Moskva 10. februára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)
Organizácia chce hájiť práva Kurdov žijúcich v Rusku
Mimovládna organizácia zastupujúca “sýrsky Kurdistan”, ktorý je domovom najväčšej etnickej menšiny v Sýrii, otvorila dnes svoj úrad v Moskve. Jeho účelom bude viesť kampaň za práva približne 250.000 Kurdov, ktorí momentálne žijú v Rusku, ako aj tých v Sýrii, informovala agentúra TASS.
Sýrski Kurdi majú pod kontrolou väčšinu hranice s Tureckom, kde sýrske vládne sily podporované ruskými vzdušnými útokmi pred vyše týždňom začali rozsiahlu ofenzívu. Bojovníci kurdskej Strany demokratickej jednoty (PYD) sú najúčinnejšou pozemnou silou v boji proti militantom tzv. Islamského štátu (IS) a sú spojencami USA.
Rusko ako kľúčový spojenec sýrskeho prezidenta Bašára Asada spustilo nálety v Sýrii s tvrdením, že sú zamerané proti IS a iným extrémistickým skupinám. Kurdskí povstalci podľa dostupných údajov nekoordinujú svoje aktivity s Moskvou, predpokladá sa však, že na severe krajiny dostávajú od Ruska vzdušnú podporu.
Mnoho tamojších povstalcov, ktorí nemajú v obľube sekulárno-ľavicovú ideológiu Kurdov, ich obviňuje zo spolupráce s Asadom, čo však samotní Kurdi popierajú, píše agentúra DPA.
Napriek tomu, že PYD zriadila v Sýrii niekoľko autonómnych zón, podľa vlastných vyhlásení odmieta odtrhnutie sa od krajiny.
PYD má však prepojenia na Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná a považovaná Ankarou, ako aj Washingtonom a Európskou úniou za teroristickú organizáciu.
Etnický Kurdistan zahŕňa územie spadajúce do štyroch suverénnych krajín – Sýrie, Turecka, Iránu a Iraku. Kurdské sily sa už desaťročia snažia o nastolenie Kurdistanu ako samostatnej krajiny.