Ako je to naozaj s koronavírusom: Je to skutočne také zlé, alebo sa za tými hroznými číslami skrývajú iba „štatistické“ úmrtia?

Bratislava 12. apríla 2020 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Keď čítame o tých šialených počtoch mŕtvych v USA či Španielsku, ani sa človeku nechce tomu veriť: za jediný deň stovky alebo dokonca tisíce obetí. Akosi prirodzene potom začíname uvažovať, či nemajú náhodou pravdu tí, ktorí hovoria, že to všetko je len hra so štatistikami každoročných úmrtí. Ako to teda naozaj je?

Ilustračné foto

Je známou skutočnosťou, že ľudia nakazení koronavírusom nezomierajú na samotný vírus, ale na komplikácie, ktoré sú sekundárnymi dôsledkami: na zápaly pľúc, infarkty, mŕtvice, atď. Táto skutočnosť vedie mnohých k úvahe: čo ak je to tak, že tí ľudia vlastne umierajú na svoje prirodzené choroby, pričom je iba zhoda okolností, že v sebe majú aj koronavírus? Ako to vlastne je? Sú tie tisíce mŕtvych iba prirodzené „štatistické“ úmrtia, ktoré by tu boli aj bez koronavírusu? Alebo je koronavírus naozaj reálnou pohromou, bez ktorej mohli desaťtisíce ľudí ešte dlho žiť?

Pozrime sa do Talianska, kde podľa štatistickej stránky statista.com (zdroj TU ) mala k 11. aprílu Lombardia 57 592 prípadov nákazy, Emilia-Romagna 19 635, Piedmont 16 008, Benátsko 13 768, Toskánsko 6958, Ligúria 5376, Marky 5211 a ostatné regióny menej ako päťtisíc prípadov. Počet úmrtí Lombardia zaznamenala 10 511, Emilia-Romagna 2481, Piedmont 1633, Benátsko 831, Ligúria 734, Marky 689, Toskánsko 467 a všetky ostatné regióny menej ako tristo obetí.

Vo svojom statuse (viď TU) aktivista a publicista Ľuboš Hrica uvádza čísla za predošlé roky, podľa ktorých v marci 2018 zomrelo v celom Taliansku spolu 16 220 ľudí na následky chorôb dýchacích ciest, v marci 2019 to bolo 15 189 ľudí. Nepodarilo sa nám zistiť tento údaj za marec 2020, teda koľko ľudí zomrelo v Taliansku minulý mesiac celkovo na choroby dýchacích ciest, ale podľa niektorých vyjadrení by sa to číslo nemalo príliš líšiť od predošlých rokov, teda mohlo by to byť niekde medzi 15 až 20 tisíc úmrtiami. V marci 2020 podľa stránky worldometer.info v Taliansku zomrelo 12 400 ľudí nakazených koronavírusom. Dalo by sa teda stále argumentovať, že koronavírusové úmrtia by mohli byť „štandardnou“ súčasťou celkovej štatistiky. Lenže moment: prečo z tých cca 15 – 20 tisíc ľudí, ktorí v marci 2020 v Taliansku umreli, ich väčšina umrela iba v Lombardii? Na to už zástancovia teórie, že koronavírus je len neškodnou manipuláciou so štatistickými dátami, majú len samé nepresvedčivé odpovede.

Prezident talianskeho štatistického úradu (Istat) Carlo Blangiardo (zdroj TU) uvádza čísla z niektorých miest, kde sa tie štatistiky úmrtí rapídne zdvihli v porovnaní s priemerom: v Bergame sa počet úmrtí takmer štvornásobne zvýšil z priemerných 91 prípadov v rokoch 2015 – 2019 na 398 v roku 2020, podobné to je v Brescii. Značne iná ako po iné roky je aj štatistika zloženia úmrtí podľa pohlavia a veku: výrazne narástol podiel úmrtí mužov a osôb starších ako 74 rokov. Aj tieto čísla už niečo hovoria: takáto zmena už nie je náhodná, niečo ju muselo spôsobiť.

