MMF odporúča prijať viac migrantov v čase, keď v mnohých západných krajinách panuje silná protimigračná nálada. Britský denník The Guardian napísal, že v najbližších tridsiatich rokoch by mal podľa odhadov klesnúť počet osôb oprávnených na prácu vo vyspelých krajinách v priemere o 5,5 percenta. Je to hlavne dôsledok starnutia populácie vo vyspelých západných ekonomikách.
Napríklad vo Veľkej Británii v dôsledku zdvihnutia sa protimigračnej vlny v posledných týždňoch, no najmä v dôsledku blížiaceho sa Brexitu, po dlhom čase začína klesať počet migrujúcich pracovníkov. Počet občanov EÚ migrujúcich za prácou do Spojeného kráľovstva poklesol v minulom roku o 75-tisíc pracovníkov. Tieto čísla však hovoria len o oficiálnych občanoch Európskej únie, teda nie o žiadateľoch o azyl z tretích krajín.
Predstavitelia britských firiem sa tak začínajú obávať budúceho nedostatku pracovných síl. Veľký problém to bude napríklad pre Národnú zdravotnú službu, ktorá s nedostatkom pracovníkov bojuje dlhodobo. Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje, že výdavky na zdravotnú starostlivosť vo Veľkej Británii sa budú musieť kvôli starnutiu populácie takmer zdvojnásobiť zo 6,9 percenta HDP na začiatku roka 2020 na 12,6 percenta v roku 2060.
Problémom do budúcnosti má byť najmú vyplácanie dôchodkov. Rozpočtová nadácia odhaduje, že z verejného rozpočtu bude v polovici roka 2060 potrebných zhruba 160 miliárd libier, pretože počet ľudí nad 65 rokov stúpne takmer o tretinu, zatiaľ čo obyvateľstvo v produktívnom veku len zhruba o dve percentá.
“Zavádzanie nových technológii spôsobuje zvyšovanie produktivity, naše zistenia aj v tomto zmysle poukazujú na potrebu mnohých vyspelých ekonomík prehodnotiť imigračnú politiku s cieľom podporiť ich trh práce spolu s politikami na úpravu dôchodkového systému. Je potrebné upraviť ho tak, aby ľudia odchádzali do dôchodku neskôr,” uvádza sa v správe MMF.