Dôvodom boli otázky týkajúce sa transparentnosti procesu, na ktorý dostal minister obrany aj niekoľko oficiálnych medzinárodných sťažností. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
Nové žiadosti o vládne návrhy dnes odovzdal štátny tajomník Marian Majer zástupcom vlád desiatich krajín, ktoré majú kapacity na dodanie požadovaných nových 3D rádiolokátorov a s rezortom už o projekte v minulosti diskutovali. MO SR očakáva prijatie odpovedí spolu s ponukami vlád krajín do 30. septembra 2020.
„Radary sú v súčasnosti najväčším problémom z hľadiska techniky Ozbrojených síl SR (OS SR). Drvivá väčšina zavedených radarových systémov je už po dobe svojej životnosti, niektoré už veľmi dlho. Ostali sme v situácii, kedy dovtedajšie riešenie obstarania 3D radarov nespĺňalo naše predstavy o transparentnosti, avšak zrušenie celého procesu a začatie úplne nového by naše ozbrojené sily stálo ďalšie štyri roky čakania, a to si nemôžeme dovoliť,“ vysvetlil postup rezortu minister Naď. Dodal, že rezort preto dnes tak, ako to avizoval v nedávnej minulosti, odovzdal požiadavky na nové radary zástupcom krajín, ktoré majú kapacity na ich dodanie. Zároveň zdôraznil, že tento krok inicioval v prospech maximálnej transparentnosti celého procesu.
„Ministerstvo obrany žiada jednotlivé vlády o predloženie komplexnej ponuky pre obmenu všetkých typov 3D rádiolokátorov, teda 6 kusov stredného, 5 kusov malého a 6 kusov blízkeho dosahu, pričom chceme tiež jednotlivé ponuky na každý typ 3D rádiolokátora samostatne,“ priblížil obsah dokumentu štátny tajomník rezortu Majer.
Súčasťou žiadosti je aj požiadavka na zapojenie slovenského obranného priemyslu do procesu realizácie zabezpečenia dodávok, výroby a servisnej činnosti predmetnej 3D rádiolokačnej techniky. „Na Slovensku síce nemáme kapacity na výrobu tohto druhu techniky, no chceme zapojiť domáce podniky do tohto procesu a konečne ich podporiť aj skutkami, nielen slovami, ako tomu bolo pri predchádzajúcich vedeniach ministerstva,“ podotkol v tejto súvislosti Naď.
Cieľom obmeny rádiolokačnej techniky Vzdušných síl OS SR je zabezpečenie nepretržitého rádiolokačného prieskumu, riadenia letovej prevádzky a zabezpečenia neustáleho prehľadu o vzdušnej situácii Slovenska v rámci Integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO. Súčasťou obstarania novej rádiolokačnej techniky je aj doplnenie palebných systémov protivzdušnej obrany OS SR potrebnou rádiolokačnou technikou. Rezort obrany počíta s obstaraním 17 kusov 3D rádiolokátorov v predpokladanej sume 155 090 000 eur.