Moskva 26. novembra (TASR) – NASA a ruská agentúra Roskosmos vybrali dvoch mužov, ktorí strávia na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) celý rok, aby pomohli získať viac informácií o vplyvoch bezváhového stavu na človeka.
Rus Michail Kornienko a Američan Scott Kelly sa zúčastnia na misii, ktorá sa začne na jar 2015. Vo svojom vyhlásení dnes vesmírne agentúry uviedli, že let pomôže znížiť zdravotné riziká pre plánované misie NASA okolo Mesiaca, asteroidu a nakoniec Marsu.
Posádky doteraz na ISS zotrvávali najviac šesť mesiacov.
William Gerstenmaier z NASA povedal, že misia "zvýši naše vedomosti týkajúce sa účinkov mikrogravitácie na človeka". Dodal, že sa tak pripravujú na budúce misie mimo nízkej obežnej dráhy Zeme.
Kelly a Kornienko sa začnú pripravovať na pobyt na vesmírnej stanici na budúci rok.
Varovanie
Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.