Ak sa bude napríklad slovenský občan domáhať práv z pracovnej zmluvy so zamestnávateľom pôsobiacim v zahraničí, bude odkázaný na advokáta. Nevadí, že povedzme jeho sestra pracuje ako právnička na inšpektoráte práce – podľa zákona ho totiž nebude môcť zastúpiť. Bez toho, aby občan išiel jednať s advokátom nepochodí ani vtedy, keď bude na jeho majetok prebiehať exekúcia. Aj tu chce ministerstvo zakázať akékoľvek iné zastúpenie, za ktoré by človek nič nezaplatil. Ak by aj niekto z rodiny pracoval ako exekútorský koncipient, jeho zastupovanie bude vylúčené.
Inými slovami, ministerstvo ide na vyššie uvedené konania vytvoriť monopol.
Dnes má občan možnosť voľby – (i) zastupovať sa sám, (ii) zastupovať sa rodinným príslušníkom, ktorý je právnik, a(iii) služby advokáta. Ministerstvo spravodlivosti prvé dve možnosti ruší.
Je nepochybné, že advokáti dokážu v mnohých prípadoch svojou odbornosťou klientovi výrazne pomôcť. Preto je užitočné, ak sú zástupcami ľudí vo vážnych veciach. Ak si však človek vie v konkrétnom prípade poradiť sám, alebo mu vie pomôcť jeho rodinný príslušník – právnik, nemal by byť nútený sa týchto možností vzdať a za zastupovanie platiť.
K návrhu ministerstva spravodlivosti preto podám zásadnú pripomienku, aby sa monopol nevytváral a aby sa zachoval súčasný stav. O rovnaký krok som listom požiadal aj predsedu Protimonopolného úradu SR a ministra financií.
Verím, že spoločným úsilím sa nám podarí zachovať možnosť voľby.
jf