Čína USA

NAŽIVO

Hladina rieky Oravica na vodomernej stanici Trstená prekonala v stredu predpoludním trojmetrovú výšku a dosiahla tak tretí stupeň povodňovej aktivity. Údaje o výške hladín riek v pravidelných 15-minútových intervaloch aktualizuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

10:30

V niektorých okresoch Prešovského a Žilinského kraja platia v stredu výstrahy tretieho stupňa pred dažďom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) miestami varuje aj pred vetrom a vetrom na horách. V Tvrdošíne tiež platí tretí stupeň výstrah pred povodňami.

09:27

Má len 26 rokov, ale na konte už 100 profesionálnych víťazstiev v cestnej cyklistike. To jubilejné sté si zapísal na najväčšej cyklistickej scéne – Tour de France, kde to má najradšej.

Pogačar
Na snímke slovinský cyklista Tadej Pogačar (uprostred) oslavuje v cieli po jeho víťazstve 4. etapy cyklistických pretekov Tour de France na trati z Amiensu do Rouenu, dlhej 172,2 km vo francúzskom meste Rouen / Foto: TASR/AP-Thibault Camus
Čítať viac | 09:11

Úrady na východe Francúzska v utorok upozornili na výskyt agresívneho invázneho druhu hmyzu – chrústovca japonského – a nariadili zvýšený dohľad nad hmyzími pascami a posilnenie kontrol. Vyzvali tiež verejnosť, aby nahlásila akékoľvek pozorovania tohto druhu hmyzu. Informovala o tom agentúra AFP

08:28

Po záplavách, ktoré si počas uplynulého víkendu vyžiadali dovedna 109 obetí, je v Texase stále nezvestných vyše 160 ľudí, uviedol v utorok guvernér štátu Greg Abbott. Informujú o tom správy agentúr AP a AFP.

Počet nezvestných osôb výrazne stúpol po tom, ako úrady zriadili linku, na ktorú môžu rodiny nahlásiť svojich blízkych, ktorí sa nevrátili domov alebo s nimi nevedia nadviazať kontakt.

08:27

Poslanci arménskeho parlamentu v utorok na žiadosť generálnej prokurátorky Anny Vardapetjanovej odobrali imunitu opozičnému poslancovi Arturovi Sargsjanovi, ktorý čelí obvineniu z výziev na zosadenie predsedu vlády Nikola Pašinjana. Informovala o tom agentúra AP s tým, že kvôli Sargsjanovi došlo v parlamente k bitke medzi koaličnými a opozičnými poslancami.

08:26

Britský kráľ Karol III. a francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok na bankete, ktorý sa konal na Windsorskom hrade, spoločne vyzdvihli význam vzťahov medzi ich krajinami. Informovali o tom správy agentúr AFP a AP a stanice CNN.

Britský kráľ počas prípitku poukázal na spoločnú históriu a kultúru oboch národov a zároveň podčiarkol dôležitosť posilnenia ich vzťahov.

Macron v Británii Karol III.
Na snímke britský kráľ Karol III. (druhý vľavo), britská kráľovná Kamila (vľavo), francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý sprava) a prvá dáma Francúzska Brigitte Macronová (vpravo) pózujú na bankete na Windsorskom hrade / Foto: TASR/AP-Chris Jackson/Pool Photo via AP
07:52

Francúzska pravicová populistka Marine Le Penová požiadala Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) o urýchlené zrušenie predbežného opatrenia uloženého 31. marca súdom prvého stupňa, ktoré jej zakazuje kandidovať najbližších päť rokov na verejnú funkciu. Oznámila to v utorok v Štrasburgu jej strana Národné zhromaždenie (RN). Informuje o tom správa agentúry DPA.

Francúzska pravica kritizuje verdikt nad Le Penovou
Na snímke líderka Národného združenia Marine Le Penová / Foto: TASR/AP-Thomas Padilla
07:44

V Rusku v utorok zadržali mediálneho aktivistu Pavla Andrejeva. Stalo sa tak na základe obvinení z vlastizrady, ktorej sa údajne dopustil prijímaním peňazí od zahraničných spravodajských služieb. Informovala o tom agentúra AFP.

07:36

Guatemalské úrady v stredu informovali, že po sérii zemetrasení, ktoré v utorok popoludní otriasli rozsiahlou časťou krajiny, zahynuli dvaja ľudia. Ich vozidlo zasypala pôda a kamene, ktoré sa uvoľnili z okolitých kopcov. Informuje o tom správa agentúry AFP.

„Žiaľ, sú potvrdené ľudské obete“, uviedol Andres Erazo, hovorca agentúry pre koordináciu katastrof.

Zemetrasenie v Guatemale
Na snímke ľudia stoja po zemetrasení pred nákupným centrom v hlavnom meste Guatemala v utorok 8. júla 2025 / Foto: TASR/AP-Moises Castillo
07:32

Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že plánuje zaviesť 50-percentné clo na dovoz medi a zároveň pohrozil oveľa vyšším clom na farmaceutické výrobky.

Trump povedal, že produkty farmaceutických firiem „budú zaťažené veľmi, veľmi vysokou sadzbou, napríklad 200 percent”. Tieto clá na farmaceutické výrobky by mali začať platiť zhruba o rok. Šéf Bieleho domu totiž chce výrobcom poskytnúť čas na presťahovanie svojich prevádzok do Spojených štátov.

07:20

Bývalý ruský minister dopravy Roman Starovojt, ktorého našli v pondelok mŕtveho niekoľko hodín po jeho odvolaní prezidentom Vladimirom Putinom, bol zapletený do údajnej sprenevery finančných prostriedkov určených na opevnenie ruskej hranice s Ukrajinou v Kurskej oblasti, kde predtým pôsobil ako gubernátor. Tvrdia to podľa agentúry Reuters dva nemenované zdroje.

07:00

Pri útoku na grécke plavidlo Eternity C plaviace sa pod libérijskou vlajkou v Červenom mori zahynuli traja námorníci a dvaja ďalší utrpeli zranenia, informovala v utorok misia EÚ Aspides, ktorá zodpovednosť za útok pripísala jemenským povstalcom. Tí sa k nemu zatiaľ neprihlásili, informovala správa agentúry AP.

Včera 20:28

Nepriame rokovaniam medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v katarskej Dauhe pokračujú, ale vyžadujú si čas. Povedal to v utorok katarský hovorca ministerstva zahraničných vecí Madžíd Ansárí po tom, čo americký prezident Donald Trump vyjadril optimizmus ohľadom možného prelomu v rokovaniach. Informovala o tom správa agentúry AFP.

Včera 19:27
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Nathan J. Robinson a Noam Chomsky: Ak chceme, aby ľudstvo prežilo, musíme spolupracovať s Čínou

Vojna medzi mocnosťami s jadrovými zbraňami by mala byť nemysliteľná. Zhoršenie vzťahov medzi USA a Čínou ohrozuje celý svet a považovať Čínu za nepriateľa je samovražedne pomýlené, upozorňuje denník Currentaffairs.org

Čína USA
Ilustračné foto
❚❚
.

“Čína je náš nepriateľ,” vyhlásil Donald Trump opakovane. “Toto sú naši nepriatelia. Toto nie sú ľudia, ktorí rozumejú slušnosti.” Trumpovi úradníci hovorili o Číne tým najhysterickejším mysliteľným mccarthyovským jazykom. Minister zahraničných vecí Mike Pompeo povedal, že “hrozba zo strany Čínskej Komunistickej Strany je pred bránami… sa nezastaví pred ničím, aby podkopala samotný spôsob života, ktorý máme tu v Amerike a na Západe”. Riaditeľ FBI Christopher Wray v júli 2020 varoval, že “čínska hrozba” ohrozuje “naše zdravie, živobytie a bezpečnosť”.

O čo konkrétne sa Čína pokúša, že ohrozuje “spôsob života, ktorý tu máme”? Wray vysvetlil, že “rozsah ambícií čínskej vlády” nie je nič menšie ako prekonať našu krajinu v hospodárskom a technologickom vedení”. William Barr varoval, že Čína je zapojená do “ekonomickej bleskovej vojny”, v rámci ktorej sa chce dostať na “vrchol svetovej ekonomiky a prekonať Spojené štáty ako najvýznamnejšiu technologickú superveľmoc”. Tu máme náznak skutočnej povahy “čínskej hrozby”. Je to hrozba, že Spojené štáty už nebudú vládnuť svetu.

Národná bezpečnostná stratégia (NSS) z roku 2017 varuje, že “Čína sa snaží vytlačiť Spojené štáty v indo-pacifickom regióne, rozšíriť dosah svojho štátom riadeného ekonomického modelu a zmeniť usporiadanie regiónu vo svoj prospech”. Mohli by sme sa pýtať, ako by tam mohli byť “vytlačené” Spojené štáty – ktoré sa nenachádzajú v indo-tichomorskom regióne -, ale NSS sa nedotýka otázky, prečo majú na dominanciu v Ázii nárok Spojené štáty, a nie oveľa ľudnatejšia Čína. Čína a Rusko, uvádza NSS, “spochybňujú naše geopolitické výhody” a my sme uväznení vo “veľmocenskej súťaži”. To tiež znamená, že musíme “obnoviť pripravenosť našich síl na veľkú vojnu” tým, že drasticky zvýšime schopnosť našej armády rýchlo vyhladiť veľké množstvo ľudských bytostí.

.

Dalo by sa preto dúfať, že liberálni internacionalisti z Demokratickej strany budú mať prístup, ktorý by menej viedol k nebezpečnému napätiu s ďalšou jadrovou mocnosťou. Joe Biden sa však už počas kampane angažoval v “pokusoch prekabátiť pána Trumpa” v otázke Číny, a to až do takej miery, že zverejnil protičínsky predvolebný materiál, ktorý niektorí kritizovali ako rasistický. Biden nazval Si Ťin-pchinga “hrdlorezom” a v časopise Foreign Affairs napísal, že “Spojené štáty musia byť voči Číne tvrdé”.

Ako poznamenal denník New York Times, po nástupe do funkcie Biden v podstate zachoval Trumpovu zahraničnú politiku, a to aj v otázke Číny. Štátny tajomník Antony Blinken povedal, že “najvážnejšou dlhodobou výzvou pre medzinárodný poriadok” je “výzva, ktorú predstavuje Čínska ľudová republika”. Národná obranná stratégia z roku 2022, podobne ako tá Trumpova, sa zaväzuje bojovať proti “rastúcej multidimenzionálnej hrozbe, ktorú predstavuje ČĽR”, a zaväzuje sa “prioritizovať výzvu ČĽR v indo-pacifickom regióne”. S týmto cieľom Bidenova administratíva pokračuje v “náraste počtu vojakov a vojenskej techniky v regióne a povzbudzuje svojich spojencov, aby rozšírili svoj arzenál”.

Plánovači USA už dlho predpokladajú, že v Ázii máme právo na to, aby bolo po našom. Dnes sa Spojené štáty pokúšajú dokázať, že Čína nemá nádej stať sa regionálnym hegemónom na vlastnom dvore, pričom využívajú prístup “vojenská priorita”. USA, Veľká Británia a Austrália oznámili, že budú “spolupracovať na vývoji hypersonických zbraní, čím rozšíria trojstranný bezpečnostný pakt, ktorého cieľom je pomôcť Washingtonu a jeho spojencom čeliť rýchlej vojenskej expanzii Číny”.

Tí, ktorí označujú Čínu za hrozbu, vedia okamžite predložiť rozsiahly zoznam jej prehreškov, ktorými toto obvinenie odôvodňujú. V Číne samozrejme dochádza k závažnému porušovaniu ľudských práv vrátane potláčania disentu a represií voči ujgurskému obyvateľstvu. Nepochybne porušila medzinárodné právo v Juhočínskom mori. Trumpov riaditeľ Národnej spravodajskej služby (NID) John Ratcliffe uviedol, že Čína “okráda americké spoločnosti o ich duševné vlastníctvo, replikuje technológie a potom nahrádza americké firmy na globálnom trhu”. Trumpova administratíva na naliehanie Chucka Schumera oficiálne označila Čínu za “menového manipulátora”. William Barr uviedol, že Čína vo svojich iniciatívach v oblasti infraštruktúry v rámci “zahraničnej pomoci” praktizuje “novodobý kolonializmus” tým, že “zaťažuje chudobné krajiny dlhmi, odmieta opätovne rokovať o podmienkach a potom preberá kontrolu nad samotnou infraštruktúrou”.

Problém so zoznamom obvinení však spočíva v tom, že buď zjavne nepredstavujú pre Spojené štáty žiadnu hrozbu, alebo ide o akcie, na ktoré si sami nárokujeme právo. Napríklad dôkazy o ohavnom týraní Ujgurov zo strany Číny sú presvedčivé. Je však ťažké pochopiť, ako represie voči Ujgurom robia z Číny hrozbu. Na základe rovnakých argumentov by sa vojnové zločiny Saudskej Arábie v Jemene stali tiež hrozbou pre USA. Okrem toho, Spojené štáty zjavne nemajú problém s porušovaním ľudských práv. Všetko závisí od páchateľa. Zatiaľ čo Biden podpísal zákon trestajúci Čínu za jej represie voči Ujgurom, s radosťou si búcha päsťami s diktátorom a predáva zbrane za stovky miliónov dolárov Izraelu, aby pokračoval v zatváraní Gazanov do väzenia pod holým nebom a vo vraždení palestínskych detí.

.

Niektoré obvinenia voči Číne sú prehnané, napríklad myšlienka jej neokoloniálnej “dlhovej pasce”. Iné by mohli byť rovnako dobre zoznamom udalostí v amerických dejinách. Ako poznamenáva agentúra AP, obviňovať Čínu z krádeže duševného vlastníctva znamená odsudzovať “presne ten druh nezákonných praktík, ktoré pred dvoma storočiami pomohli Amerike preskočiť európskych rivalov a stať sa priemyselným gigantom”. Čína jednoducho odmieta zásadu, podľa ktorej krajiny stúpajú na rebríčku rozvoja akýmikoľvek bezohľadnými prostriedkami – vrátane násilia, podvodov a krádeží vyšších technológií – a potom zaviesť “poriadok založený na pravidlách”, ktorý by zakazoval ostatným robiť to isté.

Stojí za to sa pýtať: Ak je Čína pre nás hrozbou, pretože si v Juhočínskom mori buduje vojenské zariadenia, čo sme potom my pre Čínu? Keď Čína zriadila svoju prvú zámorskú vojenskú základňu v Džibuti, považovalo sa to za súčasť plánu “zmeniť dynamiku globálnej moci, narušiť dominanciu USA a odsunúť Európu na okraj medzinárodných záležitostí”. Čo by si teda Čína mala myslieť o našich 750 zahraničných základniach v 80 krajinách? Sú neškodné a obranné, alebo ide o zákernú snahu formovať svet tak, aby slúžil našim záujmom?

Spojené štáty však nárokujú právo zosadzovať vlády na celom svete. Hovoriť o našom hlbokom záujme o ľudské práva, keď vyhladovávame ľudí v Afganistane, je zvrátené. V skutočnosti je to dôkazom toho, že sa nezaujímame o ideály, ktoré vyznávame. Existuje iba jediná norma: čokoľvek slúži našim záujmom, je dobré, čokoľvek ich podkopáva, je zlé.

Čína to samozrejme vidí jasne. “Útoky na Čínu presne odzrkadľujú to, čo robia Spojené štáty,” povedal Čao Li-ťien, hovorca ministerstva zahraničných vecí. Čao tvrdil, že USA “nerešpektujú medzinárodný poriadok, ktorého základom je Charta OSN a medzinárodné právo”, a sú “sabotérom medzinárodného poriadku”, pretože “bezhlavo vystupujú zo zmlúv a organizácií” a stavajú “svoje domáce právo nad medzinárodné právo a medzinárodné pravidlá”. Poukazujúc na to, že USA so svojou dlhou históriou nezákonného násilia sú takmer vždy vo vojne. V očiach Spojených štátov musia byť medzinárodné pravidlá podriadené ich záujmom a slúžiť im. Ak sú medzinárodné pravidlá v súlade so záujmami USA, uvádzajú sa ako autorita. V opačnom prípade sa jednoducho ignorujú.”

 

.
Ale čo Taiwan?

Je ľahké vykresliť dnešný konflikt o Taiwan jednoducho ako príbeh veľkého agresora, ktorý chce ovládnuť malého suseda. História však tento príbeh komplikuje. Ak sa po občianskej vojne porazená strana stiahne do malej časti krajiny, je predvídateľné, že vznikne komplikovaný spor o suverenitu. Postupom času sa Taiwan zmenil zo spornej časti Číny na samostatný národ, ktorý si zaslúži právo na sebaurčenie. Ak je naším konečným cieľom zabezpečiť sebaurčenie Taiwanu a zabrániť jeho zničeniu vo vojne, aký je správny prístup? Po prvé, mali by sme sa samozrejme vyhnúť krokom, ktoré by zvýšili pravdepodobnosť, že sa Peking rozhodne pokúsiť o zjednotenie silou. Mali by sme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zachovali mierový status quo, pretože ak by sa Čína zmocnila Taiwanu, nie je jasné, či by Spojené štáty dokázali ostrov úspešne brániť, a akákoľvek americko-čínska vojna by bola humanitárnou a hospodárskou katastrofou nebývalých rozmerov, najmä pre obyvateľov Taiwanu.

V skutočnosti existuje dobrý dôvod domnievať sa, že vojne o Taiwan sa dá vyhnúť. Samotní Taiwančania v prieskume oveľa častejšie tvrdia, že si nemyslia, že situácia sa skončí vojnou. A výskumník z taiwanského Inštitútu pre výskum národnej obrany a bezpečnosti zhodnotil riziko čínskeho útoku ako “veľmi nízke”. Taiwanská a čínska vláda sa v pomerne nedávnej minulosti skutočne stretli v srdečných vzťahoch a Taiwan každoročne navštívia milióny čínskych turistov. Dokonca je mysliteľná mierová cesta k prípadnej nezávislosti, ktorou sa zachová status quo, až kým sa taiwanská autonómia nestane v podstate skutočnosťou, a nie túžbou. (Úplná nezávislosť je kontroverzná aj na Taiwane a podoba ideálneho dlhodobého výsledku je nejasná. Nech už bude akýkoľvek, určite by nemal byť určovaný snahami Spojených štátov o Taiwan).

Na ceste k trvalému mierovému a spravodlivému urovnaniu bude potrebné, aby sa Spojené štáty zdržali krokov, ktoré by v Číne vyvolali pocit, že musí presadiť svoju moc, alebo ktoré by spôsobili, že Čína by neúspech v snahe o zjednotenie prostredníctvom sily považovala za ponižujúcu kapituláciu pred Spojenými štátmi. Musíme sa vyhnúť dojmu, že Čínu považujeme za nepriateľa a Taiwan za kľúčového spojenca proti tomuto nepriateľovi. Určite by sme sa mali vyhnúť tomu, aby sme sa s Čínou pustili do pretekov v zbrojení, ktoré by z regiónu urobili “sud s pušným prachom”.

Bohužiaľ, existuje dobrý dôvod domnievať sa, že podpora USA pre sebaurčenie Taiwanu má len málo spoločného s principiálnou vierou v demokraciu a všetko súvisí so zachovaním našej moci v Ázii. Namiesto toho Chris Horton z The Atlantic vysvetľuje, prečo Spojené štáty tak investujú do kauzy Taiwanu:

“[Je] ťažké preceňovať strategický význam Taiwanu pre Spojené štáty aj pre čoraz asertívnejšiu Čínu. Poloha, hospodárstvo a bezpečnosť ostrova sú pre americké záujmy kľúčové, a ak by sa Taiwan stal súčasťou Číny, na čom Peking trvá, Čína by sa okamžite stala tichomorskou veľmocou, ovládala by niektoré z najmodernejších technológií na svete a mala by možnosť prerušiť dodávky ropy do Japonska a Južnej Kórey – čo by mohla využiť na to, aby požadovala zatvorenie amerických vojenských základní v oboch krajinách. Peking by tak pravdepodobne dosiahol svoj cieľ vytlačiť USA z Ázie. Nie je preto prekvapením, že Taiwan je dnes jednou z mála tém v Kapitole, na ktorej sa zhodujú obe strany – Kongres pravidelne schvaľuje protaiwanské právne predpisy s jednomyseľnou podporou počas celej éry Donalda Trumpa.”

USA 50 rokov akceptovali politiku “jednej Číny”, pričom ani jedna strana nepodnikla kroky na jej oslabenie. Mohlo by to tak byť aj naďalej, ak by nedošlo k neuváženým a provokatívnym krokom zo strany USA.

Je znepokojujúce, že v Spojených štátoch sú ľudia, ktorí si myslia, že vojna s Čínou o Taiwan je takmer nevyhnutná. “Podľa nás je to len otázka času, nie otázka či,” povedal riaditeľ spravodajskej služby amerického indo-pacifického veliteľstva.

Východiskom pre zníženie napätia s Čínou je teda pozrieť sa do zrkadla a spýtať sa, či je každá naša požiadavka spravodlivá a či sme ochotní robiť druhým to, čo žiadame od nich, aby robili nám.

Situácia, ktorej teraz čelíme, je neuveriteľne nebezpečná. Prebiehajú šialené preteky v zbrojení. Čína si dlhé roky udržiavala relatívne nízku úroveň jadrových zbraní, a to s hrdosťou. Teraz zrýchľuje výrobu zbraní, ktoré môžu byť vždy len:

1. obrovským plytvaním zdrojmi (ak sa nepoužijú) alebo

.

2. genocídnou hrôzou (ak sa niekedy použijú). Dokonca aj Henry Kissinger – sotva mierumilovný človek – varoval, že Spojené štáty a Čína sa potácajú smerom ku katastrofe podobnej prvej svetovej vojne. Samozrejme, vo veku termonukleárnych zbraní je potenciál ničenia oveľa, oveľa väčší ako v roku 1914.

 

Nemusí to tak byť

Po prvé, mali by sme si uvedomiť, že myšlienka, že Čína predstavuje vojenskú hrozbu pre samotné Spojené štáty, je taká absurdná, že Lyle Goldstein hovorí, že je “v kruhoch národnej bezpečnosti takmer vtipom”, pričom uvádza príklad “11 amerických jadrových lietadlových lodí oproti jednej čínskej konvenčnej ‘testovacej’ lietadlovej lodi”. Čína však predstavuje hrozbu pre schopnosť Spojených štátov udržať si požadovanú úroveň hospodárskej dominancie v Ázii. Ak nebudeme ochotní deliť sa o Zem, konflikt je zaručený.

Medzi Spojenými štátmi a Čínou nepochybne existujú hlboké sporné oblasti, ktorých vyriešenie k spokojnosti oboch strán si vyžiada dlhé a náročné rokovania. Možno dôjde ku kompromisom, ktoré nebudú vyhovovať nikomu. Mali by sme však vychádzať z toho, že vojna v 21. storočí jednoducho neprichádza do úvahy. Martin Luther King mladší mal pravdu, keď povedal, že voľba, pred ktorou stojíme, je: “Musíme sa naučiť žiť spolu ako bratia, alebo spolu zahynieme ako blázni.” K tretej svetovej vojne nesmie dôjsť za žiadnych okolností.

Mali by sme spolupracovať s Čínou. Je potrebné, aby Čína a Spojené štáty, dve veľké ekonomiky, spoločne riešili kľúčové otázky, ako je globálne otepľovanie, pandémie a jadrové zbrane. Naše osudy sú spojené. Neexistuje iná možnosť, ako spolu vychádzať. Napriek tomu sa vzťahy rozpadajú. Po návšteve Nancy Pelosiovej na Taiwane Čína okrem toho, že začala nové vojenské cvičenia, ktoré by mohli viesť k smrteľným chybám a eskalácii, prerušila rozhovory s USA okrem iného aj o zmene klímy. Klimatická kríza je azda najdôležitejším problémom, ktorému svet čelí, predstavuje veľkú núdzovú situáciu, a teraz dve vedúce svetové mocnosti nemôžu ani diskutovať o tom, ako ju riešiť. Toto je cesta ku katastrofe. USA musia prestať zbytočne rozdúchavať konflikt, zamyslieť sa nad tým, ako veci vyzerajú z čínskeho pohľadu, a úprimne sa snažiť pochopiť a spolupracovať s krajinou s 1,4 miliardami obyvateľov, s ktorou sa musíme deliť o jednu planétu. To neznamená, že treba byť apologétom čínskych priestupkov alebo že porušovanie ľudských práv zo strany Číny netreba brať vážne. Znamená to, že USA musia prestať považovať globálnu kontrolu za “životne dôležitý záujem” a musia sa prispôsobiť a rešpektovať záujmy ostatných. Znamená to, že snaha o dlhodobé prežitie druhu znamená vzdať sa túžby po trvalom zachovaní našej hegemónie.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Milan Šupa

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

.
.
.

Olach pre HS: Na sieti sa zaregistroval ako trinásťročné dievča. Odkrýva tak, akí nebezpeční muži tam na nich číhajú

Ako mnohí z nás, aj Rudolf Olach pred niekoľkými rokmi videl dokument V sieti, ktorý sa zaoberá témou pedofilov a…

09. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

.

Dikastérium pre náuku viery zverejnilo stanovisko k duchovnej skúsenosti v Litmanovej

Dikastérium pre náuku viery v stredu 9. júla zverejnilo oficiálne stanovisko k mariánskej úcte na hore Zvir v Litmanovej, ktorá…

09. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sloboda tlače vs. sloboda slova

Zahraničnopolitický redaktor portálu EUobserver minulý týždeň vyzval  na „vojnu“ proti slovenskej a maďarskej vláde. Je to len jeden z množstva…

09. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Heredoš podáva podnet na Igora Matoviča

OZ Voľná zóna má spracovaný podnet na Igora Matoviča, ktorý sa týka nákupu testov na COVID-19 cez trnavskú firmu. Do…

09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Smutné: Skončili ako Pat a Mat slovenskej umeleckej scény

Aktivista Juraj Štubniak píše, že čert a progresívne formy života nikdy nespia, s čím sa nedá nesúhlasiť. Ich útok sa…

09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

„Ak zaútočíte na Taiwan, zbombardujem Peking.“ Myslel si, že som sa zbláznil. Trump o rozhovoroch s Putinom a Si Ťin-pchingom

Televízia CNN zverejnila zvukový záznam z roku 2024, v ktorom Donald Trump na stretnutí so sponzormi svojej kampane rozpráva o…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Arogancia predsedníčky Európskej komisie a pokrytectvo europoslancov za PS dosiahlo svoj júlový vrchol

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a jej tím budú zajtra, teda vo štvrtok 10. júla, čeliť hlasovaniu o…

09. 07. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov

Od anarchie nás delia milimetre

Atentátnik čelí spravodlivosti, a výsledok procesu ukáže, nakoľko je Slovensko ešte krajinou, v ktorej platí zákon a poriadok…

09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európska komisia je úderníkom liberálneho mediálneho teroru

„Ochrana mediálneho pluralizmu a slobody médií, ako aj podpora nezávislých médií a novinárov patria medzi hlavné priority Európskej komisie, preto…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

USA sa chvália podporou pre Ukrajinu, v skutočnosti však recyklujú „staré, nebezpečné vybavenie“

Veľká časť vojenskej pomoci, ktorú USA poskytli Ukrajine, je nielen stará, ale v niektorých prípadoch je pre vojakov nebezpečná. Najnovšie…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj poveril ministra obrany a hlavného veliteľa, aby „zintenzívnili všetky kontakty s americkou stranou“

“Teraz sú potrebné politické vyhlásenia a rozhodnutia a je potrebné ich čo najskôr realizovať, aby sme ochránili našich ľudí, naše…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 07. 2025 | Aktualizované 09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Aktualizované 09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Choroba, ktorá postihuje čoraz viac Sloveniek v produktívnom veku. Pozor, na tieto príznaky!

Svalové zášklby, kŕče, pocity úzkosti, búšenie srdca či poruchy spánku – to sú len niektoré z príznakov tetánie, ktorá postihuje…

09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Cenový kompas alebo cenový úskok? Ako vláda zakrýva infláciu cez webovú stránku

Štát spustil Cenový kompas ako údajne revolučný nástroj v boji proti vysokým cenám potravín. V skutočnosti ide len o marketingové…

09. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo zahraničných vecí USA potvrdilo obnovenie vojenských dodávok pre Ukrajinu

Hovorkyňa ministerstva Tammy Bruceová uviedla, že USA zostávajú “najväčšími podporovateľmi Ukrajiny” a dodávky zbraní budú pokračovať

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätá Veronika Giuliani

Narodila sa 27. decembra 1660 v Mercatello v strednom Taliansku v rodine skromných pomerov. Bola najmladšia zo siedmich detí a…

09. 07. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov

EÚ zvažuje, že v rámci budúceho sedemročného rozpočtu pridelí Ukrajine 100 miliárd eur

EÚ zvažuje, že v rámci budúceho sedemročného rozpočtu pridelí Ukrajine 100 miliárd eur, informovala agentúra Bloomberg

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Pomocou AI ukradli hlas Marca Rubia. Chceli získať prístup k účtom a informáciám

Neznáma osoba používajúca umelú inteligenciu komunikovala v mene ministra Rubia s tromi ministrami zahraničných vecí, americkým guvernérom a členom Kongresu,…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší incident s Macronom a jeho manželkou

Televízia upozornila na skutočnosť, že Brigitte Macronová nepodala prezidentovi ruku po príchode do Británie na stretnutie s princom Williamom a…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ľudská psychológia je plná záhad: Tieto nové zistenia vás prinútia zamyslieť sa

Ľudská psychológia je plná záhad: Tieto nové zistenia vás prinútia zamyslieť sa. Ľudská psychológia je jedným

09. 07. 2025 | 0 komentárov

USA majú už len štvrtinu rakiet Patriot potrebných pre vojnové plány Pentagónu

USA majú už len štvrtinu rakiet Patriot potrebných pre vojnové plány Pentagónu, informuje The Guardian s odvolaním sa na svoje…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Začal sa proces s Jurajom Cintulom, ktorý strieľal na premiéra. „Nech žije demokracia,“ vykrikoval. Odmietol vypovedať

Po vyše roku od atentátu na premiéra Roberta Fica sa v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica,…

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Smiešne jednoduché tipy a triky, ktoré úplne fungujú

Existuje veľa tipov a trikov, ktoré v skutočnosti nefungujú. Veď je to smiešne. Ale je veľa takých, ktoré skutočne fungujú!…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Generálny prokurátor podal protest v prípade nevyhovenia infožiadosti na MV

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal protest v prípade rozhodnutia Ministerstva vnútra SR čiastočne nevyhovieť infožiadosti o zoznam pasažierov letu vládneho…

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Medvedev reagoval na Trumpove hrozby

Dmitrij Medvedev reagoval na Trumpove hrozby, že uvalí clá na krajiny podporujúce BRICS

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Test osobnosti: Spôsob, akým si dávate ruky za chrbát, odhaľuje vašu vnútornú silu a autoritu

Test osobnosti: Spôsob, akým si dávate ruky za chrbát, odhaľuje vašu vnútornú silu a autoritu. Pozorovali ste niekedy, ako sa…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Na čo sa tu hráme?

Slovensko pristúpilo na návrh Severoatlantickej aliancie navýšiť obranné výdavky na úroveň 5% HDP… „Takto to dopadne, keď servilnosť predčí reálnosť…

08. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA zabezpečili ruským vzdušným silám dominanciu v nebi nad Ukrajinou

Ukrajina, 8. júla 2025 -Zelenského taktika nátlaku na USA, aby Ukrajina získala nové zbrane protivzdušnej obrany, nefungovala. Pentagon túto pomoc…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Najvyšší správny súd zamietol odvolanie Chalupku. Skončí vo funkcii sudcu?

Najvyšší správny súd SR v utorok zamietol odvolanie Milana Chalupku voči jeho odvolaniu z funkcie sudcu. Rozhodnutie je právoplatné. Jeho…

08. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Hladina rieky Oravica na vodomernej stanici Trstená prekonala v stredu predpoludním trojmetrovú výšku a dosiahla tak tretí stupeň povodňovej aktivity. Údaje o výške hladín riek v pravidelných 15-minútových intervaloch aktualizuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

10:30

V niektorých okresoch Prešovského a Žilinského kraja platia v stredu výstrahy tretieho stupňa pred dažďom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) miestami varuje aj pred vetrom a vetrom na horách. V Tvrdošíne tiež platí tretí stupeň výstrah pred povodňami.

09:27

.

Spanie v kabíne kamiónu? Slovenský vodiči spali v kamiónoch

09.07.2025 Redakcia Auto trendy . Belgické úrady odhalili vodičov kamiónov, ktorí počas povinnej 45-hodinovej prestávky spali vo svojich vozidlách. Tento…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Siahli im na príspevky, teraz pýtajú peniaze od ľudí

Potvrdilo sa príslovie, že pýcha predchádza pád. Za účasť na pochode PRIDE si už v Prahe zaplatíte…

07. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa Trump tak veľmi zaujíma o Kubu? Alebo sú to len fantómové bolesti amerického prezidenta

Rusko, 8. júla 2025 - Keď Donald Trump prišiel do Bieleho domu, chcel obrátiť svet hore nohami - zobrať Grónsko…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Prelomová liečba v Košiciach zachraňuje končatiny odsúdené na amputáciu

Na Klinike úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice zaviedli pokročilú metódu liečby závažných deformít končatín, ktoré boli pôvodne určené…

08. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trump “veľmi intenzívne” skúma možnosť súhlasu s prijatím zákona o nových sankciách voči Ruskej federácii

Trump uviedol, že “veľmi intenzívne” skúma možnosť súhlasu s prijatím zákona o nových sankciách voči Ruskej federácii v americkom Kongrese

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Milan Šupa

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov