Cholvárky patria k architektonickým špecifikám kysuckého regiónu, v Múzeu kysuckej dediny sa zachovali tri takéto stavby na miestach, kde ich pôvodný majiteľ postavil. „Vzhľadom k tomu, že cholvárok nad staničkou Chmúra sa nachádza mimo prehliadkovej trasy, venovala sa mu v minulosti minimálna starostlivosť. Dlhé roky tak do objektu pršalo, čím dochádzalo k degradácii strešnej, ale i nosnej konštrukcie,“ objasnila havarijný stav budovy riaditeľka Kysuckého múzea v Čadci Helena Kotvasová.
Pred dvomi rokmi sa preborila strecha spolu s obvodovými trámami z východnej strany budovy a reálne jej hrozil zánik. „Vlani sa vykonali prvé záchranné práce, keď sa objekt vďaka projektu Pamiatkového úradu SR Pro Monumenta zastabilizoval, čím sa zabránilo jeho ďalšej degradácii. V tomto roku bola záchrana cholvárku úspešne zavŕšená, keď bola v júli ukončená jeho komplexná rekonštrukcia. V jej rámci boli vymenené všetky zhnité a prelomené obvodové trámy z guľatiny, krokvy a sedlová strecha s podlomenicou na oboch štítoch,“ priblížila rekonštrukčné práce Janigová.
Ako doplnila riaditeľka múzea, s vynovením objektu by chceli pokračovať v interiéri. „Musíme dať do pôvodného stavu priestor pre ustajnenie dobytka, ktorý sa nachádza za vstupnými dverami, nanovo treba urobiť aj strop obytnej časti. Rovnako musíme nanovo položiť podlahové rošty z olúpaných žŕďok, nazbierať mach a vyplniť ním škáry medzi brvnami,“ doplnila Kotvasová, že cholvárok chcú dať do pôvodného stavu do konca roka.