Národná rada vyslovila súhlas s kontroverznou vojenskou zmluvou medzi SR a USA. Pozrite si “tabuľu hanby”

Národná rada vyslovila súhlas s kontroverznou vojenskou zmluvou medzi SR a USA. Pozrite si “tabuľu hanby”

Bratislava 9. februára 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/TASR/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák, Pavol Zachar)

 

Poslanci NR SR v stredu odsúhlasili dohodu o obrannej spolupráci Slovenska s USA. Za hlasovalo 79 poslancov zo 140 prítomných, proti bolo 60. Potrebná je ešte ratifikácia dohody prezidentkou SR. Dohoda má umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Výsledok hlasovania
Výsledok hlasovania

 

Reklama

15:07 – Schválenie dohody o obrannej spolupráci s USA sa stalo súčasťou boja o budúcnosť a charakter Slovenska. Vyhlásila to predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová v reakcii na schválenie zmluvy v Národnej rade (NR) SR. Jej strana výsledok hlasovania víta.

 

Reklama

14:50Odsúhlasenie dohody o obrannej spolupráci s USA je hlasom zodpovednosti a zároveň jasným “nie” populizmu, hystérii a cynizmu v podaní opozície a extrémistov. Vyhlásila to predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Šéfka Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (SaS) dodala, že opozícia sa zahráva s naším bezpečnostným zakotvením.

“To, čo robili opoziční poslanci, bolo hanebné, ale zároveň vonku sa ukázalo, aká veľká časť spoločnosti je rozdelená, nevie sa zorientovať v informáciách a dezinformáciách,” povedala na tlačovej konferencii Zemanová. “Bezohľadná opozícia celé týždne manipulovala verejnou mienkou, klamala o našich spojencoch a prekročila všetky medze,” dodala. Hlasovaním sa podľa Zemanovej potvrdilo, že Slovensko si plní svoje medzinárodné záväzky, že patrí na Západ, do EÚ a NATO.

51. schôdza Národnej rady SR
Na snímke poslankyňa NRSR Anna Zemanová (SaS)

Marcinková je presvedčená, že hlasovanie o obrannej dohode presiahlo otázky bezpečnosti a obrany tejto krajiny. “Atmosférou, ktorú v spoločnosti vytvorila opozícia, nastolila úplne inú diskusiu. Úplne iný zápas, a to zápas, kam má Slovensko patriť,” skonštatovala s tým, že 79 hlasov považuje za krehké víťazstvo vzhľadom na to, ako sa atmosféra v spoločnosti vybičovala. “Títo politici sa zahrávajú s naším európskym a bezpečnostným zakotvením,” povedala na margo opozície.

Hoci predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) sa pri hlasovaní o dohode zdržal, Zemanová vníma ako kľúčové to, že dohodu schválili a podporilo ju 79 poslancov.

Šéfka klubu SaS si myslí, že parlamentná stráž nie je potrebná. Treba však podľa nej zabezpečiť, aby sa nemohlo stať, že poslanci prídu do pléna NR SR so zbraňou, keďže pri vstupe do budovy neprechádzajú kontrolou. “Táto diskusia na grémiu odznela a boli reálne obavy, či v ten deň, keď sa rokovalo o zmluve, náhodou nemajú pri sebe zbrane,” dodala.

Reklama

 

14:30Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje vôľu poslancov a dohodu o obrannej spolupráci s USA je pripravená ratifikovať po tom, ako jej bude doručená. Pre TASR to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec v reakcii na odsúhlasenie dohody v parlamente. Ratifikácia prezidentkou je potrebná na to, aby zmluva platila.

Zuzana Čaputová
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová

 

14:25 –  Poslanec NR SR na sociálnej sieti zverejnil: “Takto dnes nejeden poslanec na poslednú chvíľu dobrovoľne a bez nátlaku zmenil názor, aby mohol voliť v súlade so svojím vedomím a svedomím.”

 

Reklama

 

14:05Premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽANO) ocenili, že Národná rada (NR) SR v stredu odsúhlasila dohodu o obrannej spolupráci s USA.

Predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) hovorí o historickom okamihu. Zhodujú sa, že uzavretie dohody posilní bezpečnosť Slovenskej republiky.

Predseda vlády ubezpečil, že dohoda nepredstavuje koniec slovenskej suverenity. “Nikto nám tu nejde navoziť jadrové zbrane, ani sem neprídu tisíce vojakov s cieľom napadnutia Ruska,” deklaroval. Ako zhodnotil, debata o obrannej dohode demaskovala opozíciu. Neváži si podľa neho parlament ani občanov. “Strana, ktorej nominanti sa priznávajú k závažným trestným korupčným činom, a zároveň extrémisti sa spájajú,” povedal.

“Bolo to zásadné rokovanie aj pre mňa. Chcel som vidieť, či je vládna koalícia za to, aby tu naďalej bola demokracia, sloboda, prosperita a všetko to, čo sme chceli už od roku 1989. A stalo sa. Je to veľký moment,” komentoval minister obrany. Vyzdvihol, že poslanci odolali tlaku na sociálnych sieťach či “organizovanej demonštrácii” pred parlamentom. Zopakoval, že dnešní lídri opozície Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (nezaradený) boli tí, ktorí zmluvu na 90 percent dojednali.

 

13:55 – Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš je rád, že Slovensko sa pridalo k 23 krajinám NATO, ktoré už obdobnú obrannú zmluvu majú. Verí, že prezidentka proces nebude komplikovať či zdržiavať.

“Je to moment, ktorým sme podčiarkli našu zahraničnopolitickú a bezpečnostnú orientáciu,” uviedol Krúpa.

13:50 – Podľa poslanca zo strany Za ľudí Juraja Šeligu koaliční partneri nepovažujú za problém to, že sa predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) pri hlasovaní zdržal. Vopred ich totiž o postupe poslancov Sme rodina informoval. “Predseda sa vyjadril jasne v tom smere, že podporuje našu zahraničnopolitickú orientáciu. Dohoda bola taká, že sme vedeli, že táto dohoda prejde, vopred nás o svojom postoji informovali a my to rešpektujeme. Napriek rôznym názorom koalícia ukázala, že jej ide o výsledok,” povedal Šeliga s tým, že hlavné je, že dohodu väčšina odsúhlasila.
13:10 – Politológ Eduard Chmelár zdôraznil, že dnes sme spoznali dve tváre Slovenska. “Jednu predstavuje Petra Vlhová, ktorá získala pre Slovensko historicky prvú medailu v lyžiarskych disciplínach na olympijských hrách, a hneď zlatú. Nebol to zázrak, bol to akt spravodlivosti za nesmiernu húževnatosť a odhodlanie, za túžbu byť najlepší a priviesť našu vlasť k triumfu. O pár hodín neskôr sme spoznali tvár zrady, takú častú v našich moderných dejinách. Arogantnú, bezočivú, bezohľadnú, ktorá si presadila svoje napriek obrovskému odporu slovenskej verejnosti. Kým Petra Vlhová obdarovala radosťou Slovensko, 79 zradcov darovalo Slovensko cudzím záujmom.”

Reklama

Chmelár napísal, že tu už nejde o studenú občiansku vojnu. Slovensko je podľa jeho slov “na barikádach”. “A keďže jedna spupná mocenská menšina nechce počúvať národ, keďže nás už nespája takmer nič a nemáme ani hlavu štátu, ktorá by túto priepasť dokázala alebo aspoň chcela zaceliť, neskončí sa to dobre. Hanbite sa všetci, ktorí ste to spôsobili. Takto rozohniť a rozoštvať národ je neospravedlniteľné. Je tu tak dusno, až sa čudujem, že sa nestrieľa. Lebo vy všetci, ktorí ste nasilu pretlačili túto zradcovskú zmluvu, ste spôsobili, že demokracia je mŕtva. Nie tie hulákajúce skupinky fašistov, to vy ste jej skutočnými hrobármi, lebo ste spôsobili, že slová ako sloboda, rovnosť, demokracia sú definitívne vyprázdnené a už navždy budú zapáchať hnojom, ktorý ste do slovenskej politiky naviezli a ktorý podporujete.”

 

12:55 – Prejav Mariana Kotlebu pred NR SR po schválení vojenskej zmluvy s USA:

 

Reklama

 

12:45 – Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini na tlačovej konferencii avizoval, že podľa jeho názoru teraz dôjde ku spojeniu celej opozície v otázke snahy o vypísanie referenda s viacerými otázkami vrátane prítomnosti amerických vojakov na území SR. Súčasťou referenda by mali byť aj predčasné parlamentné voľby alebo sociálna otázka napríklad o opätovnom zastropovaní odchodu veku do dôchodku.

 

 

Reklama

Pellegrini vyzval prezidentku Čaputovú, aby neratifikovala zmluvu o obrannej spolupráci Slovenska s USA. Apeluje, aby počkala so svojím podpisom na vývoj referendovej iniciatívy v tejto súvislosti i na výsledky prípadného referenda. Namieta tiež spôsob i formu prerokovania a prijatia dohody v parlamente.

“Prezidentka nevyhovela hlasu ľudí,” vyhlásil Pellegrini a kritizoval, že sa neobrátila so znením dohody na Ústavný súd SR. Poukázal pritom aj na stanovisko generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý dohodu označil za nevýhodnú pre Slovensko. Expremiér preto vyzval prezidentku, aby zmluvu nepodpísala, počkala na referendum a aby vypočula svoj ľud.

V súvislosti s mimoriadnou schôdzou NR SR k dohode Pellegrini skonštatoval, že fatálne zlyhalo vedenie parlamentu. Poznamenal, že dejiny parlamentarizmu nepoznajú hanebnejší spôsob a formu, akou bola zmluva schválená. Namieta skoršie ukončenie diskusie, hovorí o chybe. “Koalícia tupou silou dokáže v NR SR presadiť akýkoľvek nezmysel, akúkoľvek vec,” dodal. Šéfovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) vyčíta, že neurobil poriadok. Mal podľa neho nájsť vhodný spôsob na riešenie obštrukcií ĽSNS, ktorá narúšala rokovanie a blokovala rečnícky pult v rokovacej sále.

Podotkol tiež, že v otázke obrannej zmluvy zlyhal aj premiér Eduard Heger (OĽANO). Neupokojil podľa neho dostatočne situáciu v spoločnosti. Pellegrini si myslí, že premiér mal vystúpiť aj v parlamente a mal verejnosti vysvetľovať pochybnosti.

Pellegrini má pochybnosti aj o tom, prečo chcela koalícia zmluvu tak rýchlo prerokovať. “Buď je vláda tlačená niekým, aby to okamžite schválila a vyhovela záujmu druhej zmluvnej strany, alebo, ak to tak nie je, tak táto rýchlosť len potvrdzuje, že sa vládna koalícia extrémne bojí nálad spoločnosti a odporu,” uviedol.

Prezidentka Čaputová už uzavretie dohody podporila. V snahe zmierniť obavy časti verejnosti doložila k splnomocneniu na podpis interpretačné vyhlásenie. Obsahuje výklad častí zmluvy vyvolávajúcich najviac otáznikov. Vlastnú interpretačnú doložku priložila aj americká strana, podľa prezidentky je obsahovo v súlade so slovenskou. Samotnú dohodu podpísali SR a USA minulý týždeň v americkom Washingtone. Národná rada ju odsúhlasila v stredu napoludnie, za bolo 79 zo 140 prítomných poslancov.

 

Reklama

12:30 – V priestore medzi Bratislavským hradom a Národnou radou sa znovu zhromaždili demonštranti. Informoval o tom Marek Géci zo strany Život – Národná strana.

 

 

 

12:20 – Pred novinármi vystúpil aj poslanec Martin Borguľa (Sme rodina) a následne aj nezaradení poslanci za stranu Republika:

 

Reklama

 

12:15 – Branislav Becík zo strany Hlas-SD zverejnil zoznam poslancov, ktorí hlasovali za zmluvu DCA a nazval ho “tabuľou hanby”.

 

 

Reklama

 

12:00 – Premiér Eduard Heger ocenil schválenie dohody o obrannej spolupráci Slovenska s USA poslancami Národnej rady. Podľa neho išlo o odvahu. Predseda vlády to uviedol na sociálnej sieti. “Ďakujem poslancom za ich odvahu postaviť sa za bezpečnosť Slovenska,” povedal premiér.

Šéf SNS Andrej Danko uviedol: “79 poslancov NR SR schválilo prítomnosť cudzích vojsk na území SR. Mená týchto poslancov vojdú do dejín ako mená zradcov Slovenska. Dokonali skazu a žiaľ sú tak hlúpi, že si ani neuvedomujú dôsledky svojho konania. Je mi to nesmierne ľúto,” hnevá sa predseda národniarov.

 

11:50 – Poslanci za Smer-SD zorganizovali tlačový brifing:

 

Reklama

Opozičný Smer-SD spustí v najbližšej dobe petičnú akciu za vyhlásenie referenda s tromi otázkami. Jednou z nich bude aj otázka týkajúca sa obrannej zmluvy s USA, ktorú v stredu odobrila Národná rada. Predseda NR SR Boris Kollár si podľa Fica nevie urobiť poriadok a namiesto toho ukončil diskusiu, hoci bolo do nej prihlásených 30 rečníkov.

“Spúšťame petičnú akciu. Súčasťou bude aj otázka, ktorá sa týka tejto zradcovskej dohody. V prípade platného výsledku referenda výsledok má silu ústavného zákona, čo bude zaväzovať ústavných činiteľov, pokiaľ ide o prístup k tejto zmluve. Verím, že občania SR povedia zmluve nie,” povedal na tlačovej konferencii Fico a vyzval ľudí podporiť referendum.

Referendum by malo obsahovať aj otázku týkajúcu sa predčasných volieb. Tretia otázka sa bude podľa Fica pravdepodobne týkať zastropovania dôchodku. Otázku o zmluve s USA ešte formulujú. Pred časom hovoril, že otázka by sa mala týkať vypovedania zmluvy s USA.

Kritizoval tiež diskusiu v pléne. “V čase, keď bolo do rozpravy prihlásených 30 poslancov, z toho 25 opozičných, v takejto vážnej veci sa vládna väčšina rozhodla silou ukončiť rozpravu v NR SR. Namiesto toho, aby si predseda NR SR hľadal nejaké riešenie,” povedal Fico s tým, že ide o porušenie princípov parlamentarizmu a demokracie.

Šéf Smeru-SD zopakoval, že zmluva je nevýhodná pre Slovensko, porušuje suverenitu a nevyplýva z nášho členstva v NATO. Dohoda podľa neho hovorí, že v niektorých veciach bude mať na území SR prednosť právo USA pred slovenským právom. “Odovzdali sme vzdušný priestor a letiská pod kontrolu USA,” myslí si šéf strany.

Upozornil tiež na stredajšie rozhodnutie vlády o vyslaní  slovenských vojakov, ktorí budú cvičiť v Poľsku i na Ukrajine. Rozšírením výcvikových aktivít na prvý polrok reagujú Ozbrojené sily (OS) SR na vývoj bezpečnostnej a geopolitickej situácie v Európe. Fico to označil za provokáciu.

 

Reklama

11:45 – V hlasovaní bolo prítomných 140 zákonodarcov, za hlasovalo 79, proti 60, zdržal sa jeden.

Obrannú zmluvu podporili SaS a OĽANO, proti boli poslanci OĽANO Romana Tabák a Milan Kuriak. Za dohodu hlasovali aj nezaradení poslanci zo strany Za ľudí a tiež nezaradení poslanci Tomáš Valášek s Miroslavom Kollárom.

Hnutie Sme rodina nehlasovalo jednotne, proti boli Martin Borguľa, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský, Petra Hajšelová, Igor Kašper a Miloš Svrček. Predseda hnutia a NR SR Boris Kollár sa zdržal.

Proti dohode hlasovali jednotne poslanci Smeru-SD, ĽSNS a nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho aj Tomáša Tarabu či Milana Mazureka.

Národná rada SR rokovala o dohode na mimoriadnej schôdzi v utorok (8. 2.). Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) zdôraznil význam dohody aj pre obranu krajiny. O slovo požiadal aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, no poslanci mu to neumožnili. Jeho prejav neskôr prečítal podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD). Žilinka označil zmluvu za nevýhodnú. Kritizoval ju aj líder Smeru-SD Robert Fico, ktorý hovoril okrem iného o odovzdaní časti suverenity SR.

Reklama

 

Výsledky hlasovania NR SR o vojenskej zmluve DCA medzi SR a Spojenými štátmi

 

11:40 – V hlasovaní o samotnom návrhu vojenskej zmluvy SR a USA vládna koalícia uspela. Národná rada vyslovila súhlas s kontroverznou zmluvu.

V Národnej rade vyhlásili päťminútovú prestávku.

 

11:35 – Ani spoločný pozmeňujúci návrh poslancov Fica, Kéryho a Faiča (všetci Smer-SD) neprešiel.

 

11:30 – Začína sa hlasovať. Ako prvé sa hlasuje o procedurálny poslanca Suska zo Smeru-SD o odložení hlasovania. Návrh nebol schválený. Podobne neprešiel ani druhý podobný procedurálny návrh Suska.

 

11:15 – Poslanci Marián Kéry a Robert Fico (obaja Smer-SD) navrhli, aby bolo hlasovanie o zmluve DCA odložené. Fico pripomenul, že vláda SR dnes schválila účasť slovenských vojakov na cvičení na území Ukrajiny, čo je podľa neho “nevídané”. Fico zopakoval, že zmluva je nevyvážená a nevýhodná a nezvyšuje bezpečnosť Slovenskej republiky.

Podľa lídra ĽSNS Mariána Kotlebu, ak zmluva s USA prejde, pôjde o parlamentnom schválenú vlastizradu. “Ani jeden poslanec, ktorý ma v srdci Slovensko, nemôže zahlasovať za túto zmluvu,” vyhlásil.

Anna Zemanová za SaS a Michal Šipoš za OĽaNO deklarovali, že ich kluby budú hlasovať za.

 

11:05 – Riadna schôdza NR bola prerušená. Šéf parlamentu Boris Kollár vyhlásil prestávku do 11:15. Následne príde na rad dlho očakávané hlasovanie o zmluve DCA. Šéf Smeru-SD Robert Fico požiadal prestávku na poradu poslaneckých klubov.

 

Reklama

 

 

10:40 – Poslanci aktuálne stále rokujú v rámci riadnej schôdze NR SR o novele stavebného zákona. V čase 11:00 by malo dôjsť ku prerušeniu a malo by sa začať hlasovanie o vojenskej dohode medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi. Parlamentná matematika hovorí, že ak za zmluvu zdvihne ruku približne polovica poslancov hnutia Sme rodina, zmluva DCA bude schválená. Za budú hlasovať všetci zo SaS a Za ľudí, taktiež veľká väčšina klubu OĽaNO.

Premiér Eduard Heger verí, že parlament schváli dohodu o obrannej spolupráci s USA a následne ju podpíše prezidentka Zuzana Čaputová. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády. Zároveň odsúdil násilné správanie a agresiu počas utorkovej (8. 2.) parlamentnej rozpravy k zmluve.

Heger zdôraznil, že ide o obrannú dohodu, ktorej cieľom je chrániť suverenitu a územnú celistvosť Slovenska. Zmluva podľa neho nadväzuje na bezpečnostnú stratégiu a predstavuje kontinuitu v smerovaní Slovenska. Informáciu, že NATO je hrozbou voči Rusku, označil za klamstvo.

