Možnosti záchrany dieťaťa pri mimomaternicovom tehotenstve

Možnosti záchrany dieťaťa pri mimomaternicovom tehotenstve

Praha 13. decembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Baylor Scott & White Health)

 

Na konferencii nazvanej “Najmenší z nás” vystúpil so svojím odborným príspevkom aj MUDr. Jiří Badal o záchrane dieťaťa v prípade mimomaternicového tehotenstva

Ilustračná snímka

Badal na začiatku predstavil niektoré typy mimomaternicového tehotenstva. Pri ektopickom je ryhujúce sa embryo mimo obvyklého miesta, či už v maternici alebo mimo nej, čo je závažný problém vyskytujúci sa u 1,5 až 2 % všetkých tehotenstiev.

Reklama

Najčastejšie miesto zahniezdenia (cca 97%) je ale vo vajcovodoch, čo sa nazýva tubárna gravidita. Oplodnenie síce nastáva vo vajcovode ako za normálnych okolností, ale postup embrya do maternice, kde sa potom prichytí o jej sliznicu, je spomalený alebo zastavený. Nedostatočná šírka vajcovodu nedovoľuje ďalší vývoj embrya, a tak najneskôr okolo 6. týždňa je už v útlaku embrya a v 8. týždni nastáva potrat.

Badal ďalej vraví, že ak sa počaté dieťa nedostane včas do maternicovej dutiny, zahniezdi sa v stene maternice a takýto potrat často vyvolá ťažké krvácanie, lebo v blízkosti maternicovej hrany sú veľké cievy. Uchytenie plodu na vaječníku, čo je asi 0,5% prípadov, tiež vyvolá krvácanie s krutou bolesťou. Uhniezdenie v brušnej dutine predstavuje 0,3% prípadov, a hoci niekedy je možné aj donosiť dieťa, riziko vykrvácania matky je zvýšené v porovnaní s normálnym tehotenstvom až 90-krát a v porovnaní s tubárnou graviditou 7-krát.

Reklama

Vzácne je zahniezdenie v jazve po cisárskom reze, ale počet prípadov stúpa, pričom ale je možné donosiť a porodiť živý plod.

 

Riešenie

Vráťme sa však k riešeniu ektopickej gravidity. Vyčkávacou metódou sa môžu len sledovať hodnoty látok v krvi a vyšetrovať ultrazvukom, či dôjde k jej samovoľnému zániku, ale Badal sa v Českej republike stretáva v poslednej dobe skôr s aktívnym postupom, čo je chirurgická alebo medikamentózna liečba. Buď sa teda chirurgicky odstráni postihnutá časť ženského reprodukčného orgánu spolu so živým alebo mŕtvym embryom (ide hlavne o zákrok na vajcovodoch, kedy sa operatér snaží šetrným postupom zachovať reprodukčnú schopnosť pacientiek, ktoré ale potom majú vyššie riziko vzniku novej ektopickej gravidity), alebo aplikáciou istej látky do tela matky sa ukončuje  ektopicke tehotenstvo zánikom embrya (vylúčené je, ak sa súčasne vyvíja aj iné embryo v maternicovej dutine).

Až na niekoľko výnimiek, všetci katolícki morálni teológovia pripúšťajú vyčkávaciu terapiu a odstránenie vajcovodu (čiatočne aj úplne), ak sú však splnené podmienky princípu dvojakého účinku. Morálne neprípustné je rozrezanie vajcovodu a vybratie embrya a aj medikamentózna liečba, lebo vedú priamo k usmrteniu nevinnej ľudskej bytosti. Nikdy sa totiž nesmie priamo spôsobiť potrat, to je smrť jedného, aby sa zachránil život druhého.

Reklama

Hoci neexistujú žiadne lekárske postupy na záchranu väčšiny typov mimomaternicového tehotenstva, Badal našiel v odborných lekárskych časopisoch dva prípady úspešnej, ale náročnej, transplantácie embrya do maternice v roku 1915 a 1980.

Dňa 13. septembra 1915 sa to prvýkrát podarilo minnesotskému gynekológovi C. J. Wallaceovi u 27-ročnej Američanky tmavej pleti. Keďže pôrod zdravého chlapca potom prebehol 2. mája 1916, prenesené embryo malo 6 týždňov, kedy v tomto štádiu máva 8 až 13 mm. Wallace uvádza, že celé prenesené embryo aj s plodovými obalmi a časťou steny vajcovodu malo veľkost olivy.

V roku 1980 šlo o tubárne tehotenstvo. Odborný časopis American Journal of Obstetrics and Gynecology až v roku 1990 opísal tento vopred premyslený chirurgický zákrok Dr. Shettlesa, kedy bolo do maternice prenesené približne 40-denné embryo.

Na otázku, prečo nedošlo k viacerým takýmto zákrokom, Badal odpovedá, že sa neskoro diagnostikovalo ektopické tehotenstvo, keďže pred desiatkami rokov ešte ultrazvuk nebol takou samozrejmosťou ako dnes, alebo dve spomínané operácie neboli známe odbornej verejnosti prakticky až do roku 1990. Navyše, spoločnosť neprikladá dostatočný význam výskumu ektopického tehotenstva, keďže ako Badal vraví, “žijeme bohužiaľ v dobe, kedy sa v lone matiek bežne zabíjajú úplne zdravé nenarodené deti, a potrat dieťaťa, ktoré potenciálne ohrozuje matku na živote, sa berie ako niečo úplne samozrejmé”.

Existujú síce správy, že v 90. rokoch prebehlo niekoľko pokusov o translokáciu embrya do maternice v Londýne a v Nórsku, ale nebolo to oficiálne hlásené. Okrem toho boli aj dva alebo tri neúspešné. Súčasný výskum vytvára pokusy na zvieratách a trvajú už niekoľko desiatok rokov.

Reklama

Badal vymenúva tri kroky k úspešnému premiestneniu embrya do maternice:

– diagnostika včasného ektopického tehotenstva pomôže k adekvátnej príprave na chirurgický výkon.

– zárodok musí byť vzatý z ektopického miesta zahniezdenia aj s jemnými plodovými obalmi, ktoré ho chránia. Shettles navyše uvádza, že plodové obaly s embryom vybral zo steny vajcovodu nenáročným spôsobom.

– vybraté embryo treba ihneď prichytiť, pretože koncom 4. týždňa už v ňom prúdi krv. Shettles ho však po vybratí na určitú dobu umiestnil do okysličovaného fyziologického roztoku zahriateho na teplotu tela.

 

Prevencia

Badal tiež pripomína: “Hoci vyššie uvedená liečba je jedinou možnosťou, ako zachrániť život nenarodeného človeka, odstránenie embrya z vajcovodu či iného ektopického miesta uhniezdenia bude morálne len vtedy, ak bude uskutočnené v dobrej viere, s úmyslom premiestniť ho do maternice, kde má šancu prežiť.”

A keďže v  súčasnej dobe neexistuje žiadny skutočne spoľahlivý postup na bezpečné premiestnenie ektopického embrya do maternice, jediným spôsobom je prevencia voči rizikovým faktorom, ktorými sú poškodenie sliznice vajcovodu o. i. následkom sexuálne prenosných ochorení, neplodnosť a metódy asistovanej reprodukcie, vnútromaternicové teliesko, fajčenie, viac sexuálnych partnerov, perorálna kontracepcia, či začiatok pohlavného života už pred vekom 18 rokov.

Badal taktiež odporúča dôležitosť orientovania sa žien a dievčat vo svojom menštruačnom cykle, a tiež poradiť sa s katolíckym veriacim, čo môžu a čo nesmú v prípade ektopického tehotenstva, lebo “inak hrozí, že nežiaduce spôsoby terapie budú spoločnosťou stále viac akceptované a v dôsledku toho bude aj malá motivácia k zavedeniu translokačnej liečby, čiže premiestnenia embrya do maternice.

Badal “tlieska” tým lekárom, ktorí robia náročné operácie vrodených vývojových chýb v lone matiek. Apeluje však na väčšiu informovanosť, aby sa častejšie a hlavne správne vykonávali.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali