Účinok obmedzenia voľného pohybu a zákaz styku kvôli epidémii koronavírusu sa v Nemecku zatiaľ nedá odhadnúť štatisticky. Dnes majú podľa Ústavu Roberta Kocha v Nemecku 61 913 nakazených, z toho zomrelo 583. Je to desaťkrát viac ako pred desiatimi dňami (pozn. Medzinárodné organizácie uvádzajú ešte vyššie čísla: 67 051 chorých a 650 mŕtvych). Ústav Kocha zverejňuje dáta iba prípadov potvrdených laboratórnymi testami. Ale vcelku vzrástol počet chorých štyry až jedenásťnásobne.
Podľa oficiálnych správ sa v Nemecku už uzdravilo cez 16 tisíc pacientov. Jednou z nich je Beatrice z Freiburgu, ktorá Sputniku poskytla rozhovor. Po Bavorsku a Severnom Porýní–Vestfálsku obsadilo Bádensko–Württembersko tretie miesto v počte chorých zo všetkých federálnych krajín SRN. Podľa údajov z utorka je nakazených 12 334 osôb, zomrelo minimálne 165 ľudí. V nemocniciach liečia pacientov s najťažšou formou choroby, ktorí majú problémy s dýchaním. Pritom sa podľa slov mnohých vrátane Beatrice táto choroba často podobá chrípke.
Pre 47 ročnú učiteľku začalo všetko v nedeľu 8. marca, keď sa u nej prejavili prvé symptómy. Kde a ako sa nakazila, doteraz nemôže pochopiť, pretože “u nás na juhu bolo chorých veľmi málo“. “V nedeľu večer som jednoducho pocítila slabosť v končatinách a bolesti hlavy, v pondelok som išla na univerzitnú kliniku, kde ma otestovali,” oznámila Beatrice. Ten istý večer dostala potvrdenie, že má koronavírus. “Bolo to nečakané, pretože v mojom okolí stále nie je nikto nakazený.“
Predpísal jej niečo lekár?
“So žiadnym lekárom som nehovorila, len so službou hygienického dozoru,“ odpovedala Beatrice. “Pravidelne mi volali a hovorili, že keď mi bude horšie alebo vzniknú problémy s pľúcami, alebo s dýchaním, potom, že sa mám obrátiť na nemocnicu.“ Takže žiadne lieky jej nepredpísali, iba ju vyzvali, aby dobrovoľne zostala dva týždne od okamihu objavenia príznakov v karanténe. “Potom som povedala priateľom, s ktorými som bola cez víkend, aby tiež zostali doma.“
Tri alebo štyri dni žena strávila v posteli, pretože cítila ťažobu v kĺboch a mala bolesti hlavy. Pritom nemala ani zvýšenú teplotu, ani kašeľ, ani bolesti krku, ani problémy s pľúcami, ani hnačku, nehľadiac na obavy ľudí, ktorí nakupovali veľké množstvo toaletného papiera. Beatrice neočkovali proti pneumokokom a ďalším pľúcnym chorobám. Čuch tiež nestratila. “Za štyri dni som sa ako-tak postavila na nohy, ale rovnako som sa cítila zle. Najskôr som brala ibuprofén, potom som sa ale dozvedela z médií, že to nie je dobré. “Lenže nemôžem povedať, že som mala z ibuprofenu väčšie prejavy infekcie.“ Príslušníci hygienickej služby jej volali takmer každý deň a pýtali sa jej, ako sa cíti.
Keď Beatrice robili test na koronavírus, neboli tam ešte žiadne fronty, “vtedy sa však o infekcii ani veľmi nehovorilo“. Takže školu, v ktorej pracovala, zatvorili až o týždeň. Prečo?
“Keď som ochorela, mala som rozhovor s hygienikmi. Pretože som v škole v piatok nebola a symptómy choroby sa objavili až v nedeľu večer, vychádzalo vedenie z toho, že som sa nakazila dva dni predtým. Takže ma nepovažovali za nebezpečnú.” Aj keď sa z jej známych nenakazil nikto, žena je takmer presvedčená, že sa mnohí nakazili, ale nevedia o tom. Práve toto sa stalo v jej rodine: “My štyria sme sedeli dva týždne doma, ostatní to mali ešte ľahšie a nepodrobili ich testom.“
Priatelia a Beatricin brat dva týždne zabezpečovali jej rodine potrebné veci a potraviny, ktoré im nechávali pred dverami, zachovávali odstup, vítali ich a odchádzali. Nemali pritom ani rúška, ani rukavice. Beatricini priatelia ju veľmi podporovali a hovorili, aby sa nebála, že ich môže nakaziť. V škole boli naopak kolegovia vystrašení. “Je dosť ťažké sa od toho abstrahovať, je to veľmi osobná reakcia. Už vychádzam z domu, ale nemusia sa ma báť, pretože už nie som prenášačkou vírusu.“
Prečo si je Beatrice istá, že sa uzdravila?
“Zamestnanci hygienickej služby majú dnes toľko starostí, že už nedokážu všetkých preverovať. Len mi povedali, aby som zostala doma dva týždne po objavení symptómov. Choroba za tú dobu spravidla skončí, potom môže byť človek nákazlivý ďalšie štyri alebo päť dní, ale symptómy už nemá. “Jej syn musel zostať doma o týždeň dlhšie. Ale samotná Beatrice má, ako hovoria, imunitu proti tejto chorobe na celý rok, čo znamená, že už nie je nákazlivá.
Úrad federálnej kancelárky urobil koncom minulého týždňa vyhlásenie, že opatrenia zavedené kvôli pandémii koronavírusu budú platiť do 20. apríla. Starší ľudia budú musieť obmedziť styk s ostatnými ľuďmi na podstatne dlhšiu dobu. Beatrice považuje tvrdé opatrenia za správne a verí, že sa rast počtu chorých skutočne spomalí.
“Päť mojich známych bolo vonku spolu a všetci ochoreli. Dvaja sa dostali do nemocnice. Predsa nevieme presne, čo sa stane, kto ochorie ťažko. “Sama je však presvedčená, že v 80% prípadov neprebieha choroba veľmi ťažko.