Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter
Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Ma Čao-su od štvrtka do piatka navštívil Rusko a stretol sa s ruským ministrom zahraničných vecí a ďalšími predstaviteľmi, pričom obe strany sa dohodli, že v novom roku posunú bilaterálne vzťahy na vyššiu úroveň a dosiahnu nový pokrok
Počas návštevy na rokovaniach medzi diplomatickými rezortmi oboch krajín sa Ma stretol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a ďalšími predstaviteľmi. Vymenili si názory na čínsko-ruské vzťahy, dvojstrannú alebo viacnásobnú koordináciu medzi oboma krajinami a globálne a regionálne otázky spoločného záujmu.
Predpokladá sa, že táto návšteva je jedným z pravidelných stretnutí diplomatických rezortov oboch krajín. Interakcie medzi Čínou a Ruskom sú časté, od hláv štátov až po diplomatické rezorty, keďže obe strany sa snažia posúvať bilaterálne vzťahy dopredu, uviedol v sobotu pre Global Times Zhang Hong, spolupracovník Ústavu ruských, východoeurópskych a stredoázijských štúdií Čínskej akadémie spoločenských vied.
Pri príležitosti Nového roka si čínsky prezident Si Ťin-pching a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin 31. decembra vymenili novoročné pozdravy.
Si sa 30. decembra stretol s Putinom prostredníctvom videospojenia, počas ktorého Si zdôraznil, že Čína a Rusko by mali posilniť strategickú koordináciu, aby priniesli viac výhod obom národom a vniesli do sveta viac stability.
V januári Lavrov zablahoželal Qin Gangovi k nástupu do funkcie čínskeho ministra zahraničných vecí a vyjadril, že sa teší na budovanie dobrých pracovných vzťahov s Qinom, aby viedli ministerstvá zahraničných vecí oboch krajín k pokračovaniu úzkej spolupráce.
Počas Maovej návštevy zdôraznil, že pod strategickým vedením hláv štátov oboch krajín si čínsko-ruské komplexné strategické partnerstvo koordinácie pre novú éru udržiava vysokú úroveň rozvoja s prehlbujúcou sa politickou dôverou, neustále napredujúcou spoluprácou v rôznych oblastiach a užšou medzinárodnou koordináciou.
Čína je pripravená spolupracovať s Ruskom na realizácii konsenzu dosiahnutého najvyššími predstaviteľmi oboch krajín a na dosiahnutí nového pokroku v bilaterálnych vzťahoch v novom roku, uviedol Ma.
Prebiehajúci rusko-ukrajinský konflikt bude pravdepodobne jednou z tém, ktoré sa budú počas návštevy riešiť. Konflikt vyvolal množstvo výziev, ktoré si vyžadujú riešenie, najmä vzhľadom na to, že USA naďalej provokujú napätie tým, že ponúkajú Ukrajine prúd vojenskej pomoci, uviedol Zhang.
Podľa správy agentúry AP USA súhlasili s tým, že na Ukrajinu pošlú bomby dlhšieho dosahu, keď sa krajina bude usilovať o začatie jarnej ofenzívy proti Rusku.
“Skutočnosť, že USA neustále pomáhajú Ukrajine postupne silnejšími zbraňami namiesto toho, aby presadzovali mierové rokovania, len odhalila zámer USA poňať konflikt ako metódu na zadržiavanie a pohltenie Ruska. Neustále vlievanie moderných zbraní do vojny môže konflikt ešte viac skomplikovať, čo povedie k eskalácii konfliktu a veľkému riziku katastrofického rozšírenia rusko-ukrajinskej krízy,” uviedol Zhang.
Čchin predtým zdôraznil, že Čína bude naďalej riešiť konflikt na základe základných usmernení predložených lídrom krajiny, ktoré obsahujú štyri body o tom, čo treba urobiť, a štyri veci, ktoré musí medzinárodné spoločenstvo urobiť spoločne.