Ako povedal John Mucha podľa internetového serveru Novinky.cz, ak by sa s Prahou podarilo dosiahnuť dohodu, je pripravený všetko zastaviť. “Ja nebojujem o epopeju, aby som ju mal pre seba, to sú lži. Ja bojujem o to, aby bola zachránená a prístupná. Dnes je pochovaná v mestskom kláštore, ak by bol magistrát slušný, tak ju aspoň vráti do (Moravského) Krumlova,” vyhlásil vnuk slávneho umelca. Práve na zámku v Moravskom Krumlove bolo dielo vystavené v rokoch 1963-2011.
John Mucha sa usiloval o dosiahnutie mimosúdnej dohody s českým hlavným mestom od roku 2005, avšak neúspešne. Napokon podal na Prahu žalobu. Podľa jeho slov bola podmienkou autora diela, keď epopeju daroval Prahe, aby zostala v meste.
Dielo nedávno vystavovali v Japonsku, kde si ho pozrelo viac ako 650.000 návštevníkov výstavy, podľa Muchu by však jeho ďalšie vystavenie, údajne v Číne, Kórejskej republike, Taiwane či Amerike viedlo k zničeniu obrazu.
Slovanská epopeja vznikala od roku 1909 po 18 rokov. Tvorí ju celkove 20 veľkoplošných obrazov inšpirovaných slovanskou mytológiou a dejinami českého národa. Od roku 2010 je dielo na zozname kultúrnych pamiatok.
Praha namietala, že Alfons Mucha nikdy nebol majiteľom, iba autorom obrazu, ktorý si i neho objednal filantrop Charles Richard Crane. Aj v dokumentoch, ktoré sa týkajú odovzdania jednotlivých častí epopeje Prahe, figuruje ako darca Crane.
Už v zmysle prvostupňového verdiktu českej justície sa Johnovi Muchovi nepodarilo preukázať, že jeho starý otec niekedy bol majiteľom obrazu.