Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Španielski paleontológovia vysvetlili možnú príčinu vymretia najväčších prehistorických žralokov v dejinách Zeme pred približne tromi miliónmi rokov

Ochladenie klímy viedlo k zníženiu hladiny mora, v dôsledku toho zostalo menej pobrežných zón vhodných pre dospievanie mláďat Megalodon. Závislosť morských dravcov na „škôlkach“ ovplyvnila zmiznutie druhu, ktorý existoval na Zemi 20 miliónov rokov. Uvádza sa v príspevku uverejnenom v časopise Biology Letters.
Mladí megalodonovia potrebovali k dospievaniu 25 rokov. Dospelé jedince dosiahli dĺžku 18 metrov, čo je trojnásobne viac, ako majú najväčšie biele žraloky.
Megalodon bol najvyšší dravec a nemal prirodzených nepriateľov, jeho mláďatá však boli zraniteľní pred inými dravcami, vrátane iných žralokov. Vo svojej novej práci vedci ukázali, že oblasti kontinentálnych šelfov o pomerne malej hĺbke boli ideálnym miestom pre ich dospievanie.
Paleontológovia objavili miesto podobné škôlke pri východnom pobreží Španielska v provincii Tarragona. Je to nehlboký záliv s teplou vodou, veľkými koralovými útesmi a veľkým množstvom rôznych druhov morských živočíchov, vrátane rýb, rají, cicavcov, žralokov a bezstavovcov. Tu našli menšie zuby mladých Megalodonov. Ďalšie možné škôlky sa nachádzali pri pobreží USA, Peru, Panamy a Čile.
Ochladenie klímy spôsobilo, že mnohé živočíchy, ktoré slúžili ako potrava pre Megalodon, sa adaptovali na studené vody, a samotní superdravci zostali v teplejších oblastiach, kde museli bojovať s veľkými bielymi žralokmi o zvyšky potravy. Kvôli rastu ľadovcov sa znížila hladina mora, čo spôsobilo zmiznutie mnohých škôlok a definitívne vymretie Megalodonov.