Ruská základná škola v Bratislave: Sme najmenšia škola s najväčším srdcom

Ruská základná škola v Bratislave: Sme najmenšia škola s najväčším srdcom

Bratislava 20. januára 2018 (HSP/sputnik/Foto: Sputnik- Artur Bekmatov)

 

Ruská základná škola v bratislavskej Petržalke má za sebou prvý polrok. Je jedinou svojho druhu na Slovensku a napriek skromným začiatkom jej zriaďovateľ Jozef Bača verí, že projekt má sľubný potenciál a s postupom času sa rozbehne.

Ruská základná škola v bratislavskej Petržalke

Škola začala s jednou triedou prvákov zo siedmych krajín — Slovenska, Ruska, Bieloruska, Ukrajiny, Kazachstanu, Francúzska a Južnej Kórey. Jozefovi Bačovi, ktorý za projektom stojí, trvalo takmer tri roky, pokým svoj nápad dokázal zrealizovať. Pochvaľuje si najmä ľudský prístup úradníkov pri vybavovaní potrebných povolení. „Dostojevskij povedal, že nevedel, koľko dobrých ľudí je na svete, až kým sa nedostal na Sibír. Vždy keď mu tam „išlo o krk”, tak sa objavil nejaký dobrý človek, ktorý mu pomohol. Ja hovorím, že nikdy som nevedel, koľko dobrých úradníkov existuje, až kým som nezriaďoval túto školu,” hovorí Bača.

Reklama

Učiť sa ruštinu a učiť sa v ruštine nie je to isté

Prváci majú rovnaký študijný plán ako ich rovesníci na ostatných školách, vychádza teda zo Štátneho vzdelávacieho programu. Rozdiel je len v tom, že žiaci sa učia striedavo v ruštine a slovenčine. Škola je tým pádom unikátna, pretože na Slovensku síce existujú základné školy, v ktorých sa vyučuje ruština, ale podľa Baču je rozdiel učiť sa po rusky a učiť sa v ruštine. Žiaci by tak po absolvovaní školy mali zvládať oba jazyky na excelentnej úrovni. „Tak, že Slovák nerozozná, že nehovorí so Slovákom a Rus nerozozná, že nehovorí s Rusom,” dodáva Bača. Deti sú už teraz schopné striedať oba jazyky, čo si rodičia a učitelia všimli v komunikácii žiakov počas prestávok.

Reklama

Malí prváčikovia z ruskej školy však musia zvládať nielen komunikovať striedavo v ruštine a slovenčine, ale sa aj učiť dve písma naraz. Pre niektoré deti to môže byť náročnejšie, no škola to kompenzuje trpezlivosťou učiteľov a individuálnym prístupom ku každému žiakovi. „Ja verím, že to zvládnu,” hovorí Bača a dodáva: „Dokonca to môže byť zaujímavejšie, pretože to pomáha uvedomovať si niektoré rozdiely. Pokiaľ máte to isté písmeno, ktoré má v dvoch jazykoch rôzne hláskové významy, tak deti si môžu po čase uvedomovať, že svet nie je jeden a nalinajkovaný, ale že je rozmanitý. A práve v tejto rozmanitosti je sila našej školy — deti sa naučia, že svet nie je jednostranný a lepšie sa naučia reagovať na meniace sa podmienky.”

Politika prichádza a odchádza

Viaceré médiá, ktoré o ruskej škole informovali sa Jozefa Baču pýtali na jej financovanie či šírenie ruského vplyvu na Slovensku. Takéto konšpirácie Bača odmieta. Do školy prichádzajú ľudia z Ruska, Ukrajiny, Francúzska, no u nikoho ani len nenapadne zisťovať politické postoje. „Zisťujeme, ako môžeme konkrétnemu dieťaťu v maximálnej možnej miere pomôcť a čím môžeme rozvinúť jeho talent,” hovorí Bača a dodáva: „Politiku nechávame na iných, lebo história dokazuje, že politika prichádza a odchádza — čo bolo biele, je čierne a čo bolo čierne je biele a po čase zase naopak. My chceme predovšetkým spájať.”

Na otázky o financovaní Bača s obľubou a úsmevom odpovedá, že ak by sa nejaký ruský oligarcha ochotný podporiť školu našiel, bol by len rád. Realita je však iná. Ako každý rozbiehajúci sa projekt, aj ruská škola sa stretáva s mnohými problémami, no ich prekonávanie utužuje kolektív rodičov a podporovateľov školy, ktorý sa môže s otváraním ďalších ročníkov rozširovať. „Preto hovorím, že sme zrejme najmenšou školou na Slovensku, ale s najväčším srdcom,” dodáva Bača.

Opatrné plány

Reklama

Chod školy pomáhajú financovať najmä rodičia. Jednou z nich je aj Gabriela Kvasnicová, ktorej pri výbere školy imponovalo, že sa v Petržalke vytvára niečo nové. Podľa jej slov má rada ľudí, ktorí sa neboja prijímať nové výzvy a kreatívne vytvárať niečo nové. V prípade školy verí, že takéto prostredie bude formovať aj jej sedemročnú dcérku, ktorá školu navštevuje. Vyhovuje jej individuálny prístup či už učiteľov k žiakom alebo školy k rodičom, napríklad na rodičovských združeniach: „Sú to také neformálne stretnutia, na ktorom sú okrem rodičov, aj pani učiteľky a pán Bača. Riešime, čo by sme potrebovali, ako by sme si to predstavovali a vedenie školy nám zase predstaví, čo nám môže ponúknuť. Výhodou teda je, že nás tu nie je príliš veľa,” hovorí mladá mamička.

Spokojná je aj ďalšia matka Guľbibi Chamidovová, ktorá pochádza z Kazachstanu. Pracovala pre nadnárodnú korporáciu vo Francúzsku, kde sa aj vydala a porodila dcérku, ktorá tak logicky hovorí po francúzsky, no po rusky menej. Keď Guľbibi preložili na Slovensko, rozhodla sa, že dcéru umiestni do ruskej školy, aby sa naučila ruštinu, ale aj jazyk krajiny, v ktorej vyrastá, teda slovenčinu. „Ruskú školu podporujem, pretože dcérke otvára nový svet a kultúru,” hovorí rodáčka z Kazachstanu.

Plány do budúcna sú opatrné. Bača hovorí, že ak by sa dalo platiť sľubmi, tak sú najbohatšou školou. Momentálne ju finančne podporujú rodičia a okruh ich známych, časť prostriedkov prichádza aj z ministerstva školstva. V nefinančných oblastiach škola spolupracuje aj s ruskou ambasádou či Ruským centrom vedy a kultúry v Bratislave. Podľa vedenia školy je najbližšou ambíciou otvoriť aj v budúcom roku triedu pre prvákov, preto majú 6. a 7. apríla v pláne zorganizovať zápis nových žiakov.

Artur Bekmatov – názor autora sa nemusí zhodovať s názorom redakcie

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali