Americká strana požiadala letisko v Piešťanoch o dotankovanie paliva pri pristátí, ktoré sa malo uskutočniť 19. júna, kedy sa budú vracať z cvičenia v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Informáciu malo pre Denník N potvrdiť aj ministerstvo zahraničných vecí.
“Rezort obrany súhlasil s preletom, avšak odmietol medzipristátie. O bližšie informácie je potrebné žiadať rezort obrany, ktorý rozhoduje o vyhovení alebo nevyhovení americkej žiadosti,“ uviedol pre denník hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.
Viskupič dodal, že rezort obranu vedú blbci. “Zachraňujte letisko, keď na ministerstve sedí niekto, kto pošle viac ako 20-tisíc eur do Maďarska, Česka alebo iného štátu a ešte sa bude zakrývať štátnou vlajkou, lebo SNS.”
“Vrtuľníky prišli, pristáli, natankovali, piloti prespali v Piešťanoch v hoteloch, ráno odleteli a viac ako 20-tisíc eur zaplatili. “Kde blb, tam nebezpečno” hovoril Werich a mal pravdu. U nás vedú obranu.”
Ministerstvo obrany ale uvádza, že spomínané povolenia sú v kompetencii vlády. “Ministerstvo obrany SR k uvedenému termínu, t.j. 19. júna 2019 zatiaľ nevydalo stanovisko pre rezort diplomacie. Zároveň pripomíname, že o prechode resp. preletoch zahraničných vojsk cez územie SR rozhoduje vláda SR,” povedala Hospodárskym novinám hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.
SaS: Zákaz medzipristátia amerických vrtuľníkov je aktom nepriateľstva
Kauza, ktorá vznikla okolo odmietnutia medzipristátia amerických vrtuľníkov na letisku v Piešťanoch, je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) jasným signálom nepriateľstva.
„Odmietame sa pasívne prizerať nielen na to, ako nominanti SNS tunelujú rezort obrany, ale aj na to, ako vysielajú do sveta signály, že Slovensko nie je spoľahlivým členom Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. Slovenská vláda a s ňou i celé Slovensko sa stali rukojemníkmi SNS, čo je nepochopiteľné vzhľadom na nízku podporu zo strany občanov,” uviedol podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa podľa liberálov už len rezignovane prizerá na výčiny SNS. Rovnako aj premiér Peter Pellegrini, ktorý takmer všetky svoje sily venuje vnútrostraníckemu boju v Smere-SD.
„Vyzývame premiéra i ministra zahraničných vecí, aby nedovolili nominantom SNS na ministerstve obrany dokonať akt nepriateľstva voči nášmu spojencovi a prinútili ho zmeniť zákaz medzipristátia vrtuľníkov na povolenie,” uzavrel poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.
Ministerstvo obrany rešpektuje povolenie rezortu diplomacie na prelet vrtuľníkov USA
Ministerstvo obrany SR rešpektuje povolenie rezortu diplomacie na prelet vrtuľníkov USA. Ohradzuje sa voči medializovaným informáciám, že prelet zakázalo. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková s tým, že rozhodnutie bolo v gescii rezortu diplomacie.
„Ministerstvo obrany SR až dnes vo svojom oficiálnom stanovisku pre rezort zahraničných vecí uviedlo, že rešpektuje recipročné diplomatické povolenie, ktoré zodpovedá náležitostiam schváleným v uznesení vlády SR, v ktorom boli uvedené prelety schválené,“ spresňuje Capáková.
Nedorozumenie podľa rezortu obrany spôsobil omyl, keď zamestnanci ministerstva preposlali internú komunikáciu na ministerstvo diplomacie. „Ministerstvo obrany požiadalo rezort diplomacie o rešpektovanie stanovísk ministerstva obrany výhradne len na oficiálnej báze tak, aby sa zamedzilo prípadným nedorozumeniam,“ dodala Capáková. Táto chyba zamestnancov bude podľa Capákovej vyriešená disciplinárne v zmysle platnej legislatívy.
Ministerstvo zahraničia dostalo od Ministerstva obrany súhlasné stanovisko k medzipristátiu amerických vrtuľníkov
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí dostalo od ministerstva obrany súhlasné stanovisko k medzipristátiu amerických vrtuľníkov. Stalo sa tak po telefonátoch ministra zahraničia Miroslava Lajčáka so šéfom rezortu obrany Petrom Gajdošom. Informoval o tom rezort diplomacie.
Ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyjadrení potvrdzuje, že v predchádzajúcich dňoch dostalo písomné stanovisko z ministerstva obrany, v ktorom jeho zamestnanci vyjadrili súhlas s preletom amerických vrtuľníkov, ale zároveň dali zamietavé stanovisko na ich medzipristátie. Po spomínanom telefonáte prišlo nové.
Rezort diplomacie súhlasí s tvrdením ministerstva obrany, že udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy výhradne v kompetencii ministerstva zahraničia. “Avšak treba zároveň dodať, že ‘až po predchádzajúcom rozhodnutí ministerstva obrany”. Inými slovami, rezort diplomacie komunikuje ďalej partnerom rozhodnutie rezortu obrany,” doplnilo ministerstvo zahraničných vecí.
Rezort zároveň ubezpečuje ministerstvo obrany, že rešpektuje jeho stanoviská „výhradne na oficiálnej báze“. Za také považuje aj predchádzajúce stanovisko ministerstva obrany, “v ktorom bolo medzipristátie amerických vrtuľníkov na území SR zamietnuté”.
Ministerstvo zahraničných vecí ďalej uvádza, že považuje týmto komunikáciu k tejto téme za ukončenú a nebude komentovať rozhodnutie ministerstva obrany ani žiadne ďalšie okolnosti s tým súvisiace.