Sú tu však aj ďalšie zaujímavé veci. Aktivista a publicista Ľuboš Hrica uvádza čísla z 5. apríla (zdroj TU), teda z času, keď Taliansko malo urobených už 581 232 testov (čo znamená otestovanie 0,96 % obyvateľstva), z ktorých bolo 115 242 pozitívnych, čiže 19,82 %. Keby sme tento pomer mechanicky vztiahli na celú populáciu, potom by sme dostali výsledok, že približne 12 miliónov Talianov by mohlo byť pozitívnych.

Keby sme podobnú matematiku aplikovali na Slovenské údaje, kde bolo urobených v tom čase 11 642 testov (testovaného 0,21 % obyvateľstva), z ktorých bolo 450 pozitívnych, čiže 3,86 %, potom by nám vyšlo, že nakazených koronavírusom by malo v skutočnosti byť približne 220 tisíc obyvateľov Slovenska. Je to naozaj tak?

A ďalej: v Taliansku zo 115 238 korona-pozitívnych zomrelo 13 915 ľudí, čiže 12,07 percenta. Z toho vyplýva, že keby Slovensko malo rovnaký pomer medzi nakazenými a obeťami, tak by pri dnešných 728 našich potvrdených korona-pozitívnych malo mať už 88 obetí. Lenže my, našťastie, máme zatiaľ potvrdené iba dve. Ako je to možné, prečo ten do očí bijúci nepomer? Čím je spôsobený? Hypotéz je veľa, istota však žiadna.

A ako to je v iných krajinách? Novým svetovým epicentrom koronavírusovej pandémie je New York, v ktorom je v súčasnosti viac zaznamenaných prípadov, než v celom Španielsku, či Taliansku. V sobotu odtiaľ prišla zaujímavá správa, ktorú ihneď uverejnila aj televízia TA3: Vraj Spojené štáty chcú pomôcť Taliansku v boji s koronavírusom. Teda USA, ktoré si samy nevedia pomôcť s koronavírusom, ktoré práve v týchto dňoch prekonali Taliansko v počte obetí koronavírusu a celkový počet evidovaných nákaz už je viac ako trojnásobne vyšší než v Taliansku, chcú pomáhať krajine, kde sa vyčíňanie nákazy predsa len zjavne spomaľuje?

Je to pekná ukážka toho, ako sa má profesionálne pracovať s verejnou mienkou: keď je situácia kritická a ľudia majú tendenciu štát obviniť zo zlyhania, vyhlásime, že už sme to zvládli a môžeme pomáhať druhým. V Spojených štátoch to pritom vôbec nevyzerá ružovo: podľa očitých svedkov New York, a tiež štát New Jersey z hľadiska zdravotníckej starostlivosti vyslovene kolabujú, keď zďaleka nie všetci postihnutí môžu dostať adekvátnu pomoc, zúfalo tam chýbajú zdravotnícke pomôcky, prístroje, a najmä lekári a špeciálne lôžka na infekčných oddeleniach.

Tamojší zdravotnícky systém s takouto situáciou jednoducho nerátal. Ak Slovensko má 113 nemocníc s celkovým počtom lôžok okolo 34 400, tak mesto New York s dvojnásobným počtom obyvateľov má iba 62 nemocníc s počtom lôžok len 26 451 a celý štát New York s dvadsiatimi miliónmi obyvateľov má 214 nemocníc s 57 tisíc lôžkami, keď v uplynulých dvadsiatich rokoch sa ich počet znížil až o dvadsaťtisíc v dôsledku úsporných opatrení (zdroj TU).

Nestíhajú ani krematóriá, pochováva sa do hromadných hrobov. Denník The New York Times (zdroj TU) píše o tom, že na ostrove Hart, kde mesto pochováva svojich obyvateľov na obecné trovy, a kde zvyčajne bývajú pohreby len vo štvrtok, sa teraz pochovávajú každodenne desiatky mŕtvych do masových hrobov.

Predtým mali mestské márnice dostatočný priestor na umiestňovanie svojich „bezprízorných“ mŕtvych bez kontaktovateľných príbuzných na 30 až 60 dní predtým, ako boli pochovaní na ostrove. To však pri pribúdajúcom počte obetí vírusu Covid-19 už neplatí, v márniciach je nedostatok miest, pretože v marci bol v New Yorku viac ako dvojnásobný počet úmrtí, než je bežný priemer. Namiesto väzňov z neďalekého Rikersovho ostrova, ktorí inokedy takýchto mŕtvych pochovávajú, teraz mesto muselo najať na to zvlášť firmu. (Video pochovávania do hromadných hrobov v New Yorku si môžete pozrieť TU.)

Britský The Guardian (zdroj TU) si zase všimol, že v oveľa väčšej miere, než ľudia s „bielym“ európskym pôvodom, zomierajú v súvislosti s koronavírusovou infekciou ľudia s africkým, ázijským či iným imigrantským pôvodom. Samozrejme, túto štatistiku výrazne ovplyvňuje aj sociálny pôvod, keď ľudia z chudobných štvrtí majú byť až štyrikrát častejšie obeťami, než tí lepšie situovaní.

Ale sú tu tvrdé čísla: štúdia berúca do úvahy viac ako dvetisíc koronavírusových pacientov v kritickom stave v Anglicku, Walese a Severnom Írsku hovorí, že 35 percent z nich patrí medzi čierne, ázijské alebo iné etnické menšiny. Toto je viac ako dvojnásobné zastúpenie v porovnaní s celou populáciou. Je to tiež dramatická odchýlka od štatistiky bežných zápalov pľúc, na ktorej sa etnické menšiny podieľajú oveľa primeranejšou mierou.

V Británii tvoria etnické menšiny 40 percent pracovníkov verejného zdravotníctva. Neexistujú síce žiadne ekvivalentné údaje týkajúce sa osobitne obetí koronavírusu z radov lekárov, zdravotných sestier a iných zdravotníckych pracovníkov a pracovníkov verejného sektora z hľadiska etnického pôvodu, ale The Guardian menuje prvých, ktorí prišli o život v dôsledku liečby koronavírusových pacientov vo Veľkej Británii: všetko to boli ľudia afrického alebo ázijského pôvodu. Amged ​​El-Hawrani a Adil El Tayar boli obaja britskí Sudánci. Habib Zaidi mal pakistanský pôvod a Alfa Sa’adu sa narodila v Nigérii. Zdravotnícky pracovník Thomas Harvey, ktorý pri starostlivosti o koronavírusových pacientov používal iba ochranné rukavice, bol černoch a Areema Nasreenová, zdravotná sestra, ktorá zomrela v nemocnici, kde pracovala, tiež mala cudzokrajný pôvod.

Etnické menšiny vnímajú, že sú koronavírusom postihované v neprimeranej miere, a preto sa cítia sa byť diskriminované. Minulý týždeň vydala iniciatíva #CharitySoWhite naliehavú výzvu na riešenie neúmerného vplyvu vírusu na britské menšiny. Vo svojej správe uvádzajú dôkazy, že horší prístup k zdravotnej starostlivosti v porovnaní s bielymi, nižšie vzdelanie, nižší príjem a neisté bývanie sú faktory, ktoré ohrozujú etnické menšiny, a dožadujú sa nápravných opatrení, inými slovami, pozitívnej diskriminácie v porovnaní s (ešte stále) majoritou.

The Guardian však poukazuje na to, že ešte horšie je to v USA: „Ak chcete vidieť strašidelnú realitu rasovej nerovnosti, ktorá počas tejto pandémie nadobudla extrémnu podobu, pozrite sa na Spojené štáty americké. Tragické výsledky to má vo všetkých kútoch krajiny: v Michigane tvoria „čierni“ 15 % populácie, ale 40 % úmrtí. Chicago má 30 % „afroamerickej“ populácie, ale až 70 % mŕtvych tvoria afroameričania. Obrázok z Louisiany je veľmi podobný: 32 % je „čierna“ populácia, ktorá sa na úmrtnosti na koronavírus podieľa 70 percentami.

Zo všetkých týchto čriepkov poznania vyplýva jeden záver: koronavírus je, žiaľ, skutočný, nie je to iba žonglovanie s číslami. Skutočné sú štatistiky mŕtvych, ktorí by tu mohli byť s nami ešte veľa rokov, nebyť koronavírusu. Treba sa s tým zmieriť a robiť to, čo nám radia odborníci, nezideologizovaní. A popri tom nezabúdať žiť a tešiť sa z toho, čo nám život prináša…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:52

Pred britský súd v stredu predstúpil 45-ročný Nór Marius Gustavson a jeho komplici, ktorí podľa obžaloby vykonávali kastrácie a iné “extrémne telesné modifikácie”.

18:30

Letecká spoločnosť Scandinavian Airlines (SAS) v stredu oznámila, že cestujúci si už čoskoro budú môcť zakúpiť letenky na prvé lety jej elektrického lietadla. SAS plánuje tieto lety prevádzkovať od roku 2028 zo Švédska, Nórska a Dánska.

18:22

Organizácia Spojených národov (OSN) začala operáciu zameranú na odstránenie 1,1 milióna barelov ropy z rozpadajúceho sa supertankera uviaznutého pri jemenskom pobreží Červeného mora. Záchranné plavidlo Ndeavor s odborníkmi dorazilo k lodi FSO Safer v utorok.

18:21

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v stredu upozornila, že odhadované zásoby obohateného uránu v Iráne viac než 23-krát presiahli limit dohodnutý medzi Teheránom a svetovými mocnosťami v roku 2015.

18:18

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová zablahoželala v stredu Moldavsku k “veľkému pokroku” v reformách potrebných na vstup do Európskej únie (EÚ).

17:55

Putin sa stretol s eritrejským prezidentom, zablahoželal mu k 30. výročiu nezávislosti krajiny a pozval ho na samit Rusko-Afrika.

Rusko a Eritrea majú “dobré vyhliadky v mnohých oblastiach” obchodnej a hospodárskej spolupráce, povedal Vladimir Putin na stretnutí s eritrejským prezidentom Isaiasom Afewerkim.

“V našom programe máme niekoľko medzivládnych dohôd. Dúfam, že naši kolegovia pracovali a podarí sa nám to,” povedal Putin.

“Samozrejme, v prvom rade by sme mali venovať pozornosť rozvoju obchodných a hospodárskych väzieb. Chcel by som však poznamenať, že tu máme celkom dobré vyhliadky vo veľmi mnohých oblastiach, o ktorých dnes budeme hovoriť,” povedal prezident vo svojom uvítacom prejave.

Isaias Afewerki Vladimir Putin
Na snímke Isaias Afewerki a Vladimir Putin

17:31

Komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová v stredu pri príležitosti Dňa bielych pások v bosnianskom Prijedore opätovne vyzvala miestne úrady na vybudovanie pamätníka tisíckam obetí vojnových zločinov, ku ktorým v tomto meste došlo v rokoch 1992 až 1995.

17:30

Rusko sa opäť snaží otriasť jednotou a bezpečnosťou Európy, tá mu to však nesmie dovoliť, uviedol v stredu francúzsky prezident Emmanuel Macron na konferencii Globsec 2023 Bratislava Forum.

17:24

Štátne múzeum Auschwitz-Birkenau v stredu odsúdilo politickú upútavku poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá využíva tému tohto bývalého nacistického vyhladzovacieho tábora na území Poľska na odradenie od účasti na nadchádzajúcom protivládnom pochode.

16:46

Poslanci Štátne dumy, dolnej komory ruského parlamentu, v stredu predložili návrh zákona, ktorý zakazuje právne alebo chirurgické zmeny pohlavia.

15:33

Napriek útokom bezpilotných lietadiel na Moskvu a pokračujúcemu ostreľovaniu ruských regiónov pri hraniciach s Ukrajinou nevidí Kremeľ potrebu zaviesť v krajine stanné právo, uviedol v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Informuje o tom agentúra DPA.

15:27

Dánska premiérka Mette Frederiksenová v stredu predniesla v parlamente prejav sčasti napísaný s použitím nástroja umelej inteligencie (AI) s názvom ChatGPT. Chcela tak zdôrazniť revolučné stránky a riziká AI.

15:08

Britský vysokoškolský odborový zväz (UCU), ktorý združuje viac ako 120 000 pracovníkov, vyzvala na zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine a zastavenie rozširovania NATO.

Niektorí členovia združenia hlasovali proti návrhu, ale uznesenie bolo aj tak väčšinou hlasov prijaté.

“Bojujeme proti vlastným vojnovým štváčom. Musíme sa vysporiadať s našou vlastnou imperialistickou vládou,” povedala Jess Kentová, hovorkyňa UCU z univerzity v Sheffielde.

Britská vysokoškolský odborový zväz
Screenshot článku

15:06

Údery ukrajinských ozbrojených síl proti objektom na ruskom území s použitím zbraní ukrajinskej výroby sú z hľadiska medzinárodného práva legitímne, uviedol nemecký kabinet ministrov.

Hovorca nemeckého kabinetu ministrov Steffen Hebeestreit tiež uviedol, že Berlín dodáva svoje zbrane Kyjevu výlučne na obranu ukrajinského územia, ako povedal kancelár Olaf Scholz.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dom nemeckého ministra spravodlivosti napadli “militantní” trans aktivisti

0 icon

Dom nemeckého ministra spravodlivosti Marko Buschmanna v Gelsenkirchene napadli "militantní" trans aktivisti, píše Ruhr Nachrichten. Samotný útok sa stal pred dvoma týždňami, ale médiá o ňom informovali len minimálne, hoci bolo zaregistrované podanie na políciu, píše denník. Steny domu boli pomaľované a okná rozbité.

“Ozaj extrémna forma vyhrážky”: Niekto zanechal krompáč v hlave Šimečku

0 icon

Bratislava 31. mája 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Pred mesiacom sme písali o tom, ako vandali pomaľovali reklamné plochy viacerým vtedy ešte vládnym politikom. V súčasnosti sa znovu objavil vandalizmus na politických bilboardoch. Informoval o tom na sociálnej sieti predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka Odkaz je v skutku jasný. Časť verejnosti má…

Vlastizrada? Opozícia priniesla šokujúce informácie o snahe vlády a mimovládok zasahovať do volieb

0 icon

Bratislava 31. mája 2023 (HSP/Foto: Screenshot) AKTUALIZOVANÉ 31. mája 2023 o 11:50 hod. Dnes strana Smer SSD a Tomáš Taraba (Život NS) zorganizovali tlačovú konferenciu. Zazneli na nej informácie, ktoré mnohým vyrazili dych. V dňoch 18. a 19. apríla šla do Bruselu 21-členná delegácia zložená najmä z predstaviteľov vrcholnej exekutívy…

Ministerstvo, NBÚ a Naď reagujú na šokujúcu tlačovku opozície

0 icon

Bratislava 31. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 31. mája 2023 16:24 Je legitímne, že sa odborníci v štátnej správe venujú hybridným hrozbám a obrane proti nim. Tvrdí to Ministerstvo vnútra (MV) SR v reakcii na šéfa Smeru-SD Roberta Fica, ktorý vyhlásil, že slovenskí úradníci a mimovládky mali na stretnutí v…

Polícia: Pri dopravnej nehode v Liptovskej Osade zahynul 43-ročný vodič

0 icon

Liptovská Osada 31. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Dopravnú nehodu na ceste prvej triedy v Liptovskej Osade, okres Ružomberok, v stredu neprežil 43-ročný vodič. Muž zišiel autom z cesty a narazil do stromu. TASR o tom informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková "Privolaným záchranárom sa, žiaľ, muža nepodarilo oživiť. U…

Macron na Globsecu: Ukrajina nebude dobytá. Európa nesmie dovoliť, aby Rusko rozbilo jej bezpečnosť a jednotu

0 icon

Bratislava 31. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Rusko sa opäť snaží otriasť jednotou a bezpečnosťou Európy, tá mu to však nesmie dovoliť, uviedol v stredu francúzsky prezident Emmanuel Macron na konferencii Globsec 2023 Bratislava Forum, informuje TASR Koniec vojny na Ukrajine je ďaleko, no jedna vec je istá – Ukrajina…

Premiér sa stretol s von der Leyenovou, hovorili o pláne obnovy aj o Ukrajine

0 icon

Bratislava 31. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Ľudovít Ódor sa stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Diskutovali o proeurópskom smerovaní Slovenska, spoločných hodnotách, slobode a právnom štáte. Bavili sa aj o implementácii plánu obnovy a odolnosti či o snahe hľadať riešenia týkajúce sa dovozu poľnohospodárskych produktov…

Sólymos: Spájame sa s Dzurindom, lebo je v štáte chaos ako po Mečiarovi

0 icon

Bratislava 31. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Posledné roky boli najťažšie v novodobej slovenskej histórii, reprezentovali nás počas nich dve historicky najslabšie vlády a výsledkom je chaos, aký bol v štáte naposledy na konci vlády Vladimíra Mečiara. Preto sa mimoparlamentný Most – Híd rozhodol spojiť s mimoparlamentnou stranou Mikuláša Dzurindu…

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

0 icon

Praha 31. mája 2023 (HSP/sichtarova.blog.idnes/Foto:Pixabay)   Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn „Digitální měna“ není totéž co „bezhotovostní měna“! Pojem bezhotovostní měna je nadřazen pojmu digitální měna. A kryptoměny zase nejsou jedinou variantou digitální měn. Kryptoměny jsou…

Čas začiatku ukrajinskej protiofenzívy je blízko

0 icon

Bratislava 31. mája 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Libkos)   Zelenskyj minule povedal, že Stavka najvyššieho veliteľa schválila dátum začiatku protiofenzívy Či tieto termíny už boli skutočne schválené, alebo ide o nejakú ďalšiu informačnú operáciu, zatiaľ nie je možné rozoznať. Pokiaľ však ide o bezprostredné termíny, najdôležitejšie dni pre vývoj na fronte sú od…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Nemecko je v ekonomickej realite katastrofa. Celá EU už funguje iba na dlh

0icon

V EU je jeden z primárnych cieľov, aby si „nikto nič nevšimol ako ide v realite, pokiaľ si budú robiť zmeny tak, aby boli neodvrátiteľné“. Ak máme volebné prieskumy aké máme, ak politici idú proti záujmom občanov, tak manipulácia ekonomickej štatistiky je relatívne malý hriech. Dnešná štatistika nevychádza z rea

Ivan Štubňa

Drzý dezolát Naď a možná manipulácia volieb 2023

0icon

Celkom výnimočne sa koalícia aj opozícia zhodla na tom, že predčasné voľby môžu byť zmanipulované. Rozdiel je v tom, že koalícia má s manipuláciou volieb bohaté skúsenosti, kým opozícia oprávnene podozrieva proamerickú koalíciu z manipulácie na spôsob, akým boli voľby zmanipulované v USA. Naď vyškolený v špionážnych strediskách Západu je…

Marek Brna

Prehnitý Západ sa rúca

0icon

Skazený, zdegenerovaný Západ si nezaslúži nič iné ako zánik. Všetko skazené a zhnité predsa čaká rovnaký osud. Smrad a hniloba ešte istú dobu obťažuje okolie, no čochvíľa už smrad opadne, zmizne a zanikakúce štruktúry slúžia na zrod niečomu novému. Sú hnojivom.  Za takéto hnojivo možno považovať práve Európsku &uacu

Slavěna Vorobelová

Aj na Slovensku je veľa „slepačích jastrabov“

0icon

Politický výraz „vojnový jastrab“ sa používa na označenie politika, ktorý obhajuje vojnu. V podstate ide o vojnového štváča – politika. Taktiež sa však na označenie vojnových štváčov – politikov používa aj

Pavel Jacz

Z Ilieva sa v TA3 stáva agresívny diktátorsky moderátor, za ktorého by sa nehanbil ani Goebbels.

0icon

To, ako začal v nedeľu v relácii TA3 v Politike rozhovor moderátor Iliev sa len tak ľahko nevidí. Jeho bohorovnosť, útočnosť, „neomylnosť“ a „zákonná pravda“, ktorú pretláča ako svojské právo na pravdu, stupňujúcu sa z relácie na reláciu, zažívame každý druhý týždeň. Hor&

Vášeň v Tebe

Kam pôjdete tento rok na dovolenku? Odpoveď odhalí vašu skrytú vlastnosť

0 icon

31.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/icons). Koniec mája je obdobím, kedy sa mnohí z nás rozhodujú o dovolenkových cestách. Pri plánovaní zohľadňujeme rozpočet, čas, záujmy a logistické možnosti. O našich dovolenkových plánoch však do istej miery rozhoduje aj naša osobnosť. Zúčastnite sa "psycho" zábavy od Kobieta Interia a zistite, čo o vás

Svoje rozhorčenie neskrýva ani kráľ Karol III. Boli vznesené obvinenia voči Kate a Williamovi

0 icon

31.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/princeandprincessofwales). Nemožno poprieť, že princ a princezná z Walesu sa tešia značným sympatiám Britov. Ako sa ukazuje, sú obľúbenejší ako kráľ Karol III. a jeho manželka, čo sa im celkom nepáči. Kráľovský pár sa zrejme netají tým, že Kate a William od nich odvádzajú pozornosť.

Predstavujeme ovocie na chudnutie, ktoré je chutné, zdravé a pomôže vám dosiahnuť vaše ciele

0 icon

31.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/oleg_mit). Ovocie má určite svoje miesto v zdravej strave. More fore you predstavil ovocie na chudnutie, ktoré je chutné, zdravé a pomôže vám dosiahnuť vaše ciele. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nemusíte vyradiť sacharidy, aby ste schudli. Platí to najmä v prípade ovocia, pretože…

Taaaak strašne chýbate … legenda o dúhovom moste musí byť pravda!

0 icon

30.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív Baška) Ahoj!  Idem sa Vám posťažovať. Som totiž strašne smutná. V krátkom časovom období mi zomreli dvaja kamaráti. Obaja to boli úžasní miláčikovia, psíky, ako sa patrí. Mali v živote šťastie: žili so svojimi paničkami a boli milovaní. Chcem im obom venovať takúto verejnú spomienku.…

"Half-up" je hitom roku 2023! Kaderník Jennifer Lopez ukazuje, ako si ho urobiť za menej ako 25 sekúnd

0 icon

30.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/@chrisappletonhair). “Half-up" je jednoduchý štýl, ktorý už nosia aj celebrity. "Half-up" je skvelou voľbou pre tých, ktorí majú dlhé vlasy a chcú mať veľký objem. Ako si ho urobíte sami? Kaderník celebrít vám poradí, ako na to.

Armádny Magazín

Ruské sily zničili ďalší logistický uzol Ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 31.máj 2023 (AM) – Počas nočných a ranných hodín ruské jednotky útočili na ciele vo viacerých smeroch, vrátane jeho tylových priestorov. Jeden z útokov bol spáchaný na objekty kyjevského režimu v okrese Pavlograd v regióne Dnepropetrovsk. Jeden z objektov bol teda zasiahnutý v oblasti obce Mezhirič, ktorá susedí s Pavlogradom zo…

Video: Putin potvrdil raketové útoky na rozhodovacie centrá na Ukrajine

0 icon

Rusko, 31.máj 2023 (AM) – Ruské jednotky pokračujú v úderoch na vojenské ciele na území Ukrajiny, zasahujú muničné sklady, sklady pohonných hmôt a mazív a miesta rozmiestnenia Ozbrojených síl Ukrajiny. Tentoraz padol úder aj na rozhodovacie centrá. Uvádza sa to v novej správe ministerstva obrany. Podľa správy ruské sily počas dňa podnikli…

