Nabúrať sa do Číny a Ruska: koncepcia kombinovaného boja USA

USA 16. marca 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR-MO)

 

Podľa koncepcie vedenia kombinovaného boja (Multi-Domain Battle) armáda USA v tejto etape nie je schopná zastaviť alebo zvíťaziť nad moderným a rovnako silným protivníkom, a je nutné okamžite meniť všetok prístup k bojovým akciám proti technologicky vyspelému nepriateľovi.

Ilustračné foto

V pondelok 13. marca v meste Huntsville štátu Alabama sa začalo každoročné sympózium a výstava AUSA ILW Global Force. Akcia sa koná v centre von Brauna pod záštitou Asociácie armády USA a tentoraz je venovaná predovšetkým prejednanie koncepcia Multi-Domain Battle, čo znamená vedenie bojových akcií v rôznych sférach: na súši, na mori, vo vzduchu, vo vesmíre, v kybernetickom priestore a v elektromagnetickom spektre.

 

Aktuálnosť témy

Prvýkrát sa začalo hovoriť o tejto koncepcii v roku 2011, po tom, kedy generál Martin Dempsey, predseda Zjednoteného výboru náčelníkov štábov USA, upozornil vojenské stratégov na pravdepodobnosť toho, že nadvláda USA na súši, vo vzduchu a na mori už v modernej vojne nestačí.

V roku 2016 na minulej konferencii Asociácie armády USA vo Washingtone začalo už otvorene hovoriť o koncepcii Multi-Domain Battle vojenskej vedenie USA a armáda USA spoločne s korpusom, námornej pechoty uverejnili „Bielu knihu“, týkajúce sa tejto otázky.

Podľa „Bielej knihy“ o vedení kombinovaného boja (tak skrátene nazveme Multi-Domain Battle) armáda USA v tejto etape nie je pripravená ani schopná zastaviť alebo zvíťaziť nad moderným a rovnako silným protivníkom, a je nutné okamžite meniť všetok prístup k bojovým akciám proti technologicky vyspelému nepriateľovi.

Počas minulého roka vojenské letectvo, Korpus námornej pechoty a flotila USA predložili svoje vlastné koncepcie, týkajúce sa tejto otázky, a na flotile dokonca vykonali sériu cvičení k nácviku koncepcie.

 

Intelektuálny útok

Veliteľ Tichooceánských ozbrojených síl USA, admirál Harry Harris, je jedným z hlavných zástancov koncepcie. On bol ideológom modifikácie ATAC pre boj s čínskou flotilou a tiež vyzýva armádu a flotilu USA, aby spojili svoje systémy protiraketovej obrany s cieľom efektívneho odporu proti raketovým útokom zo strany Ruska, Číny a Severnej Kórey.

Americké letectvo navrhuje, aby na základni súčasných Center spoločných leteckých operácií (CAOC) bola vytvorená globálna sieť vedenia a správy, v rámci ktorej by sa súčasne kontrolovala činnosť armády, flotily, letectva, námornej pechoty a ozbrojených síl spojencov. Tuto iniciatívu presadzuje náčelník štábu Vzdušných síl USA generál David Goldfein.

Námorná pechota navrhuje, aby sa zaviedol termín „ľudská sféra“ (human domain), pretože považujú prácu s obyvateľstvom vo vojnových zónach za dôležitú – ako pre vedenie protipartizánskej vojny, tak i pre nasadenie výzvedných sietí proti vyspelému protivníkovi.

Námorná pechota vo svojej koncepcii navrhuje vytvorenie priestorov a vyspelých letísk na obsadených územiach pre lietadlá F-35B, ktorá by potom mohli z krajiny pomáhať flotile. Flotila by sa potom mohla pod krytím priblížiť k pobrežiu protivníka a zaútočiť raketami a palubným letectvom.

Flotila USA nemá nič proti tomu, ale zatiaľ má najväčšie obavy z čínskeho a ruského vojenského námorníctva. Americká flotila je viac znepokojená vojnou na mori, než výsadkárskými a pobrežnými operáciami. Tým skôr, že flotila zatiaľ rýchlejšie ako podobné v USA začína využívať zbrane cielenej energie, prostriedky vedenia radiolektronického boja (REB) a kybernetickej vojny.

 

Ako sa nabúrať do „systému obmedzenia prístupu“. Dva varianty

Celkovo je práve armáda USA dnes hlavným iniciátorom a spracovateľom koncepcie kombinovaného boja.

Vojenské letectvo a flotila, ktoré sú naladené úplne rovnako, sú viac zamerané na riešenie svojich špecifických úloh. Zvlášť je to aktuálne v podmienkach takzvaného „systému obmedzenia prístupu“ (A2 / AD, Anti-Access, Area Denial), kedy prostriedky REB flotily a letectva USA nemôžu byť použité kvôli ruským a čínskym raketám ďalekého doletu a systémom pre včasné odhalenie.

Náčelník štábu amerických pozemných vojsk generál Mark Milley povedal na jeseň 2016, že teraz sa armáda musí dostať cez systém A2 / AD nepriateľa, aby zabezpečila bezpečnú činnosť flotily a letectva, hoci posledných 70 rokov bolo všetko naopak, kedy flotila a letectvo kryli pozemné sily.

Najskôr sa Američania domnievali, že dokážu krok za krokom postupne ničiť nepriateľský systém A2 / AD na veľkú vzdialenosť pomocou rakiet. „Vyjsť na svetlo“, odhaliť objekty protivníka, odsunúť sa na bezpečnú vzdialenosť a zaútočiť raketou, zneškodniť prvú obrannú líniu A2 / AD, potom rovnakou taktikou dobývať druhú obrannú líniu.

Ale tu vznikajú dva problémy. Prvý: metodické a pomalé ničenie objektu za objektom zaberie veľa času. Kým sa tým USA zaoberá, protivník môže rýchlo obsadiť potrebné krajiny, územia alebo objekty. Krym sa stal v tomto smere zlomovým momentom pre vojenských stratégov USA.

Druhá príčina: rakety pravdepodobného nepriateľa sú stále zdokonaľované, zvyšuje sa ich akčný rádius. Odsun na bezpečnú vzdialenosť preto nie je možný a náskok USA v útokoch na veľkú vzdialenosť je spochybnený.

Preto je treba myšlienku metodického pomalého nabúranie A2 / AD na vzdialenosť zavrhnúť, a namiesto toho sa vypracováva koncepcie kombinovaného boja, kde hlavná úloha je zverená armáde a námornej pechote, špeciálnym útvarom a kybernetickým útokom.

Teoreticky musí armádne útvary hľadať slabé miesta v obrane protivníka, presakovať ako voda v trhlinách poškodenej priehrady, rozširovať tieto trhliny, dovoľovať väčším silám zapájať sa do konfliktu, aby sa vo výsledku celá stavba zrútila zvnútra.

 

Hrôzy vojny na zemi

Generál Milley sa zvlášť obáva počas pravdepodobných budúcich konfliktov ruských ozbrojených síl, ktoré síce stratili svoju početnosť, ale technicky a takticky sa prezbrojili po ukončení studenej vojny a teraz operujú raketami, bezpilotnými lietadlami, prostriedkami Rádioelektronickej vojny a využívajú hackerov.

Podľa názoru generála Milleye vo vojne budúcnosti zostať na jednom mieste dve až tri hodiny sa bude rovnať smrti. Ak si odhalený, budeš zabitý vysoko presnou zbraňou alebo salvou.

Bude nutné bojovať v podmienkach, keď elektronické komunikačné prostriedky zrejme nebudú fungovať kvôli činnosti technologicky vyspelého protivníka, a aj keď budú, tak ohromné ​​množstvo informácií z vojnového poľa môže ochromiť prijímaní rozhodnutí alebo sa odraziť na ich efektivite.

Vojna na zemi bude hrozná pre vojakov. Budú musieť konať samostatne, v malých útvaroch, obklopení nepriateľom, izolovane, bez podpory zo vzduchu a z mora, bez spojenia, bez logistického zabezpečenia. Armáda tiež vezme na seba skôr nezvyčajné funkcie, ako sú útoky na nepriateľské lode z brehu a používanie bezpilotných lietadiel.

Práve preto tón v spracovaní koncepcie kombinovaného boja udáva americká armáda a táto téma je dnes diskutuje v centre von Brauna v Alabame. Tam chápu, že vo vysoko technologických vojnách budúcnosti proti pravdepodobným protivníkom (to je predovšetkým Čína a Rusko) bude armáda prakticky spotrebným materiálom. Vojna budúcnosti pre ňu bude „smrteľne chaotickou“.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Cyprus odoberie 45 osobám občianstvo udelené v rámci programu „zlatých pasov“

0 icon

Nikózia 15. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Cyperská vláda začala proces odobratia občianstva udeleného 39 cudzincom a šiestim ich rodinným príslušníkom v rámci zrušeného lukratívneho programu „zlatých pasov“. V písomnom vyhlásení to uviedol hovorca vlády Marios Pelekanos, no neposkytol žiadne ďalšie informácie o totožnosti osôb, ktorým by mali odňať cyperské občianstvo…

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov schválil posilňujúcu vakcínu Johnson & Johnson

0 icon

Washington 15. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/DPA-Wolfgang Kumm-Bildfunk)   Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v piatok schválil posilňujúce dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson Farmaceutický gigant predtým k žiadosti predložil údaje o vplyve podania posilňujúcej vakcíny po uplynutí rôznych časov od zaočkovania, a to od…

„Porazme ho, kým nás neporazí.“ Ministerstvo prišlo s jesennou fázou kampane na podporu očkovania. Presvedčia takéto reklamy ľudí, ktorí majú obavy?

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nasadzuje nový vizuál jesennej kampane na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. Koncept novej fázy kampane reflektuje nálady v spoločnosti, ktorá je značne polarizovaná. Novú podobu majú televízne, rozhlasové i online spoty, ako aj grafika pre printovú a vonkajšiu reklamu. TASR…

Borrell je „pripravený“ rokovať s Iránom o obnovení jadrovej dohody

0 icon

Washington 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jonathan Ernst/Pool via AP)   Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v piatok uviedol, že je "pripravený" stretnúť sa v Bruseli so zástupcami Iránu v rámci úsilia o obnovenie jadrovej dohody z roku 2015. Zároveň však upozornil, že "čas tlačí". Informuje o tom agentúra AFP "Viem,…

Merkelová: Nová nemecká vláda bude dôležitým posolstvom pre zvyšok EÚ

0 icon

Brusel 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok uviedla, že nová proeurópska vláda, ktorá sa formuje v Nemecku, bude dôležitým posolstvom pre zvyšok Európskej únie. Informuje o tom agentúra AFP Po tom, čo tri politické strany oznámili predbežnú dohodu o vytvorení novej vládnej koalície, odchádzajúca…

Bývalému šéfovi štátnych hmotných rezerv Kajetánovi Kičurovi zaistili majetok

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Bývalému šéfovi Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetánovi K. zaistili majetok. TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová, upozornil na to denník Sme "Je možné potvrdiť, že Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR v priebehu vyšetrovania zaistil obvinenému K. K.…

Kollár: Čurillovi sa ospravedlním, keď bude zbavený obvinenia. Vyšetrovateľ zrejme nemá rovnaký meter

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) sa ospravedlní vyšetrovateľovi Jánovi Čurillovi, až keď bude úplne zbavený obvinenia. Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii v reakcii na žalobu, ktorú mal naňho vyšetrovateľ podať pre výroky o "čurillovskej mafii" "Pán vyšetrovateľ Čurilla…

Rozhovor s MUDr. Petrom Liptákom, priekopníkom včasnej liečby Covid-19 a teraz terčom útokov MZ SR: Lengvarský sa vyhráža lekárom novelou trestného zákona

0 icon

Bratislava 15. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook-Peter Lipták,TASR-Jakub Kotian)   MUDr. Peter Lipták je bratislavský všeobecný lekár, ktorý ako prvý kritizoval zanedbanie včasnej liečby covidu tým, že ministerstvo ju fakticky pred rokom zrušilo. To viedlo podľa neho k ohromnej záťaži nemocníc a vysokej úmrtnosti, prečo sme mali aj lockdowny, obmedzené ľudské práva…

Babiš je pripravený odovzdať vládu bloku piatich strán. „Poverenie od Zemana by som neprijal,“ vyhlásil

0 icon

Praha 15. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Šéf českého hnutia ANO Andrej Babiš by neprijal prípadné poverenie od prezidenta Miloša Zemana na rokovanie o zostavení nového kabinetu. Podľa vlastných slov je pripravený odovzdať vládu bloku piatich strán a byť v opozícii, povedal v piatok pre rozhlasovú stanicu Frekvence 1…

Španielsky premiér vyzval niekdajšieho kráľa Juana Carlosa I., aby prehovoril o vyšetrovaní údajnej korupcie

0 icon

Madrid 15. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andrea Comas)   Španielsky premiér Pedro Sánchez vyzval bývalého kráľa Juana Carlosa I., aby ponúkol verejné vysvetlenie podozrení z jeho finančných priestupkov, ktoré sú predmetom vyšetrovania a pošpinili reputáciu španielskej monarchie „Podľa mňa by bolo dobré, keby kráľ Juan Carlos povedal, čo si myslí o všetkých…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

Ivan Štubňa

Nasledovníkom zločineckej vlády Mikuláša Dzurindu je Hegmatova vláda...

0icon

Na začiatok len vysvetlenie. Hegmatova vláda znamená schizofrenický dvojzáprah Hegera a Matoviča. A teraz k meritu veci. Hegmatova covidová vláda je vinná z plánovania jednotlivých kôl pandémie, z neschopnosti prijať vhodné opatrenia na liečenie ľudí, zo zámernej segregácie osôb na očkovaných a neočkovaných, z vyvíjania nátlaku na neočkovaných, aby sa nechali zaočkovať látkou, ktorá je riziková a nesprávne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10 potravín, vďaka ktorým sa zvýši tvoja imunita

0 icon

Podľa WHO viac ako 23 miliónov ľudí ročne ochorie len na konzumáciu kontaminovaných potravín. A podľa ďalších informácií existuje toľko rôznych vírusov, koľko je hviezd na oblohe. Aby sme zabránili chorobe nášho tela, najlepším riešením je vybudovať si imunitu zvnútra. Našťastie sa imunita dá posilňovať celkom jednoduchými spôsobmi.

Lenivosť vládne svetu: Najhoršie vianočné dekorácie na svete

0 icon

Áno, je to tu. Začiatok decembra a ľudia už začali zdobiť svoje príbytky. Zo stoviek rozprávkových svetiel, ktoré visia na domoch, majú ľudia neuveriteľnú radosť. Sused so susedom sa predbiehajú v tom, ktorý z ich domov bude svietiť jasnejšie. Čo sa však deje ak si lenivý? Vraví sa, že lenivosť…

Biblická podzemná knižnica. 3. časť

0 icon

Po tom, čo sa pätnásťročnému Muhammedovi Ahmedovi podarilo preštrikovať cez úzky otvor do jaskyne, ostal celý kočovnícky rod sklamaný. Napätie z objavenia zlata vystriedala trpká príchuť nájdenia akýchsi zvitkov. Tie sa následne dostali k predajcom starožitností.. V tej dobe však už v Palestíne začalo byť až príliš horúco. Britská správa…

Špeciálne efekty vo filme: 32 záberov pred a po úprave

0 icon

K dnešným filmom patria aj špeciálne efekty. Málo kedy sa však k nám obyčajným divákom dostanú zábery z natáčania. Mi však pre teba máme zopár takýchto fotografií pripravených. Niekedy stali špeciálne efekty filmárov obrovské peniaze. V dnešnej modernej dobe stačí kamera, herci a skupina profesionálov, ktorí tieto špeciálne efekty do…

Fotografie z minulosti, ktoré ťa zaručene šokujú!

0 icon

Naši predkovia môžu hovoriť, že naše moderné časy sú šialené, ale my máme rovnaký názor na minulosť. Podivné súťaže o krásu, demonštrácie a zvláštne druhy zábavy nám ukazujú nezodpovednú časť minulých čias. Je trochu vzrušujúce zistiť, že životy našich rodičov neboli až také nudné. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie, ktoré možno zmenia…

Armádny Magazín

Spoluvinník medzinárodného zločinu: Taliansky kapitán lode dostal rok väzenia za vrátenie 101 migrantov do Líbye

0 icon

Taliansko, 15. október 2021 (AM) – Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.   Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho…

Gavrilo Princip, atentátnik zo Sarajeva, ktorý našiel svoju smrť v terezínskom žalári

0 icon

Srbsko, 15. október 2021 (AM) – Gavrilo Princip sa narodil 25. júla 1894 v západnej Bosne, v chudobnej roľníckej rodine srbského pôvodu a svoju smrť našiel 28. apríla 1918 v terezínskom žalári, v prostredí, kde ho všetci nenávideli.   Svetoznámy bosniansky Srb prišiel k svojej smutnej sláve dň

Teória akademika Glazjeva sa potvrdila: Bol koronavírus vytvorený Američanmi?

0 icon

Rusko, 15. október 2021 (AM) – Ruský vedec urobil senzačné vyhlásenie: koronavírus podľa všetkých indícií nie je prirodzený, ale umelý. Potvrdila sa teda teória Sergeja Glazyeva, ktorý pred rokom poukázal na to, že COVID-19 môže byť vytvorený iba v laboratóriu a ako biologickú zbraň uvoľnená „americkou elitou“.  

Putin aj šéf ruskej rozviedky Naryškin apelujú na maximum práce spravodajských služieb

0 icon

Rusko, 15. október 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin vyzval na maximálne využitie silného potenciálu spravodajských služieb členov „Spoločenstva nezávislých štátov“ na ochranu priestoru územia pred novými vonkajšími hrozbami. Uvádza sa to v pozdrave ruského prezidenta účastníkom 17. schôdze Stretnutia šéfov bezpečnostných a spravodajsk

Ukrajinská vojenská loď narazila na mínu západne od Krymu. Hrozí jej potopenie

0 icon

Ukrajina, 14. október 2021 (AM) – V západnej časti Čierneho mora došlo k vážnemu incidentu — vojenské plavidlo ukrajinského námorníctva pri plnení plánovaných úloh explodovalo v dôsledku zrážky s námornou mínou. V dôsledku výbuchu sa zranila časť posádky, v lodi vznikla diera a bola zaplavená. Informácie o tomto incidente potvrdil poslanec ukrajinsk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali