“Bolo to presne v deň, keď Rebeka mala tri rôčky. Firma šľapala, platil som najvyššie dane zo všetkých slovenských živnostníkov a mohol som si tak žiť spokojne až do smrti kdekoľvek na svete. Zabezpečený a v bezpečí,” napísal v piatok na Facebooku s tým, že napriek tomu sa rozhodol pre politiku.
Dodal, že si uvedomil, že život mu dal viac ako mnohým iným ľuďom. “A patrí sa to vrátiť. Rozhodol som sa postaviť zoči-voči tomu najnebezpečnejšiemu, čo v našej politike bolo. Z holými rukami, odvahou a odhodlaním zlo poraziť. Čo bolo potom, viete už sami.”
“A dnes? Rebeka práve zabuchla dvere a predtým povedala smerom ku mne: “Dnes posledný deň na základke.” Keď som si to uvedomil a vybehol za ňou ku dverám, schodisko už bolo prázdne a výťah išiel dole. Z malého dievčatka nám vyrástla slečna a ja som to akosi nestihol.”
V tejto súvislosti opozičný politik dodal, že “žil život gladiátora pre cudzích”.
Vzorom mu je Kiska?
Uvedený status naznačuje, že Matovič nabieha na vlnu Andreja Kisku, ktorý počas prezidentovania, a aj teraz pri zakladaní strany, rád argumentuje tými najzraniteľnejšími.
Vo februári, keď Kiska výnimočne reagoval na otázky novinárov pri odpovedi zaútočil na city občanov. Novinári sa Kisku pýtali, či je pripravený čeliť trestnému stíhaniu. “Keď som povedal doma manželke, že mi hrozí trest odňatia slobody, začala sa triasť,” uviedol a dodal, že rozhovor počula aj jeho 14-ročná dcéra, ktorá nespala dve noci. “Pýtala sa ma, oci však ťa nezavrú?”
A čo aktuálne konštatuje Transparency Internacional Slovensko v súvislosti s kauzou KTAG po analýze súdnych rozsudkov niekoľkých iných prípadov? “Aj keby Kiskovi a spol. dokázali úmysel – čo je samo osebe dosť náročné, tak vzhľadom na iné okolnosti je – pravdepodobné, že by dostal najskôr podmienku v kombinácii s zákazom podnikania či peňažným trestom, nie nepodmienečný trest.”
Pri ďalšom znášaní dôsledkov, ktoré vyplývajú z jeho činnosti vo firme KTAG jeho kancelária neváhala argumentovať rodinami v núdzi s chorými deťmi.
Bývala hava štátu má totiž zaplatiť pokutu vo výške troch mesačných platov verejného funkcionára za to, že mu získaním majetkového prospechu vznikol záväzok.
“Je mu uložená pokuta za to, že v oznámení za rok 2013 neuviedol záväzok, ktorý mu podľa väčšiny vo výbore vznikol tým, že za neho firma KTAG robila kampaň v roku 2013,” vysvetlil v polovici mája podpredseda výboru Róbert Puci (Smer-SD) s tým, že zo strany výboru je vec uzavretá.
“Prezident celý svoj plat rozdáva na charitu, poslanci chcú teda ukrátiť 30 rodín v núdzi s chorými deťmi o niekoľko desiatok tisíc eur. Prezident doteraz rozdal asi 300 000 eur 600 konkrétnym rodinám,” argumentoval Roman Krpelan, ktorý je súčasťou novej strany Kisku.
Kiska sa týmto argumentom snažil pred verejnosťou preniesť zodpovednosť za svoje činy na poslancov výboru. Ale nič mu nebráni v tom, aby svoj plat rozdal chudobným rodinám a zároveň zaplatil pokutu vo výške troch mesačných platov (viac v článku).