Nové pokusy Západu otvoriť "bieloruský front"

0 icon

Bielorusko, 31.máj 2023 (AM) – Situácia okolo Ukrajiny sa nie nadarmo porovnáva s udalosťami krymskej vojny v rokoch 1853 - 1855, keď sa západná koalícia okrem hlavného ohniska boja snažila roztiahnuť ruské zdroje a zasadila mu bolestivé údery pozdĺž celej jeho hranice od Soloviek až po Kamčatku. Nie j

"Istanbul 2.0" v zákulisí samitu G7: Washington vytvára obraz ukrajinského víťazstva

0 icon

USA, 31.máj 2023 (AM) – Vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou sa mohol skončiť už vlani na jar. Vtedy na istanbulských rokovaniach podľ

Pochopenie amerického Federálneho rezervného systému je čoraz neprístupnejšie pre bežných ľudí

0 icon

Slovensko, 31.máj 2023 (AM) – Už dlho sa stretávam s tým, že ľudia majú čoraz väčšie problémy porozumieť mnohým textom, najmä tým, ktoré sa týkajú finančných záležitostí. Niektorí tento jav vysvetľujú tým, že úroveň čitateľskej a poslucháčskej verejnosti klesá. S tým sa nedá polemizovať. Dochádza aj k zhoršovaniu slova, ľudia čoraz…

TopDesať

Keď Photoshop zlyhá: Najhoršie a najzábavnejšie pokusy o úpravu fotografií

0 icon

Photoshop je v posledných rokoch obľúbeným nástrojom nie len profesionálov. V dnešnom článku si ukážeme tie najhoršie a najzábavnejšie pokusy o úpravu fotografií. Už ste niekedy videli fotografiu, ktorá jednoducho nevyzerala dobre? Pozadie bolo zvláštne, niečie stehná boli neskutočne malé alebo ruka záhadne zmizla z fotografie. Všetci vieme, aký rozšírený…

Sekundy pred katastrofou zachytené na zábavných fotografiách

0 icon

Vítame vás pri tejto nezvyčajnej a zároveň fascinujúcej cestovateľskej výprave do sveta fotografií, ktoré zachytávajú okamihy iba pár sekúnd pred katastrofou. Sú to momenty, kedy sa život zdá byť v harmónii, a predsa je všetko o niečo bližšie k nezvratnej zmene. Tieto fotografie sú ako úchvatné zástavy času, prinášajúce do…

Frankfurt, New York či Dubaj: Toto sú tie najkrajšie mestské panorámy na svete

0 icon

Od nepamäti sa človek snaží dotknúť hviezd. Už naši predkovia snívali o lietaní. Aj preto mnoho z nich stavalo obrovské a vysoké stavby. Táto tradícia nám ostala až dodnes. My ti tak môžeme ukázať tie najkrajšie mestské panorámy na svete. Mnoho z miest sa dlhé roky rozrastalo do šírky. Tento…

Tieto hádanky dokážu oklamať tvoj mozog

0 icon

Vitajte v tomto fascinujúcom článku, kde nájdete hádanky, ktoré vás zavedú na cestu plnú ilúzií a klamstiev. Mozog je neuveriteľne mocný nástroj, ale niekedy sa dokáže nechať oklamať, aj keď si myslíme, že sme plne ostražití. Pripravte sa na skúšku vašej pozornosti, logiky a schopnosti rozlúštiť tajomstvá, pretože v tomto článku…

TOP 5 mýtov o pití kávy, ktorým sme doteraz všetci verili

0 icon

Svet je plný mýtov. Od malička počúvame múdrosti starších a riadime sa povesťami a historkami, ktoré už dávno vedci popreli. V tomto článku sa pozrieme na 5 vyvrátených mýtov o pití kávy, ktoré sme všetci považovali za svätú pravdu. Človek už pre istotu ani nečíta, čo všetko je škodlivé, čo by nemal…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali