Nebezpečná TTIP už zajtra v Európskom parlamente

Nebezpečná TTIP už zajtra v Európskom parlamente

Brusel 7.júla 2015 (HSP)

 

Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) alebo po slovensky Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií je téma, ktorá na Slovensku akoby ani horúcou témou nebola, hoci v prípade schválenia sa nás bude bytostne dotýkať

Svetová pozornosť sa v súčasnosti upiera ku Grécku,  Islamskému štátu,  terorizmu, islamizácii a k Ukrajine. Tieto udalosti majú určite svoju prioritu a dotýkajú sa našich životov. Ale na ich pozadí, skryto, nepozorovane a veľmi potichu sa odohráva ďalší dôležitý zápas, ktorý sa nás môže v konečnom dôsledku dotknúť oveľa viac. Tou témou, ktorá postupuje potichu vpred, je TTIP, teda dohoda o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve medzi Európskou úniou a USA.

Reklama

O TTIP by sa pritom malo rokovať v Európskom parlamente už zajtra 8.júla. Pôvodne sa hlasovanie o TTIP malo uskutočniť už 10. júna tohto roku, avšak bolo vzhľadom k silnejúcim tlakom verejnosti odložené.

Táto kontroverzná dohoda mala za následok vznik Európskej občianskej iniciatívy STOP TTIP, pričom iniciatíva vyzbierala požadované minimum počtu podpisov v 14 (štrnástich) členských štátoch, teda dvojnásobok množstva potrebných krajín na obdržanie oficiálnej odpovede od Európskej komisie a na vypočutie v Európskom parlamente. Dva dni pred pôvodným rokovaním o TTIP dosiahol počet podpisov dva milióny a tak sa iniciatíva stala najväčšou európskou občianskou iniciatívou (ECI) od zavedenia tohto nástroja v roku 2012. K dnešnému dňu je vyzbieraných cez 2,3 milióna podpisov. Nebúri sa však len verejnosť v Európe, ale aj v USA prebehli silné protesty proti tejto dohode. Američania sa búria preto, lebo sú čím ďalej tým viac len obyčajnými otrokmi kapitálu a veľkých korporácií.

Reklama

Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) alebo po slovensky Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií je téma, ktorá na Slovensku akoby ani horúcou témou nebola, hoci v prípade schválenia sa nás bude bytostne dotýkať. V prípade, ak do vyhľadávača zadáte skratku TTIP, tak vás v zásade odkáže na dve kategórie stránok – buď chválospevy na TTIP alebo len negatíva. Poďme sa teda pozrieť na to, čo TTIP vlastne znamená.

TTIP môže priniesť viacero pozitív. Okrem zrušenia väčšiny ciel a kvót predovšetkým rozšíri vývozné príležitosti pre európske podniky, čo podporí vznik nových pracovných príležitostí. Už dnes sa vývoz podpisuje pod 30 miliónov pracovných miest v EÚ, z toho 250-tisíc na Slovensku. Export spravidla vytvára pracovné miesta s vyššou kvalifikáciou a vyššími mzdami.

Dohoda by mala byť výhodná aj pre slovenský automobilový priemysel. Odbúranie prekážok by malo zvýšiť export európskych áut o 40 percent, z čoho budú mať prospech nielen automobilky na Slovensku, ale aj stovky podnikov, ktoré im dodávajú technológie, súčiastky či náhradné dielce. Zníženie nákladov na obchod pomôže znížiť ceny a rozšíriť výber pre spotrebiteľov.

Dohoda by mala mať osobitnú kapitolu venovanú malým a stredným podnikateľom. Mala by odbúrať množstvo byrokratických prekážok, ktoré bránia týmto podnikom pri vstupe na americký trh (clá, duplicitné overovanie výrobných procesov a pod.)

V rámci TTIP dohody má dôjsť aj k zjednoteniu štandardov, vrátane potravinárskych. A z mnohých strán sa šíria preto hlasy, že v rámci tejto dohody ide najmä o pretlačenie GMO plodín do zatiaľ trucujúcej Európy.

Reklama

Keď tak pozorujeme túto úpornú snahu vnútiť nám niečo výhodné, mali by sa nám rozblikať všetky výstražné kontrolky. Celý proces je veľmi netransparentný. Okruh subjektov, ktoré majú k dispozícii informácie o rokovaniach, je mimoriadne striktne obmedzený a ani volení zástupcovia občanov k nim nemajú prístup.

TTIP je pripravovaná dohoda o zóne voľného obchodu medzi EÚ a USA a ak ju Európsky parlament aj americký Kongres schvália, pôjde o najväčšiu dohodu svojho druhu na svete. Zmluva by mala podľa odhadov priniesť ekonomike štátov EÚ 120 miliárd eur, 90 miliárd tej americkej a zvyšku sveta 100 miliárd eur. TTIP ale vyčítajú to, že posilní pozíciu nadnárodných korporácií, obmedzí demokraciu a sťaží úlohu národných vlád pri regulácii trhu v prospech občanov.

Prispeje k zrýchleniu ekonomického rastu a zlepšeniu zamestnanosti na oboch stranách Atlantiku. Vytvorí sa bezbariérový trh s veľkosťou 820 miliónov spotrebiteľov, pričom sa odstránia aj mnohé regulácie, ktoré delia USA a EÚ a budú harmonizované rôzne štandardy. Podľa prepočtov Európskej komisie by to mohlo EÚ priniesť okolo 200 miliárd pridanej hodnoty, čo je v prepočte 545 eur na obyvateľa.

Avšak silnejú hlasy, ktoré odmietajú pozitívne dopady TTIP. Podľa Jeronima Capalda z americkej Tuft university by najhoršie dopadli krajiny severnej a západnej Európy, teda najvyspelejšie štáty na starom kontinente. Tieto ekonomiky by utrpeli výrazný pokles v raste hrubého domáceho produktu, a to až do mínus 0,5 percenta. Hospodárstvo Francúzska by pokleslo o 0,48 percenta a podobne postihnuté by bolo aj Nemecko, od ktorého je do veľkej miery závislé Slovensko.

Preto Capaldo odhaduje, že TTIP by sa negatívne podpísala aj pod nezamestnanosť. Predchádzajúce analýzy hovorili o milióne nových pracovných miest v USA a o 1,3 milióne v EÚ v priebehu niekoľkých rokov. Realita by však bola úplne opačná. „TTIP by spôsobila nárast nezamestnanosti. Predpokladáme, že zhruba 600 tisíc pracovných miest v EÚ by zaniklo,“ tvrdí Capaldo. A znovu by utrpeli aj veľké krajiny ako Nemecko a Francúzsko. V neposlednom rade by postihnutý trh práce zasiahol aj príjmy samotných zamestnancov.

Reklama

Podnikom narastie konkurencia, čo môže v konečnom dôsledku vyvolať tlak na marže a zisky. S Transatlantickým obchodným a investičným partnerstvom (TTIP) medzi Európskou úniou a USA je spojená obava v súvislosti so súkromnými arbitrážnymi súdmi. Arbitrážne súdy majú svojich odporcov, nakoľko súkromné firmy a monopoly by sa tak stali imúnnymi voči zákonom suverénnych krajín. Arbitrážna komisia by bola nadradená európskym súdom.

V dôsledku TTIP partnerstva by tak napríklad francúzske zákony proti geneticky modifikovaným potravinám mohli byť zvrhnuté napríklad súdnymi žalobami podanými firmou Monsanto ako “prekážky obchodu”. Krajiny, ktoré vyžadujú testovanie dovážaných potravín (napríklad test bravčového mäsa na prítomnost svalovca a iné testy) budú firmami zažalované, pretože miestne zákony a nariadenia zvyšujú cenu dovozu a tak sa stávajú prekážkou obchodu. Štáty, ktoré povoľujú výrobu farmaceutických generík, by mohli byť veľkými koncernami taktiež zažalované.

Na uvoľnenie obchodu nepotrebujete roky trvajúce rozhovory ani tisíc stranové dokumenty – stačí odstrániť vybudované prekážky. TTIP na jednej strane trocha uvoľní obchod, na strane druhej naň však položí obrovskú konštrukciu transatlantických regulácií. Zajtra budeme múdrejší.

Eva Filipková

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:38

Výjazd a vjazd na rýchlostnej ceste R1 v Banskej Bystrici v smere na Brezno v piatok od 19.00 h úplne uzavrú. Dôvodom je obnova asfaltového krytu vozovky. Na dopravné obmedzenie upozorňuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti.

13:37

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) bude v máji a júni pokračovať v pravidelnej údržbe a servise tunelov po Slovensku. V nasledujúcich týždňoch čaká údržba tunely Šibenik, Svrčinovec, Poľana, Žilina, Ovčiarsko, Bôrik, Branisko, Považský Chlmec a podjazd Lučivná. V čase údržby budú tunely uzavreté a doprava bude presmerovaná na súbežné cestné komunikácie. NDS o tom informovala v piatok.

13:36

V roku 2023 ukončil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR 35 kontrolných akcií v 135 subjektoch, ktorým adresoval 227 odporúčaní na zlepšenie stavu a riešenie nedostatkov. Výsledky kontrol sú alarmujúce a Slovensku chýba strategické smerovanie, uviedol v piatok NKÚ v zverejnenej správe o kontrolnej činnosti, ktorú predložil do Národnej rady SR.

13:35

Informácie o príjemcoch cezhraničných platieb zbiera finančná správa (FS) do konca apríla. Potrebné údaje musia zaslať poskytovatelia platobných služieb cez formulár FS. V piatok to pripomenula Drahomíra Adamčíková z Finančnej správy SR.

13:35

Sociálna posisťovňa (SP) oznámi schválenie poskytnutia úľavy z odvodov oprávneným potravinárskym firmám do konca apríla. Oznámil to hovorca SP Martin Kontúr. Po schválení štátnej pomoci tak zamestnávateľ – potravinár podľa neho zaplatí za apríl znížené poistné.

13:34

Vláda pripravuje nové, progresívnejšie sadzby zdanenia príjmov fyzických osôb. Vyššie zdanenie bude však znamenať trestanie úspešných ľudí. Uviedol to predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling za účasti poslanca Národnej rady SR Mariána Viskupiča s odvolaním sa na Program stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý bol schválený vládou. Podľa Viskupiča by najvyššie zdanenie fyzických osôb malo v SR dosiahnuť úroveň až 32 %.

13:16

Čína označila v piatok tvrdenia, že v Nemecku pôsobia čínski špióni, za “číry výmysel”.

Nemecká veľvyslankyňa v Pekingu vo štvrtok uviedla, že si ju predvolali čínske úrady v spojitosti so zadržaním štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže pre Čínu.

13:08

Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartovacím momentom veľkých modernizačných programov na obdobie desiatich rokov. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok po pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívania eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD).

Fico, Kmec
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) gestikuluje počas vyhlásenia po spoločnom pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD)
12:47

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok oznámila, že zadržala dvoch ľudí obvinených zo sympatizovania s ukrajinskými nacionalistami a z plánovania útokov na policajné či vojenské objekty v Rusku.

K zatknutiam došlo vo Volgogradskej oblasti ležiacej na juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou.

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali