločinecká činnosť v Československu“. Svojimi akciami totiž zneuctieva dejiny a pokúša sa budúcim generáciám ukradnúť pamiatku na osloboditeľa Prahy a Česka od fašistického moru, myslí si.
Kolář vo svojom liste tvrdí, že odstránenie pomníka vyvolalo neadekvátnu reakciu zo strany Ruska a že sa na adresu českých mestských politikov ozývajú všelijaké hrozby, vrátane výziev na likvidáciu, a sú označovaní za nacistov. Je tiež presvedčený, že Európska komisia musí odsúdiť konanie Ruska, ktoré je zasahovaním do vnútorných záležitostí Českej republiky.
Odstránenie pomníka maršala Koneva
3. apríla 2020 radnica Prahy 6 nechala demontovať sochu maršala Koneva a realizovala tým rozhodnutie zo septembra minulého roka, keď mestská časť odhlasovala odstránenie pomníka. Socha by mala skončiť v Múzeu pamäti 20. storočia, ktoré plánuje vybudovať hlavné mesto, ale zatiaľ sa nachádza v depozitári.
V súvislosti s odstránením pomníka maršala Koneva bolo v Rusku začaté trestné konanie. Ruskí vyšetrovatelia chcú potrestať osoby, ktoré sú zodpovedné za demoláciu sochy. Podľa ruského práva by vinníci mohli byť odsúdení až na jeden rok nápravných prác v prípade, že sa dostanú pred ruskú justíciu.