Poslanci
Poslanci NR SR

 

10:15 – Politický komentátor, exposlanec a exmoderátor Karol Farkašovský sa vyjadril ku včerajším aktivitám liberálnych poslancov zo SaS, najmä k vystúpeniu poslanca Petra Osuského. “Slovenský poslanec s americkou hymnou v mobile… Fotografia z tlačovky bude raz historická. Svoje tri minúty slávy zažil poslanec Osuský. Zrejme najstarší z koalície. Žiaľ, nedá sa povedať, že aj najrozumnejší. Ortodoxný zástanca všetkého čo je od nás na Západ a bigotný liberál – odmietač všetkého, čo je od nás na východ. Osuský, ktorý mal v minulom volebnom období na svojom mobile nastavené ako zvonenie – hymnu USA. Áno, čítate dobre. To je „vlastenecký majestát“ slovenského poslanca SaS a dôkaz jeho intelektuálnych mantinelov v politike. A celkom jasná odpoveď na otázku komu vlastne slúži.”

“Na úvod pateticky uviedol, že všetci s ním stojaci poslanci a minister si pamätajú mrazy, ktoré k nám 50 rokov prichádzali z Kremľa a historické míľniky, ktorými Slovensko prešlo. Tak len pre jasnú predstavu – čo sú to za „pamätníci“. Čo a aké míľniky si môžu pamätať poslanci s ročníkom narodenia: Šipoš 1982,  Šeliga 1995, Stančík 1995, Čekovský 1991, Krúpa 1965,  Naď 1981. Veď pri spomínaných míľnikoch mnohí ešte ani len v pláne neboli. Tak pán Osuský, trojstoličkový poslanec – magistrátu, VÚC aj parlamentu – druhýkrát treba lepšie počítať a premyslenejšie argumentovať. A ako poslancovi slovenského parlamentu odporúčam nahradiť americkú hymnu ako vyzváňanie v mobile niečím írečitým slovenským. Bolo by to voči voličom férovejšie,” odporúča Farkašovský.

 

10:00 – Ministerstvo obrany SR v stredu vydalo stanovisko, v ktorom uviedlo, že víta opatrenia posilňujúce našu obranyschopnosť. “Ozbrojené sily SR vítajú všetky prijímané opatrenia, ktorých cieľom je posilnenie bezpečnosti Slovenskej republiky ako člena Severoatlantickej aliancie.”

“Dohody o obrannej spolupráci medzi jej členmi sú jedným z takýchto krokov, ktorý prispieva k zvyšovaniu interoperability ozbrojených síl jednotlivých členov. Koordinácia spoločných aktivít umožňuje ozbrojeným silám efektívnejšie využívať pridelené prostriedky na zvyšovanie operačnej pripravenosti jednotlivých ich zložiek,” píše sa vo vyhlásení Ozbrojených síl.

„Sme pripravení využiť každú príležitosť na posilnenie našej pripravenosti splniť hlavnú úlohu ktorá je pred Ozbrojené sily SR postavená v zmysle platnej legislatívy, takouto príležitosťou je pre nás aj dohoda o obrannej spolupráci s našim strategickým partnerom , so Spojenými štátmi americkými,“ uviedol generál Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu OS SR.

Významným prínosom dohody o obrannej spolupráci je podľa rezortu pod vedením ministra Jaroslava Naďa zvýšenie flexibility pri organizácii spoločných výcvikov a cvičení, ale aj možnosť obnovy dlhodobo zanedbávanej infraštruktúry ozbrojených síl, ktorá je určená na plnenie úloh obrany Slovenskej republiky v rámci systému kolektívnej obrany.

 

Reklama

9:05 – Poslanec Milan Mazurek (Republika) v stredu kritizoval, že koaliční poslanci v utorok večer odhlasovali ukončenie rozpravy ku vojenskej dohode s USA. “Včerajší deň sa do histórie zapíše nie len ako odporná vlastizrada zo strany vládnych poslancov a ministrov, ale aj ako zrušenie parlamentnej demokracie priamo v pléne Národnej rady. Vládni poslanci si skrátka odhlasovali, že rozprava končí a my sme sa k zmluve nemohli vyjadriť. Pokračuje sa už len hlasovaním, dnes o 11:00. A to som chcel ísť vystúpiť v špeciálnom tričku, s odkazom pre pánov z Washingtonu.”

Mazurek označil súčasnú vládnu zostavu za “žumpu a odpad”. “Najväčšie dno, aké si viete predstaviť. Nesmieme sa ale vzdať! Nikdy a za žiadnu cenu! Nech je situácia akokoľvek zlá a človeka premáha pocit bezmocnosti. Už čoskoro sa to musí zlomiť a ten hnoj spoločne vykydáme!”

 

8:50 – Marian Kotleba z ĽSNS pozýva ľudí pred parlament: “Kto môžete, príďte dnes o 11:00 pred parlament!” Vyzval líder opozičnej strany na Facebooku.

Zopakoval, že hlasovanie “o invázii amerických vojsk na Slovensko” bude dnes o 11:00 hod. Včerajší priebeh rokovania, keď: vládni poslanci z parlamentu vyhodili generálneho prokurátora; polícia proti zhromaždeným ľuďom úplne bezdôvodne použila slzný plyn; a nakoniec koalícia odhlasovala zrušenie debaty k okupačnej zmluve svedčí len o jednom – vláda má jasnú úlohu od americkej ambasády okupačnú zmluvu schváliť za každú cenu a bez ohľadu na obete dnes! A viete prečo? Pretože ich plán je až neuveriteľne priamočiary. Takmer 4 000 amerických vojakov, ktorí na Slovensko prídu v rámci akože cvičenia Saber Strike, ktoré sa má konať v polovici februára, tu už bude môcť ostať natrvalo! Óóó, pardon, len na 11 rokov.”

 

8:20 – Nezaradený poslanec Martin Čepček (odídenec z OĽaNO) vo videu na sociálnej sieti priblížil včerajšie hlasovanie poslancov o tom, aby v pléne mohol prezentovať svoj prejav generálny prokurátor Žilinka:

 

 

 

8:15 – V utorok sa objavili dohady o možnom nátlaku alebo ovplyvňovaní niektorých koaličných poslancov pri hlasovaní o zmluve DCA. Robert Fico zo Smeru-SD naznačil, že s nátlakom na poslancov hnutia Sme rodina môže súvisieť včerajšie opätovné obvinenie bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý je manželom poslankyne Adriany Pčolinskej a bratom poslanca Petra Pčolinského (obaja Sme rodina). Spomenul aj možné vydieranie poslanca OĽaNO György Gyimesiho, ktorý je náhradníkom za ministra obrany Jaroslava Naďa.

K tejto téme sa v stredu ráno vyjadril poslanec Tomáš Taraba: “Najčastejšie slovo, ktoré včera medzi poslancami koalície bolo počuť je, že kto koho vydiera a vypaluje… Dávajú to už na Palermo,” komentuje spôsoby koalície opozičný poslanec Taraba.

 

8:00 – Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová dnes ráno vyhlásila, že poslanci parlamentu alebo prezidentka Čaputová by mali iniciovať disciplinárne konanie voči šéfovi GP Marošovi Žilinkovi. Remišovej prekáža pasáž zo včerajšieho prejavu Žilinku, v ktorom prirovnal vojenskú dohodu s USA ku zmluve so ZSSR o pobyte sovietskych vojsk na území bývalej ČSSR.

Reklama

 

7:25 – Rokovanie parlamentu bolo včera o 10. hodine večer ukončené ešte skôr ako so svojim príspevkom vystúpili všetci poslanci prihlásení do rozpravy.

Poslanci začnú rokovať dnes ráno o 9:00 riadnou schôdzou. Mimoriadna schôdza o vojenskej zmluve so Spojenými štátmi bude na programe opäť od 11:00 s tým, že dôjde ku finálnemu hlasovaniu.

 

7:00 – Poslanec Stanislav Mizík (ĽSNS) na sociálnej sieti zverejnil video zachytávajúce momenty, keď v utorok počas čítania prejavu ministra obrany SR Jaroslava Naďa predseda parlamentu Boris Kollár prerušil mimoriadnu schôdzu a zvolal poslanecké grémium.

Naď nečítal svoj prejav zo zvyčajného rečníckeho miesta, ale zo svojej ministerskej pozície v Národnej rade. Jeho slová na protest prerušovali pískaním a búchaním opoziční poslanci. Keď ku Naďovi pristúpil šéf ĽSNS Marian Kotleba, predseda parlamentu Kollár dal schôdzu prerušiť.

 

 

6:35 – Ukrajinci oficiálnou cestou žiadajú ospravedlnenie za údajné nevhodné správanie sa poslancov ĽSNS k ich štátnej vlajke, ktorú včera do rokovacej sály Národnej rady priniesli poslanci za SaS a vystavovali ju opačnou stranou (viac v článku).

 

6:15 – Reakcie na včerajšie protesty: Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vyhlásil, že slobodné a demokratické Slovensko v parlamente udierali extrémisti. “Od Fica cez Pellegriniho až po fašistov. Demokratické sily na Slovensku musia znovu ukázať súdržnosť na základných ústavných hodnotách tohto štátu. Vtedy sú vždy vo väčšine. Extrémisti, medzi ktorých sa už zaradili Fico a Pellegrini, tým že sa nedokázali voči nim vymedziť, sa snažia urobiť z politiky bojovú arénu. Podarí sa im to len vtedy, ak im to dovolí demokratická väčšina.”

“Odkazujem im, že neuhneme, nebojíme sa a nevystrašia nás. Práve naopak, stojíme im čelom. Sú hluční, majú zdroje a ide im o všetko, ale to je málo. Koaličné strany už ukázali, že majú odvahu sa postaviť mafii a extrémizmu. Máme to totiž v našej DNA, že zlo sa netoleruje, ale sa s ním bojuje,” doplnil včera večer predseda vlád Heger.

Šéf strany Život-NS Tomáš Taraba uviedol, že “ľudia boli úžasní a všetkých vekových skupín”. To, že vládni poslanci včera zakázali vystúpiť v parlamente generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, je podľa neho dôkazom rozkladu ústavného zriadenia pod kuratelou súčasnej “protislovenskej vlády” pod vedením premiéra Hegera.

To, že koalícia neumožnila vystúpiť generálnemu prokurátorovi s vážnymi pripomienkami k tzv. obrannej dohode, komentovala i bývalá poslankyňa Anna Belousovová s tým, že ju to v podstate ani neprekvapilo. “Oni veľmi dobre vedia, že jeho vystúpenie by jasne ukázalo ich vlastizradné konanie.” Napísala na Facebooku a uviedla, že verí, že Generálna prokuratúra bude v tomto zmysle po prijatí “okupačnej dohody” aj ďalej konať.

Poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO a KU): “Dnes sa hanbím za to, že som poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky. To, čo sa dnes dialo v parlamente ma šokovalo. Toľko neúcty k iným a zloby som už dlho nevidela. Chcem sa ospravedlniť občanom Slovenska. Poslanci majú zastupovať svojich voličov dôstojne. Dnes náš parlament v tomto zlyhal. Nemám preto ospravedlnenie. Bože, odpusť nám a požehnávaj našu vlasť!!

 

6:10 – Na včerajších protestoch pred Národnou radou, na ktorých vystúpili rečníci z ĽSNS, Republiky, Života-NS, Vlasti a napokon aj zo Smeru-SD, sa na tribúne hovorilo o tom, aby demonštrácia pokračovala aj počas stredy 9. februára, keď má pokračovať mimoriadna schôdza o vojenskej zmluve medzi Slovenskom a Spojenými štátmi. Hlasovanie parlamentu je naplánované na 11:00.

 

6:00 – V utorok popoludní a večer pred budovou Národnej rady protestoval niekoľkotisícový dav. Polícia sa na demonštráciu pripravila a desiatkami príslušníkov zablokovala schodisko pred parlamentom. Počas protestov nedošlo k žiadnym väčším incidentom. Všetky utorkové udalosti aj s fotografiami a videami si môžete pozrieť v tomto článku.

 

 

 

 

 

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali