„Rodina raketových „kalibrov“ obsahuje vyše desať rôznych variantov, odlišujúcich sa spôsobom odpalu, doletom, charakterom ničených cieľov a rýchlosťou. Dĺžka rakiet dosahuje od šesť do deväť metrov, môžu niesť konvenčnú alebo atómovú hlavicu. Rakety na ničenie pozemných cieľov svojimi charakteristikami zaostávajú za americkými „Tomahavkami“, lenže protilodné rakety, schopné letieť nadzvukovými rýchlosťami v záverečnej etape letu, zase v mnohom predbiehajú americké analógy, uvádzajú americké noviny.
Raketami „Kalibr“ sú vyzbrojené ponorky Varšavjanka a aj omnoho modernejšie ponorky, ako „Akula“, „Lada“ a „Jaseň“. Týmito mohutnými raketami sa vybavujú aj hliadkové člny. Napríklad „Gepard“ ich má na palube osem a na torpédoborci s riadenými raketami ich budú už desiatky, píše autor článku.
Krídlaté rakety môžu byť efektívne nielen pri nasadení z veľkých lodí. „V epoche smrtonosných zbraní ďalekého dosahu je omnoho rozumnejšie rozmiestňovať palebnú silu na malé pohyblivé platformy, a nie vytvárať jednu veľkú, drahú, no pritom zraniteľnú skupinu“, zdôrazňuje autor článku, dodávajúc, že Rusko to už presvedčivo preukázalo.
Medzitým program USA, zaoberajúci sa optimalizáciou rozmiestnenia bojovej sily s využitím plavidiel pobrežnej zóny, od samého počiatku narazil na vážne problémy. Výzbroj amerického loďstva pobrežnej zóny triedy fregata nemá také mohutné rakety, ako „Kalibr“, ktoré môžu byť rozmiestnené dokonca aj na neveľkých hliadkových člnoch, dodáva americký list.