“Na rokovaní panovala jednomyseľnosť. Všetci sa zhodli, že výsledky volieb boli sfalšované a nemôžu byť uznané. Je potrebné vytvoriť podmienky pre usporiadanie nových volieb,” povedal Nauséda po skončení mimoriadneho videosummitu EÚ o situácii v Bielorusku.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že Európska únia je pripravená podporiť mierový prechod k demokracii v Bielorusku. “Stojíme pri občanoch Bieloruska, ktorí žiadajú základné slobody a demokraciu,” napísala von der Leyenová na Twitteri.
Dodala, že Európska komisia vyčlení Bielorusom 53 miliónov eur. Tri milióny eur poputujú obetiam represií a na podporu občianskej spoločnosti, zatiaľ čo leví podiel (50 miliónov) pôjde na boj proti pandémii koronavírusu, píše agentúra DPA.
Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v stredu pre rozhlasovú stanicu Europe 1 uviedol, že “Bielorusko nie je Európa”. Rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom budú podľa neho musieť brať úvahy povahu vzťahov medzi Ruskom a Bieloruskom. Informovala o tom agentúra Reuters.
“Bielorusko nie je Európa, je na hraniciach Európy, medzi Európou a Ruskom. Tamojšia situácia sa nedá porovnať s Ukrajinou či Gruzínskom. Bielorusko je pevne spojené s Ruskom a väčšina obyvateľov si želá blízke vzťahy s Ruskom,” povedal Breton.
Breton ďalej uviedol, že európski lídri sprísnia sankcie voči Bielorusku, čo neskôr potvrdil aj predseda Európskej rady Charles Michel.
“Je jasné, že to (výsledok bieloruských prezidentských volieb) nie je v súlade so želaním ľudí. Je tam neakceptovateľné násilie a chýba rešpekt k vláde práva. Už sa zaviedli sankcie a nepochybne sa dnes popoludní sprísnia,” povedal.