Nathan J. Robinson a Noam Chomsky: Ak chceme, aby ľudstvo prežilo, musíme spolupracovať s Čínou

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay, TASR/AP-Michael Reynolds/Pool via AP, TASR/AP – LM Otero)

 

Vojna medzi mocnosťami s jadrovými zbraňami by mala byť nemysliteľná. Zhoršenie vzťahov medzi USA a Čínou ohrozuje celý svet a považovať Čínu za nepriateľa je samovražedne pomýlené, upozorňuje denník Currentaffairs.org

Čína USA
Ilustračné foto

“Čína je náš nepriateľ,” vyhlásil Donald Trump opakovane. “Toto sú naši nepriatelia. Toto nie sú ľudia, ktorí rozumejú slušnosti.” Trumpovi úradníci hovorili o Číne tým najhysterickejším mysliteľným mccarthyovským jazykom. Minister zahraničných vecí Mike Pompeo povedal, že “hrozba zo strany Čínskej Komunistickej Strany je pred bránami… sa nezastaví pred ničím, aby podkopala samotný spôsob života, ktorý máme tu v Amerike a na Západe”. Riaditeľ FBI Christopher Wray v júli 2020 varoval, že “čínska hrozba” ohrozuje “naše zdravie, živobytie a bezpečnosť”.

O čo konkrétne sa Čína pokúša, že ohrozuje “spôsob života, ktorý tu máme”? Wray vysvetlil, že “rozsah ambícií čínskej vlády” nie je nič menšie ako prekonať našu krajinu v hospodárskom a technologickom vedení”. William Barr varoval, že Čína je zapojená do “ekonomickej bleskovej vojny”, v rámci ktorej sa chce dostať na “vrchol svetovej ekonomiky a prekonať Spojené štáty ako najvýznamnejšiu technologickú superveľmoc”. Tu máme náznak skutočnej povahy “čínskej hrozby”. Je to hrozba, že Spojené štáty už nebudú vládnuť svetu.

Národná bezpečnostná stratégia (NSS) z roku 2017 varuje, že “Čína sa snaží vytlačiť Spojené štáty v indo-pacifickom regióne, rozšíriť dosah svojho štátom riadeného ekonomického modelu a zmeniť usporiadanie regiónu vo svoj prospech”. Mohli by sme sa pýtať, ako by tam mohli byť “vytlačené” Spojené štáty – ktoré sa nenachádzajú v indo-tichomorskom regióne -, ale NSS sa nedotýka otázky, prečo majú na dominanciu v Ázii nárok Spojené štáty, a nie oveľa ľudnatejšia Čína. Čína a Rusko, uvádza NSS, “spochybňujú naše geopolitické výhody” a my sme uväznení vo “veľmocenskej súťaži”. To tiež znamená, že musíme “obnoviť pripravenosť našich síl na veľkú vojnu” tým, že drasticky zvýšime schopnosť našej armády rýchlo vyhladiť veľké množstvo ľudských bytostí.

Dalo by sa preto dúfať, že liberálni internacionalisti z Demokratickej strany budú mať prístup, ktorý by menej viedol k nebezpečnému napätiu s ďalšou jadrovou mocnosťou. Joe Biden sa však už počas kampane angažoval v “pokusoch prekabátiť pána Trumpa” v otázke Číny, a to až do takej miery, že zverejnil protičínsky predvolebný materiál, ktorý niektorí kritizovali ako rasistický. Biden nazval Si Ťin-pchinga “hrdlorezom” a v časopise Foreign Affairs napísal, že “Spojené štáty musia byť voči Číne tvrdé”.

Ako poznamenal denník New York Times, po nástupe do funkcie Biden v podstate zachoval Trumpovu zahraničnú politiku, a to aj v otázke Číny. Štátny tajomník Antony Blinken povedal, že “najvážnejšou dlhodobou výzvou pre medzinárodný poriadok” je “výzva, ktorú predstavuje Čínska ľudová republika”. Národná obranná stratégia z roku 2022, podobne ako tá Trumpova, sa zaväzuje bojovať proti “rastúcej multidimenzionálnej hrozbe, ktorú predstavuje ČĽR”, a zaväzuje sa “prioritizovať výzvu ČĽR v indo-pacifickom regióne”. S týmto cieľom Bidenova administratíva pokračuje v “náraste počtu vojakov a vojenskej techniky v regióne a povzbudzuje svojich spojencov, aby rozšírili svoj arzenál”.

Plánovači USA už dlho predpokladajú, že v Ázii máme právo na to, aby bolo po našom. Dnes sa Spojené štáty pokúšajú dokázať, že Čína nemá nádej stať sa regionálnym hegemónom na vlastnom dvore, pričom využívajú prístup “vojenská priorita”. USA, Veľká Británia a Austrália oznámili, že budú “spolupracovať na vývoji hypersonických zbraní, čím rozšíria trojstranný bezpečnostný pakt, ktorého cieľom je pomôcť Washingtonu a jeho spojencom čeliť rýchlej vojenskej expanzii Číny”.

Tí, ktorí označujú Čínu za hrozbu, vedia okamžite predložiť rozsiahly zoznam jej prehreškov, ktorými toto obvinenie odôvodňujú. V Číne samozrejme dochádza k závažnému porušovaniu ľudských práv vrátane potláčania disentu a represií voči ujgurskému obyvateľstvu. Nepochybne porušila medzinárodné právo v Juhočínskom mori. Trumpov riaditeľ Národnej spravodajskej služby (NID) John Ratcliffe uviedol, že Čína “okráda americké spoločnosti o ich duševné vlastníctvo, replikuje technológie a potom nahrádza americké firmy na globálnom trhu”. Trumpova administratíva na naliehanie Chucka Schumera oficiálne označila Čínu za “menového manipulátora”. William Barr uviedol, že Čína vo svojich iniciatívach v oblasti infraštruktúry v rámci “zahraničnej pomoci” praktizuje “novodobý kolonializmus” tým, že “zaťažuje chudobné krajiny dlhmi, odmieta opätovne rokovať o podmienkach a potom preberá kontrolu nad samotnou infraštruktúrou”.

Problém so zoznamom obvinení však spočíva v tom, že buď zjavne nepredstavujú pre Spojené štáty žiadnu hrozbu, alebo ide o akcie, na ktoré si sami nárokujeme právo. Napríklad dôkazy o ohavnom týraní Ujgurov zo strany Číny sú presvedčivé. Je však ťažké pochopiť, ako represie voči Ujgurom robia z Číny hrozbu. Na základe rovnakých argumentov by sa vojnové zločiny Saudskej Arábie v Jemene stali tiež hrozbou pre USA. Okrem toho, Spojené štáty zjavne nemajú problém s porušovaním ľudských práv. Všetko závisí od páchateľa. Zatiaľ čo Biden podpísal zákon trestajúci Čínu za jej represie voči Ujgurom, s radosťou si búcha päsťami s diktátorom a predáva zbrane za stovky miliónov dolárov Izraelu, aby pokračoval v zatváraní Gazanov do väzenia pod holým nebom a vo vraždení palestínskych detí.

Niektoré obvinenia voči Číne sú prehnané, napríklad myšlienka jej neokoloniálnej “dlhovej pasce”. Iné by mohli byť rovnako dobre zoznamom udalostí v amerických dejinách. Ako poznamenáva agentúra AP, obviňovať Čínu z krádeže duševného vlastníctva znamená odsudzovať “presne ten druh nezákonných praktík, ktoré pred dvoma storočiami pomohli Amerike preskočiť európskych rivalov a stať sa priemyselným gigantom”. Čína jednoducho odmieta zásadu, podľa ktorej krajiny stúpajú na rebríčku rozvoja akýmikoľvek bezohľadnými prostriedkami – vrátane násilia, podvodov a krádeží vyšších technológií – a potom zaviesť “poriadok založený na pravidlách”, ktorý by zakazoval ostatným robiť to isté.

Stojí za to sa pýtať: Ak je Čína pre nás hrozbou, pretože si v Juhočínskom mori buduje vojenské zariadenia, čo sme potom my pre Čínu? Keď Čína zriadila svoju prvú zámorskú vojenskú základňu v Džibuti, považovalo sa to za súčasť plánu “zmeniť dynamiku globálnej moci, narušiť dominanciu USA a odsunúť Európu na okraj medzinárodných záležitostí”. Čo by si teda Čína mala myslieť o našich 750 zahraničných základniach v 80 krajinách? Sú neškodné a obranné, alebo ide o zákernú snahu formovať svet tak, aby slúžil našim záujmom?

Spojené štáty však nárokujú právo zosadzovať vlády na celom svete. Hovoriť o našom hlbokom záujme o ľudské práva, keď vyhladovávame ľudí v Afganistane, je zvrátené. V skutočnosti je to dôkazom toho, že sa nezaujímame o ideály, ktoré vyznávame. Existuje iba jediná norma: čokoľvek slúži našim záujmom, je dobré, čokoľvek ich podkopáva, je zlé.

Čína to samozrejme vidí jasne. “Útoky na Čínu presne odzrkadľujú to, čo robia Spojené štáty,” povedal Čao Li-ťien, hovorca ministerstva zahraničných vecí. Čao tvrdil, že USA “nerešpektujú medzinárodný poriadok, ktorého základom je Charta OSN a medzinárodné právo”, a sú “sabotérom medzinárodného poriadku”, pretože “bezhlavo vystupujú zo zmlúv a organizácií” a stavajú “svoje domáce právo nad medzinárodné právo a medzinárodné pravidlá”. Poukazujúc na to, že USA so svojou dlhou históriou nezákonného násilia sú takmer vždy vo vojne. V očiach Spojených štátov musia byť medzinárodné pravidlá podriadené ich záujmom a slúžiť im. Ak sú medzinárodné pravidlá v súlade so záujmami USA, uvádzajú sa ako autorita. V opačnom prípade sa jednoducho ignorujú.”

 

Ale čo Taiwan?

Je ľahké vykresliť dnešný konflikt o Taiwan jednoducho ako príbeh veľkého agresora, ktorý chce ovládnuť malého suseda. História však tento príbeh komplikuje. Ak sa po občianskej vojne porazená strana stiahne do malej časti krajiny, je predvídateľné, že vznikne komplikovaný spor o suverenitu. Postupom času sa Taiwan zmenil zo spornej časti Číny na samostatný národ, ktorý si zaslúži právo na sebaurčenie. Ak je naším konečným cieľom zabezpečiť sebaurčenie Taiwanu a zabrániť jeho zničeniu vo vojne, aký je správny prístup? Po prvé, mali by sme sa samozrejme vyhnúť krokom, ktoré by zvýšili pravdepodobnosť, že sa Peking rozhodne pokúsiť o zjednotenie silou. Mali by sme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zachovali mierový status quo, pretože ak by sa Čína zmocnila Taiwanu, nie je jasné, či by Spojené štáty dokázali ostrov úspešne brániť, a akákoľvek americko-čínska vojna by bola humanitárnou a hospodárskou katastrofou nebývalých rozmerov, najmä pre obyvateľov Taiwanu.

V skutočnosti existuje dobrý dôvod domnievať sa, že vojne o Taiwan sa dá vyhnúť. Samotní Taiwančania v prieskume oveľa častejšie tvrdia, že si nemyslia, že situácia sa skončí vojnou. A výskumník z taiwanského Inštitútu pre výskum národnej obrany a bezpečnosti zhodnotil riziko čínskeho útoku ako “veľmi nízke”. Taiwanská a čínska vláda sa v pomerne nedávnej minulosti skutočne stretli v srdečných vzťahoch a Taiwan každoročne navštívia milióny čínskych turistov. Dokonca je mysliteľná mierová cesta k prípadnej nezávislosti, ktorou sa zachová status quo, až kým sa taiwanská autonómia nestane v podstate skutočnosťou, a nie túžbou. (Úplná nezávislosť je kontroverzná aj na Taiwane a podoba ideálneho dlhodobého výsledku je nejasná. Nech už bude akýkoľvek, určite by nemal byť určovaný snahami Spojených štátov o Taiwan).

Na ceste k trvalému mierovému a spravodlivému urovnaniu bude potrebné, aby sa Spojené štáty zdržali krokov, ktoré by v Číne vyvolali pocit, že musí presadiť svoju moc, alebo ktoré by spôsobili, že Čína by neúspech v snahe o zjednotenie prostredníctvom sily považovala za ponižujúcu kapituláciu pred Spojenými štátmi. Musíme sa vyhnúť dojmu, že Čínu považujeme za nepriateľa a Taiwan za kľúčového spojenca proti tomuto nepriateľovi. Určite by sme sa mali vyhnúť tomu, aby sme sa s Čínou pustili do pretekov v zbrojení, ktoré by z regiónu urobili “sud s pušným prachom”.

Bohužiaľ, existuje dobrý dôvod domnievať sa, že podpora USA pre sebaurčenie Taiwanu má len málo spoločného s principiálnou vierou v demokraciu a všetko súvisí so zachovaním našej moci v Ázii. Namiesto toho Chris Horton z The Atlantic vysvetľuje, prečo Spojené štáty tak investujú do kauzy Taiwanu:

“[Je] ťažké preceňovať strategický význam Taiwanu pre Spojené štáty aj pre čoraz asertívnejšiu Čínu. Poloha, hospodárstvo a bezpečnosť ostrova sú pre americké záujmy kľúčové, a ak by sa Taiwan stal súčasťou Číny, na čom Peking trvá, Čína by sa okamžite stala tichomorskou veľmocou, ovládala by niektoré z najmodernejších technológií na svete a mala by možnosť prerušiť dodávky ropy do Japonska a Južnej Kórey – čo by mohla využiť na to, aby požadovala zatvorenie amerických vojenských základní v oboch krajinách. Peking by tak pravdepodobne dosiahol svoj cieľ vytlačiť USA z Ázie. Nie je preto prekvapením, že Taiwan je dnes jednou z mála tém v Kapitole, na ktorej sa zhodujú obe strany – Kongres pravidelne schvaľuje protaiwanské právne predpisy s jednomyseľnou podporou počas celej éry Donalda Trumpa.”

USA 50 rokov akceptovali politiku “jednej Číny”, pričom ani jedna strana nepodnikla kroky na jej oslabenie. Mohlo by to tak byť aj naďalej, ak by nedošlo k neuváženým a provokatívnym krokom zo strany USA.

Je znepokojujúce, že v Spojených štátoch sú ľudia, ktorí si myslia, že vojna s Čínou o Taiwan je takmer nevyhnutná. “Podľa nás je to len otázka času, nie otázka či,” povedal riaditeľ spravodajskej služby amerického indo-pacifického veliteľstva.

Východiskom pre zníženie napätia s Čínou je teda pozrieť sa do zrkadla a spýtať sa, či je každá naša požiadavka spravodlivá a či sme ochotní robiť druhým to, čo žiadame od nich, aby robili nám.

Situácia, ktorej teraz čelíme, je neuveriteľne nebezpečná. Prebiehajú šialené preteky v zbrojení. Čína si dlhé roky udržiavala relatívne nízku úroveň jadrových zbraní, a to s hrdosťou. Teraz zrýchľuje výrobu zbraní, ktoré môžu byť vždy len:

1. obrovským plytvaním zdrojmi (ak sa nepoužijú) alebo

2. genocídnou hrôzou (ak sa niekedy použijú). Dokonca aj Henry Kissinger – sotva mierumilovný človek – varoval, že Spojené štáty a Čína sa potácajú smerom ku katastrofe podobnej prvej svetovej vojne. Samozrejme, vo veku termonukleárnych zbraní je potenciál ničenia oveľa, oveľa väčší ako v roku 1914.

 

Nemusí to tak byť

Po prvé, mali by sme si uvedomiť, že myšlienka, že Čína predstavuje vojenskú hrozbu pre samotné Spojené štáty, je taká absurdná, že Lyle Goldstein hovorí, že je “v kruhoch národnej bezpečnosti takmer vtipom”, pričom uvádza príklad “11 amerických jadrových lietadlových lodí oproti jednej čínskej konvenčnej ‘testovacej’ lietadlovej lodi”. Čína však predstavuje hrozbu pre schopnosť Spojených štátov udržať si požadovanú úroveň hospodárskej dominancie v Ázii. Ak nebudeme ochotní deliť sa o Zem, konflikt je zaručený.

Medzi Spojenými štátmi a Čínou nepochybne existujú hlboké sporné oblasti, ktorých vyriešenie k spokojnosti oboch strán si vyžiada dlhé a náročné rokovania. Možno dôjde ku kompromisom, ktoré nebudú vyhovovať nikomu. Mali by sme však vychádzať z toho, že vojna v 21. storočí jednoducho neprichádza do úvahy. Martin Luther King mladší mal pravdu, keď povedal, že voľba, pred ktorou stojíme, je: “Musíme sa naučiť žiť spolu ako bratia, alebo spolu zahynieme ako blázni.” K tretej svetovej vojne nesmie dôjsť za žiadnych okolností.

Mali by sme spolupracovať s Čínou. Je potrebné, aby Čína a Spojené štáty, dve veľké ekonomiky, spoločne riešili kľúčové otázky, ako je globálne otepľovanie, pandémie a jadrové zbrane. Naše osudy sú spojené. Neexistuje iná možnosť, ako spolu vychádzať. Napriek tomu sa vzťahy rozpadajú. Po návšteve Nancy Pelosiovej na Taiwane Čína okrem toho, že začala nové vojenské cvičenia, ktoré by mohli viesť k smrteľným chybám a eskalácii, prerušila rozhovory s USA okrem iného aj o zmene klímy. Klimatická kríza je azda najdôležitejším problémom, ktorému svet čelí, predstavuje veľkú núdzovú situáciu, a teraz dve vedúce svetové mocnosti nemôžu ani diskutovať o tom, ako ju riešiť. Toto je cesta ku katastrofe. USA musia prestať zbytočne rozdúchavať konflikt, zamyslieť sa nad tým, ako veci vyzerajú z čínskeho pohľadu, a úprimne sa snažiť pochopiť a spolupracovať s krajinou s 1,4 miliardami obyvateľov, s ktorou sa musíme deliť o jednu planétu. To neznamená, že treba byť apologétom čínskych priestupkov alebo že porušovanie ľudských práv zo strany Číny netreba brať vážne. Znamená to, že USA musia prestať považovať globálnu kontrolu za “životne dôležitý záujem” a musia sa prispôsobiť a rešpektovať záujmy ostatných. Znamená to, že snaha o dlhodobé prežitie druhu znamená vzdať sa túžby po trvalom zachovaní našej hegemónie.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Líder rebríčka Carlsen obvinil 19-ročného Niemanna z podvádzania

0 icon

Oslo 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Gálik)   Líder svetového rebríčka šachistov Nór Magnus Carlsen obvinil Američana Hansa Niemanna z podvádzania počas ich vzájomného zápasu na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis. Devätnásťročný mladík nad ním podľa neho nezvíťazil čestne Carlsen naznačil, že v blízkej budúcnosti poskytne viac informácií o…

Heredoš hovorí o netransparentnosti Kusého kampane, ten to odmieta

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kandidát na primátora Bratislavy v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách Miroslav Heredoš vyzval jedného zo svojich súperov Rudolfa Kusého, aby ozrejmil financovanie svojej kampane. Považuje ju totiž za netransparentnú. Kusý jeho tvrdenia odmieta "Chceme vedieť, odkiaľ pán Kusý zobral sumu na financovanie kampane, ktorá stojí…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ľuboš Blaha upozorňuje na politicky motivovanú šikanu známeho českého diplomata a politológa Petra Druláka

0 icon

Bratislava 27. september 2022 (Foto:   Na nedôstojné prenasledovanie a šikanu českého diplomata a politológa Petra Druláka upozornil vo svojom statuse na sociálnej sieti Ľuboš Blaha. Bývalý veľvyslanec ČR vo Francúzsku Petr Drulák čelí pokusom o dehonestáciu a výpoveď z Ústavu medzinárodných vzťahov, nakoľko liberálnym kruhom sa nepáčia jeho názory, ktoré údajne nahrávajú ruskej…

Prezidentka vystúpi so správou o stave republiky v októbri. Možno by stačilo povedať len: Od deviatich k piatim

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpi s tohtoročnou správou o stave republiky na októbrovej schôdzi NR SR. Informoval o tom dnes jej hovorca Martin Strižinec. Minuloročnú správu o stave republiky predniesla Čaputová v parlamente 28. septembra 2021 Hneď v úvode minuloročnej správy sa…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Čo by sa stalo, keby Putin zhodil jadrovú bombu?

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/b92.net/Foto:TASR/AP/Grigory Sysoev, Sputnik, Kremlin)   Keď sa jeho sily na Ukrajine začali sťahovať, ruský prezident Vladimir Putin opäť pohrozil jadrovými zbraňami, možno aj taktickými V minulotýždňovom prejave varoval, že "v prípade ohrozenia územnej celistvosti krajiny a pri obrane Ruska a ruského ľudu určite použije všetky dostupné…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Líder rebríčka Carlsen obvinil 19-ročného Niemanna z podvádzania

0 icon

Oslo 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Gálik)   Líder svetového rebríčka šachistov Nór Magnus Carlsen obvinil Američana Hansa Niemanna z podvádzania počas ich vzájomného zápasu na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis. Devätnásťročný mladík nad ním podľa neho nezvíťazil čestne Carlsen naznačil, že v blízkej budúcnosti poskytne viac informácií o…

Heredoš hovorí o netransparentnosti Kusého kampane, ten to odmieta

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kandidát na primátora Bratislavy v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách Miroslav Heredoš vyzval jedného zo svojich súperov Rudolfa Kusého, aby ozrejmil financovanie svojej kampane. Považuje ju totiž za netransparentnú. Kusý jeho tvrdenia odmieta "Chceme vedieť, odkiaľ pán Kusý zobral sumu na financovanie kampane, ktorá stojí…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ľuboš Blaha upozorňuje na politicky motivovanú šikanu známeho českého diplomata a politológa Petra Druláka

0 icon

Bratislava 27. september 2022 (Foto:   Na nedôstojné prenasledovanie a šikanu českého diplomata a politológa Petra Druláka upozornil vo svojom statuse na sociálnej sieti Ľuboš Blaha. Bývalý veľvyslanec ČR vo Francúzsku Petr Drulák čelí pokusom o dehonestáciu a výpoveď z Ústavu medzinárodných vzťahov, nakoľko liberálnym kruhom sa nepáčia jeho názory, ktoré údajne nahrávajú ruskej…

Prezidentka vystúpi so správou o stave republiky v októbri. Možno by stačilo povedať len: Od deviatich k piatim

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpi s tohtoročnou správou o stave republiky na októbrovej schôdzi NR SR. Informoval o tom dnes jej hovorca Martin Strižinec. Minuloročnú správu o stave republiky predniesla Čaputová v parlamente 28. septembra 2021 Hneď v úvode minuloročnej správy sa…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Čo by sa stalo, keby Putin zhodil jadrovú bombu?

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/b92.net/Foto:TASR/AP/Grigory Sysoev, Sputnik, Kremlin)   Keď sa jeho sily na Ukrajine začali sťahovať, ruský prezident Vladimir Putin opäť pohrozil jadrovými zbraňami, možno aj taktickými V minulotýždňovom prejave varoval, že "v prípade ohrozenia územnej celistvosti krajiny a pri obrane Ruska a ruského ľudu určite použije všetky dostupné…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali