Bratislava 7. februára 2023 (HSP/TASR/OECD/Facebook/Foto: TASR – Jakub Kotian)
Poslanec Peter Pellegrini (Hlas-SD) prostredníctvom sociálnej sieti zhodnotil funkčnosť vlády dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera a exministra financií Igora Matoviča. Odvoláva sa pri tom na prieskum
OECD na svojej oficiálnej stránke vysvetľuje, že v rámci svojej práce na meraní faktorov dôvery v demokratickú vládu skúma rôzne spôsoby, ako môžu vlády posilniť dôveru, čo je obzvlášť dôležitá úloha v čase, keď sa krajiny dostávajú z globálnej pandémie a čelia novým globálnym výzvam.
Dôvera je základom, na ktorom spočíva legitimita demokratických inštitúcií. Dôvera je kľúčová pre zabezpečenie úspechu širokej škály verejných politík. Dôvera verejnosti vedie napríklad k väčšiemu dodržiavaniu reakcií v oblasti verejného zdravia, predpisov a daňového systému. Z dlhodobého hľadiska je dôvera potrebná na to, aby pomohla vládam riešiť dlhodobé spoločenské výzvy, ako sú zmena klímy, starnutie obyvateľstva a zmeny na trhu práce.
Dôveryhodnosti sa aktuálne venuje aj poslanec Hlasu Peter Pellegrini. Na sociálnej sieti uverejnil graf, organizácie, prostredníctvom ktorého upozorňuje na to, že v roku 2021 patrilo Slovensko medzi najnedôveryhodnejšie krajiny spomedzi najvyspelejších štátov sveta.
„Nech sa páči, tu je výsledok našich úžasných vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Spomedzi krajín OECD, teda najvyspelejších štátov sveta, je slovenská vláda najnedôveryhodnejšia v očiach vlastných občanov. To sa musí zmeniť – potrebujeme novú, kompetentnú a stabilnú vládu, ktorá bude pracovať pre ľudí a ktorej budú ľudia dôverovať,“ napísal v príspevku.
Organizácia už v minulosti apelovala na Slovensko a to hlavne v spojitosti zlepšenia v čerpaní eurofondov, znížení maximálnej dĺžky rodičovskej dovolenky či v zdokonalení výsledkov vzdelávania.
OECD Slovensku vyčíta, že má slabý podnikový výskum a vývoj a nízky je aj podiel inovatívnych spoločností. Slovensko podľa organizácie nedáva dostatočnú štátnu podporu firmám na inovácie. Preto odporúča rozšíriť využívanie priamej podpory výskumu a vývoja, napríklad vo forme grantov či daňových úľav pre malé a mladé firmy.
Na Slovensku je tiež podľa OECD kladená pomerne vysoká administratívna záťaž na začínajúce podniky. Upozorňuje aj na korupciu, ktorej úroveň je podľa nej napriek nedávnym zlepšeniam stále vysoká. V tomto kontexte OECD odporúča pokračovať v boji proti korupcii, a to aj prijatím a implementáciou reformy na posilnenie dôvery v súdnictvo.
Organizácia sa zamerala aj na ,,zelenú” stránku slovenskej ekonomiky. Upozornila, že len 30 percent emisií uhlíka malo cenu vyššiu než 30 eur za tonu CO2. To je podľa OECD nedostatočné a znečistenie vzduchu zostáva vysoké. Slovensku odporúča zaviesť explicitnú uhlíkovú daň v odvetviach, na ktoré sa nevzťahuje systém boja s emisiami (tzv. EU-ETS) a postupne zrušiť zostávajúce dotácie, ktoré škodia životnému prostrediu.