Naozaj nám hrozí veľká vojna?
Ivan Korčok
icon

Naozaj nám hrozí veľká vojna?

18. decembra 2021iconiconicon

Bratislava 18. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Keď sa pred niekoľkými dňami izraelský analytik Jakov Kedmi vyjadril, že Rusko otvorene a jasne požaduje diplomatické riešenie problému pohybu NATO východným smerom a reálneho ohrozenia Ruska, týka sa to aj nás. Východné krídlo NATO, do ktorého patrí od roku 2004 aj Slovensko, hraničí totiž s Bieloruskom, Ukrajinou a Ruskom. A Kedmi poukázal na piaty článok charty NATO „o kolektívnej sebaobrane“, ale zároveň uviedol, že nie si je istý, „či sa Nemecko, alebo Portugalsko, alebo iná krajina NATO bude chcieť zúčastniť na vojenskom strete s ruskouarmádou o základne aliancie v Rumunsku, Poľsku alebo v pobaltských štátoch.“ Slovensko ešte spomenúť nemusel. Lebo na rozdiel od uvedených štátov ešte nemá uzavretú podobnú vojenskú zmluvy s USA, ešte ju len pripravujú ministri Naď a Korčok. V súvislosti s jej prípravou otvorene o tom hovoril minister Korčok. Že okrem nás už „celé východné krídlo“ s prerieknutím „Spojených štátov“ a opravou, že ide o „východné krídlo NATO“ podobné zmluvy má.

Zvuk: Korčok

Korčok teda zdôraznil, že vojenské aktivity s USA robíme, robili sme a hodláme robiť aj naďalej. Niet pochýb o tom, že tieto aktivity majú východný smer a nemusia byť pre nás bezpečné.

Reklama

Izraelský analytik Jakov Kedmi poznamenal, že Rusko „už prekročilo hranicu, ktorá určovala, že nepoužije vojenskú silu, aby zabránilo akciám znepriatelených štátov.“ V rozhovore so šéfredaktorkou informačného portálu Pravda.Ru Innou Novikovou uviedol, že Spojené štáty sa snažia zistiť„hranice trpezlivosti“ Ruska, to preto americký prezident Joe Biden neustále opakuje, že Washington „potrebuje istotu vo vzťahoch s Ruskou federáciou“.

Zvuk: Kedmi

Reklama

Kedmi sa dotkol aj témy použitia jadrových zbraní, čo by nás v súvislosti so zmluvnými aktivitami Naďa a Korčoka malo osobitne zaujímať. Použitie jadrových zbraní bolo doteraz tabuizované, teraz sa však podľa Kedmiho častejšie dáva do súvislosti prudké zvýšenie presnosti zasiahnutia cieľa raketami, bombami a všetkými druhmi nábojov.Doslova uviedol, že „napríklad nové atómové bomby, ktoré Spojené štáty rozmiestňujú v Nemecku, majú výťažnosť 0,3 kilotony. A na Hirošimu bola zhodená atómová bomba s hmotnosťou 14 kiloton. To znamená, že na zničenie objektu nepotrebujete zhodiť desiatky kiloton. Namiesto zničenia celého mesta sa môžete sústrediť na strategické ciele. Potom budú škody na životnom prostredí oveľa menšie,“vysvetlil Kedmi. Jadrovú nálož s kapacitou 0,3 alebo 1,5 kilotony je podľa neho možné namontovať na základni tanku alebo delostreleckého granátu. Otázka uskutočnenia jadrového úderu sa tak znižuje na úroveň technických možností.Pripomenul, že už skôr USA aj Rusko vo svojich aktualizovaných vojenských doktrínach zmenili podmienky používania jadrových zbraní.„Ak boli predtým pripravené použiť jadrové zbrane iba v prípade jadrového útoku na ich krajinu, teraz môžu byť tieto zbrane použité už v prípade vážneho ohrozenia štátu,“ vysvetlil Kedmi. A to je podľa neho dôvod, prečo sú Spojené štáty nervózne a prezident Biden neustále hovorí, že Washington sa usiluje o „istotu vo vzťahoch s Moskvou.“ Potrebuje od Rusov počuť, kde končia ich hranice trpezlivosti. Odpoveď ruského prezidenta Putina: pri najmenšom ohrození Ruska bude útočiaci štát zničený skôr, ako rakety, ktoré odpálil, dosiahnu ruské územie.Bude čoskoro útočiacim štátom aj Slovensko s americkými základňami?

Izraelský politológ však túto otázku uzavrel vcelku optimisticky: „Američania chcú teraz vedieť, čo by nemali robiť, aby sa to, čím sa vyhrážajú, nestalo.“Ale z jeho úst v súvislosti s rozhovorom Putina a Bidena 7. decembra odznela aj veta: „Vždy by sme mali brať do úvahy skutočnosť, že existujú veci, ktoré boli dohodnuté, ale neboli oznámené verejnosti.“ Zaiste to platí aj o rozhovoroch Naďa a Korčoka s americkými partnermi.

NapriekKedmiho optimizmu akoby však „vojnové prípravy“ prebiehali. Amerika i Európa hovorí o možnej ruskej invázii na Ukrajinu, hovorí o protiruských sankciách, že ruská armáda je aj blízko ukrajinských hraníc a ukrajinská armáda sa sústreďuje pri hraniciach rebelujúcich republík – Luhanskej a Doneckej.Na pôde Európskeho parlamentu sa otvorene hovorí o tvrdých protiruských sankciách, pričom medzi jastrabov patrí aj zástupca Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Zvuk: Šimečka

Tento jastrab sa zásadne vyjadruje po anglicky, aspoň že nerobí hanbu Slovensku v slovenčine: „Teraz je čas, aby EÚ dokázala, že vie presadiť svoje ambície v kooperácii s NATO. Čiže praktickou a ekonomickou pomocou Ukrajine, a samozrejme pomocou vážnej hrozby, ďalších masívnych sankcií proti Rusku vrátane zastavenia plynovodu Nord stream 2.“

Reklama

Iný europoslanec, predseda Hnutia Republika, Milan Uhrík vojnu s Ruskom nechce.

Zvuk: Uhrík

Presvedčí však logickými argumentmi – napríklad kam sa má stiahnuť od ruských hraníc ruské vojsko? – europarlament? Dobre platených údajných zástupov národov a ľudí Európy?

Presvedčí vojnových jastrabov fínsky bloger, ktorý na fejsbúku napísal, že žiadny národ a ani štát na svete nepomohol iným národom a štátom tak veľmi ako ruský národ? Vymenoval výsledky ruskej – v úvodzovkách „agresie“. Uviedol, že polovica Európy a časť Ázie získala svoju štátnosť z rúk ruského štátu. Spomenul Fínsko, ktoré do roku 1802 nikdy nemalo vlastný štát, Lotyšsko a Estónsko, ktoré do roku 1918 rovnako nikdy nemali vlastný štát. Pripomenul, že Poľsko obnovilo štát s pomocou Ruska dvakrát, v rokoch 1918 a 1944.Rumunsko a Srbsko sa zrodili v dôsledku rusko-tureckých vojen a stali sa suverénnymi štátmi z vôle Ruska v rokoch 1877-1878.Bulharsko sa oslobodilo od útlaku Osmanskej ríše a obnovilo svoju nezávislosť v dôsledku víťazstva ruských zbraní v tej istej rusko-tureckej vojne – a bloger ironicky pripomenul, že ako „poďakovanie“ sa Bulharsko zúčastnilov dvoch svetových vojnách ako súčasť protiruských koalícií. A teraz je Bulharsko je členom NATO a na jeho území sa nachádzajú americké základne. Menu je ďalšie štáty, ktoré vznikli v rámci Sovietskeho zväzu, pričom niektoré z týchto národov nemali predtým ani len vlastný jazyk. Nikdy predtým nemali svoj štát Turkménsko, Kirgizsko, Kazachstan…Arménsko i Gruzínsko boli zachované a oživené ako štáty iba v rámci ZSSR. Rusko dokonca vďaka Suvorovovi výrazne prispelo, aby aj Švajčiarsko dosiahlo nezávislosť od Francúzska a Švajčiarsko odvtedy, už 217 rokov nikdy nebojovalo. Fínsky bloger ešte uvádza, že dva razy za posledné dve storočia „darovalo“ Rusko nezávislosť väčšine európskych štátov po tom, čo zničilo Napoleona a Hitlera. A spomína aj na Stalinov postoj pri rokovaniach s USA a Anglickom, ktorý dal Nemecku možnosť zachovať si štátnosť po porážke v roku 1945… Rusko po víťazstve v druhej svetovej vojne, v ktorej prišlo o 20 miliónov sovietskych občanov, 10 miliónov kresťanov i 1900 kňazov, ktorých zabili, mučili, upálili nacisti, či zomreli od hladu, zohralo kľúčovú úlohu pri zabezpečení nezávislosti väčšiny kolónií západnej Európy v proceseglobálnej dekolonizácie. Podľa Fína „polovica sveta je povinná byť vďačná Rusku za svoj samostatný život.“

Zrejme aj na toto všetko treba pamätať práve teraz. Nedajbože na prahu možného nového svetového vojnového požiaru, možno aj posledného. Mali by sme všetci urobiť všetko preto, aby hrozná vojna po rokoch mieru nezničila na tento svet a život, daný nám Bohom.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

Včera 19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

Včera 18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
Včera 18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

Včera 18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

Včera 18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

Včera 18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

Včera 18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

Včera 17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

Včera 17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama